Це питання навіть не найближчого майбутнього.

 

На полях саміту G20 Сі Цзіньпін та Д.Байден під час першої безпосередньої зустрічі продовжили діалог, який був розпочатий ними під час відео-зустрічі за тиждень до візиту Н.Пелосі на Тайвань (гостювала 2 серпня).

Тоді було розпочато формування нового двополярного паритету у світі – паритету між КНР і США. Нагадую, що та «Тайванська криза» звершилася для Пекіну і Вашингтону «нічиєю». 

Однак, перезавантаження відносин не було й не буде найближчими місяцями. Бо США спільно із союзниками запроваджують нові технологічні та інші обмеження для китайського бізнесу та китайського державного сектору. Американські торговельні обмеження не скасовуються і не послаблюються.  

Як і раніше, США продовжують вибудовувати в Індо-Тихоокеанському регіоні різноманітні економічні та міжнародно-політичні конфігурації для «стримування Китаю». У Пекіні такі дії вважають деструктивними. Така ситуація триватиме ще доволі довго.

Про перезавантаження не можна говорити, бо не змінилася суть відносин між США та КНР. Змінився геополітичний контекст, і дещо змінився формат відносин, однак не змінилася якість цих відносин.

*

Діалог, розпочатий Сі Цзіньпіном і Байденом наприкінці липня, — це обговорення проблем і розбіжностей заради утримання балансу між двома державами, які усвідомлюють, що вони є головними конкурентами одна для одної. Це як поєдинок з правилами, а не як партнерство.

В основі такого нового паритету є 2 консенсуси.

1) Вашингтон поділяє тезу Пекіну, що у світі й дві найбільш впливові держави – це КНР і США, на які увесь світ дивиться як на гарантів безпеки і розвитку. Тезу озвучив декілька разів Сі Цзіньпін (під час 20-го зїзду КПК, під час відеозустрічі у липні, під час безпосередньої зустрічі на саміті). Також цю тезу озвучував глава МЗС Ван Ї.

2) Мовчазна публічна згода Пекіну з твердженням Вашингтону, що для США головним конкурентом і партнером по дискусіях є Китай. Тобто, обидві держави все більш злагоджено грають у гру «Росія – третій зайвий». 

Звісно, що кожен з них грає й цю гру своїм «специфічним стилем», який треба розуміти.

 

*

 

Важливий для України консенсус.

 

На полях саміту G20 прозвучала вже третя чи четверта від початку 2022 року заява від уряду КНР про неприпустимість застосування ядерної зброї та погроз застосування такої зброї.

*

Тепер же Сі Цзіньпін наголосив на цьому в контексті війни Путіна проти України і натяків різних російських діячів щодо можливості застосування ядерної зброї.

Цього разу це було по суті оголошення консенсусної позиції КНР і США, бо відбулося це під час обговорення Сі Цзіньпіном та Д.Байденом війни на території України.

*

Путін, керівництво РФ не можуть не рахуватися з таким чітко висловленим консенсусом. Бо це «червона лінія», проведена вже й Пекіном, завдяки якому Росія не опинилася в більшій економічній ізоляції, в якій могла б опинитися.

 

 

Володимир Воля,

політолог, міжнародник, магістр державного управління

 

14 листопада 2022 р.