Перша частина опублікована тут.

3.4. Сценарій «1984 / Єдиний марафон»

(Михайло Крікунов та Олексій Жмеренецький)

Передумови і характеристики розвитку цього сценарію:

Основні характеристики

Для суспільства з таким поєднанням факторів характерними є:

Це типово для квазіфеодального устрою, де правосуддя є керованим, а суспільство апатичним, де медіа повністю контрольовані владою. За таких умов зазвичай економіка сильно падає, а середня тривалість життя населення скорочується. Висновок – таке суспільство є небажаним у Європі, Європа нам не світить! 

Ключові події (траєкторія руху)

Ключові гравці

Хто виграє

Хто програє

Що нам робити

Індикатори точки розщеплення (як ми дізнаємося, що це настало)

 

3.5. Сценарій «Гаїтізація»

(Максим Яковлєв)

Передумови:

Основні характеристики

Ключові події (траєкторія руху)

Суперечливі версії щодо розвитку подій:

Ключові гравці

Хто виграє

 Хто програє

 Що нам робити

Індикатори точки розщеплення (як ми дізнаємося, що це настало)

4. КЛЮЧОВІ ВІДКРИТІ ПИТАННЯ ЩОДО ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

Сценарний аналіз доводить, що євроінтеграція не обов'язково станеться, а якщо станеться, то не обов'язково буде успішною. Тому форсайт завершився пошуками відповідей на питання, що мають робити для успішної євроінтеграції українська держава, громадянське суспільство та європейські інституції. Також учасники й учасниці форсайту дослідили стереотипи взаємного сприйняття європейців та українців та спробували сформулювати цінність євроінтеграції для обох сторін – України та Європейського Союзу.

4.1. Що має зробити для якісної євроінтеграції України держава

(Ілля Несходовський)

4.2. Що має зробити для якісної євроінтеграції України громадянське суспільство

(Роман Коляда)

4.3. Що мають зробити для якісної євроінтеграції України інституції ЄС

(Ірина Шиба)

4.4. Яка додана цінність української євроінтеграції для України

(Сергій Стуканов)

4.5. Яка додана цінність української євроінтеграції для Європейського Союзу

(Олексій Макеєв)

Бізнес / економіка

Безпека:

Цінності

4.6. Як бачать європейці Україну

(Олександр Щерба)

Позитив:

Негатив:

4.7. Як бачать українці ЄС

(Петро Бурковський)

 

5. МЕТАФОРИ

Форсайт передбачає поєднання аналітичної роботи з особистим емоційним залученням та аналізом відчуттів, мрій і сподівань, що здатні творити яскраві метафори. Учасниці й учасники форсайту пропонують такі метафори для кращого розуміння суті процесів української євроінтеграції.

5.1. Метафора теперішнього – Лейкоцити Свободи

(Ірина Соловей)

Головна роль "лейкоцитів свободи" в політичному тілі Європи – захист європейського суспільства від патогенів автократій і продуктів руйнування соціальних тканин, що уможливлюють диктаторські режими в окремих країнах. Кожен тип лейкоцитів свободи виконує свої спеціалізовані ролі, так ЗСУ за підтримки західних урядів та активовані волонтерські мережі є основою зміцнення військової системи захисту, так званого безпекового імунітету. Водночас дипломати й митці зміцнюють ціннісне позиціонування співдружності. Імунна відповідь на захист вільного світу можлива завдяки мережевій взаємодії актуарів безпекової й ціннісної системи для протидії чужорідним чинникам. Українці як лейкоцити свободи займають центральне місце у формуванні імунітету глобального демократичного світу. Лейкоцити – головний оборонний рубіж. Імуніте́т походить від лат. immunitas — "вільний", "захищений".

5.2. Метафора майбутнього –
Перевинайдення Європи (Ренесанс 2.0 /  Євроремонт)

(Катерина Тейлор)

Як перевинайти Європу? Не оновити, покращити або перефарбувати. А тактовно запропонувати перевинайти в домі щось, що на думку господаря добре працює? Адже кран все ще не тече, але ось-ось буде потоп. Як серйозно говорити про радикальні зміни, які поки не такі відчутні? Ми, українці, тут скоріше ставимо діагноз виходячи із симптоматики. На наш погляд, деякі системи в цьому будинку застаріли. Хоч і виглядає він досить симпатично.

У нас є відчуття, що ми розуміємо, як можна не просто відремонтувати старі інститути, які не працюють у нових реаліях, а як їх перевинайти. А європейці, верогідно, мають уявлення, як покращити системи, що могли б краще працювати у нас. Переосмислення цього досвіду призведе до того, що ми намагатимемося взяти найкраще, що працювало з обох боків. А те, що не працювало, брати не будемо. Ідеалістичний сценарій. Швидше за, все з'явиться нова динаміка, яка стане каталізатором формування спільних ефективних стратегій.

Перевинайдення передбачає і те, що Україна стане невід'ємною частиною Європи, а не стоятиме біля порога. Тому пропозиція про переосмислення процесів буде сприйнята лояльно, почута від рівних.

Говорячи про Ренесанс 2.0, ми бачимо розквіт не тільки в науках та мистецтвах, а у всіх галузях взагалі. Адже, якщо змінюватимуться не самі справи, а фундаментальні методи та підходи до ведення справ, то це зрушить усю крижину, а не лише надколе окремі її краї.

Ці зрушення вже відбуваються в Україні. Вони стали доказом того, що ми можемо, коли хочемо (або коли змушені?). І що технологічні, творчі, політичні та інші рішення ми винаходимо й перевинаходимо в процесі, щоб знайти ті, які спрацюють для нас зараз.

Перевинайдення є пластичною метафорою, процесом, а не статичною формою. Його мета – знаходити рішення, які працюватимуть у конкретний момент. Отже метафора адаптивна. Здатна змінюватися, відповідаючи новим викликам і надалі, коли програма інтеграції України в Європу вже відбудеться.