Netflix випускає серіал про українця Івана Дем'янюка. В Україні ця історія мало кому відома, а ось українцям на заході дуже.

Я дуже хвилююсь, за те, яким вийде серіал, бо назва у нього: «Диявол по сусідству». «Садист», «кат», «нацистський злочинець» Івана називали по-різному.

Історія та життя Івана Дем'янюка дійсно є сюжетом для фільму. Але треба відзначити значний вплив «советского союза» у свій час та згодом РФ на судові процеси. 35 років він був в судах у трьох країнах, його двічі позбавляли громадянства та засуджували до смертної кари.

Дем'янюк народився у 1920 році у селі Дубові Махаринці, пережив Голодомор, у 1940 був призваний до лав Червоної армії. Брав участь у боях за Крим, у 1942 потрапив у німецький полон.

1970-х в розпорядженні влади США опинився перелік українських емігрантів, які співпрацювали з нацистами. У ньому наче опинилось і прізвище Івана. У 1981 році Дем'янюка позбавляють громадянства США, а у 1986 екстрадують до Ізраїлю. Суд буде доводити, що він є охоронцем концтабору «Треблінка» на прізвисько «Іван Грозний», одразу ж знайшлись свідки, які його впізнали. У 2011 ФБР розсекретить власний звіт 1985 року, у якому присутність в списку Івана назвуть «ймовірно сфабрикованим».

Адвокати дуже сильно боротимуться за Івана та будуть всіх переконувати, що свідки помиляються. Еліяху Розенберг був головним свідком та усіх переконував, що саме Дем'янюк і є «Грозним». Пізніше з'ясується, що у 1947 Розенберг свідчив, що «Грозний» загинув під час повстання в'язнів.

Проте суд все ж повірив свідкам: у 1988 році Дем'янюка засудили до смертної кари через повішення. У 1993р суд Ізраїлю виправдав Дем'янюка. Врятували розсекречені після розпаду СРСР матеріали допитів 37 охоронців «Треблінки», в яких йшлося, що справжнє ім'я «Івана Грозного» — Іван Марченко.

У 1993 році Дем'янюк повертається до США, там йому знов надають громадянство.

Але щастя тривало не так довго, невдовзі справу знов поновлюють, але тепер його звинуватили в тому, що він був охоронцем в концтаборах «Собібор» та «Майденек». Його знов позбавляють громадянства. Свідків, які б бачили пана Дем'янюка у таборі в ролі охоронця, не було.

12 травня 2011 року суд у Мюнхені визнав його співучасником вбивства майже 28 тисяч євреїв у концтаборі «Собібор» і засудив до п'яти років в'язниці.

При цьому, доказів його безпосередньої причетності до цих смертей так і не знайшли: це був перший випадок, коли як доказ провини у вбивстві в німецькому суді використали сам факт служби в концтаборі. Вирок так і не набув чинності, бо Іван Дем'янюк помер у 2012р.

Це дуже важкий процес і дуже важка історія. В той час, усіх емігрантів називали росіянами, але на Івані ставили акцент, що він українець, звісно що матеріали, які були сфабриковані та розсекречені ФБР та акценти на українстві ставили саме в «советском союзе», щоб спотворити українців та зробити з них катів та нацистів.

Страшно уявити, скільки людина провела у в'язниці, щоб потім всі дізнались, що його в тому таборі не було. Я уявляю полегшення, коли він повернувся в США і уявляю стан, коли на нього знов порушили справу і знов позбавили громадянства.

Це дуже важка і трагічна історія однієї людини і це приклад того, як українців в усі часи ненавиділа російська еліта та намагалась знищити та демонізувати.

Чекаю на вихід першої серії!