Нарешті час прийшов. Зараз говоритимемо про військово-лікарняну комісію (більш відому як ВЛК), а точніш — про зміни, які нещодавно були внесені до процедури проходження ВЛК.
Все, що ви хотіли і не хотіли знати, зібрано для вас тут. Отже, по порядку.
- Встановлення придатності. Відтепер у воєнний час (а зараз у нас якраз воєнний час) встановлення придатності до служби за статтями, що передбачають індивідуальну оцінку, ВЛК ухвалює «придатний до служби» без винятків, які були раніше.
А саме: клінічно вилікуваний туберкульоз, вірусні гепатити з незначним порушенням функцій, безсимптомний ВІЛ, повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями анемії, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани, інші хвороби крові та кровотворних органів, деякі порушення із залученням імунного механізму, хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій, легкі короткотривалі хворобливі прояви психічних розладів, невротичні, пов'язані із стресом і соматоформні розлади при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом, повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи з незначними порушеннями функцій та епізодичні та пароксизмальні розлади, крім епілепсії, з незначними порушеннями функцій органів і систем.
Тобто раніше придатність людей з цими хворобами була спірною і її треба було визначати в індивідуальному порядку, а зараз такі люди є придатними до військової служби.
- Обмежена придатність. Відтепер встановлення обмеженої придатності і, відповідно, заборона проходження служби в спецспорудах не включатиме підрозділи забезпечення. Тобто військовий може нести службу в підрозділі забезпечення спецспоруд. Спецспоруди — це командні пункти, на яких військовослужбовці несуть тривале бойове чергування і знаходяться у штучно створених умовах перебування (конкретний перелік визначає Міноборони).
До того ж обмежена придатність повинна визначатися включно із зазначенням придатності або непридатності за конкретною військовою спеціальністю.
- Формулювання причинного зв'язку захворювань. Постанова ВЛК про те, що поранення отримане внаслідок захисту Батьківщини не приймається, якщо поранення є наслідком кримінального чи адміністративного правопорушення, у стані зміненої свідомості, навмисного вчинення собі тілесних ушкоджень або ж самогубства.
До того ж конкретизовано перелік документів, на підставі яких приймають постанову про причинний зв'язок захворювання чи травми. Зокрема: довідка з висновком про обставини травми та документація про первинне звернення за медичною допомогою.
- Скарги до ВЛК. Аби оскаржити питання про причинний зв'язок травми чи захворювання, висновки ВЛК про придатність чи не придатність, скаргу можна подати протягом року з моменту ухвалення рішення, але. І це дуже важливе але. Не пізніше ніж за місяць після ознайомлення людини з цим рішенням.
- Медогляд. Військовослужбовці, які перебували у полоні, зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності.
А також військові, які направляються на реабілітацію чи лікування закордон зобов'язані пройти медичний огляд.
- Право на таємницю. Військові тепер нарешті також мають право на лікарську таємницю і нерозголошення інформації про їхній стан здоров'я, діагноз та про відомості одержані при медогляді.
- Відстрочка від служби. Раніше у воєнний час відстрочка давалася на два місяці з можливістю продовження на такий же термін. Відтепер вона може, на розгляд ВЛК, одразу встановлюватись на термін від двох до шести місяців з можливістю продовження на такий же термін.
- Довідка про придатність. Термін її дії продовжено з шести місяців до одного року.
Тут коротко про усі основні зміни до процедури проходження ВЛК.