Страшно не люблю голосні маніпулятивні заяви та дописи. Особливо, коли вони нічим не підкріплені (фактами, іменами, цифрами, словом – статистикою).
 
Інформаційним простором почали поширюватися думки авторів про те, що суспільство має адаптуватися під військових/ветеранів. Абсолютно погоджуюсь і люто плюсую.
 
Проте, у цих же думках авторів паралельно йде сюжетна лінія про різні історії з життя, про непорозуміння у сім'ї військового/ветерана і таке інше. Головний заклик — держава не працює зі сім"ями.
 
Так, держава досі не працює сім"ями. Настільки, наскільки зараз це гостро потрібно. Існує ж ціле Міністерство для ветеранів і напевно хтось в Міноборони, хто має за це відповідати. Але це прям окрема тема виявлення причинно-наслідкового зв'язку.
 
Зараз про максимально важливий момент:
 
Ви і є держава. Кожен з нас.
 
Пояснюю: війна розпочалася не вчора, і не цього літа, і навіть не 24 лютого 2022 року. Війна триває ось майже 10 років (доброго ранку, якщо шо).
Всі ці 10 років, значна частина громадського сектору займається питаннями військовослужбовців, ветеранів та безпосередньо питаннями сімей військових/ветеранів. Ба більше – дуже багато різних державних програм, що діють, створенні та пролобійовані громадським сектором. Як і чинні певні закони.
 
Якщо ви гадаєте, що чогось нема для військових або ветеранів – ви просто про це не знаєте. Ви просто про це не гуглили, не шукали, не вважали за потрібне знати.
 
Так, дуже легко і просто писати дописи про те, що держава не робить. Але цього не лише недостатньо, це максимально недоречно, адже поки одні спали, інші – вже вибудовували систему, зміни, інше.
 
Є безліч хороших Громадських організацій та фондів, які надають якісні послуги родинам. Те, що ви, як суспільство, не хочете вдарити палець об палець та загуглити їх, дати контакт родині, самим пройти тренінг, як спілкуватися з військовими/ветеранами, розділити самотній вечір дружини військового за горнятком кави і дати телефончик груп підтримки — вибачте.
 
Підготувала вам список корисних посилань, програм, організацій:
 
- Психологічна підтримка та реабілітація "Вільний Вибір" – працюють у сфері ветеранських справ з січня 2015 року – надають психологічну підтримку. Номер: 063-64-64-99
- Застосунок для психологічної підтримки ветеранів, військових, родин "БАЗА" – скачати можна і на андроїд, і на iOS. БЕЗКОШТОВНО.
- Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців: для військових та їхніх рідних працює телефонна лінія, де можна отримати безкоштовну психологічну підтримку, консультації стосовно різних соціальних питань та супровід на шляху їхнього вирішення.Контакти для зв'язку: 0 800 332 720 (в Україні), +48226022512 (з Польщі).
- Курс на Prometheus: "Як пережити війну разом: курс для родин військовослужбовців, ветеранок та ветеранів" (безкоштовно). У цьому курсі зібрані досвід терапевтів та клієнтів, які знають, що таке чекати й хвилюватися. Курс побудований не стільки на теорії, скільки на майже дев'ятирічній практиці.
- Центр реабілітації та реадаптації учасників АТО/ООС та їх родин "ЯРМІЗ" у Києві – 0738911450
- Лінія підтримки Veteran Hub – 067 348 28 68
- Гаряча лінія кризової підтримки від Українського Ветеранського Фонду – 0-800-33-20-29
 
І моє улюблене та окреме – юридичні безкоштовні послуги:
 
Волонтерське об'єднання "ВЕСТА" – ТГ vesta_vo
Юридична сотня – 0800308100
Центр учасників бойових дій – 0501079453
Дім ветерана – 0677834814
 
Це мала частина тих корисних контактів, яке суспільство, кожен з вас може зберегти собі у телефон і за необхідністю поширювати. В будь-який момент це знадобиться, адже кількість людей дотичних до армії зростає.
 
Чому ви маєте це робити?
Бо ви — держава, ви маєте опікуватися ними, ви також несете за них відповідальність і за наше майбутнє.