Вагнергейт. ДБР відкрило справу про розголошення держтаємниці через злив документів Яніною Соколовою
Про це повідомляє пресслужба Державного бюро розслідувань.
Слідчі Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань перевірять джерела витоку документів щодо операції «Авеню», яку готувало Головне управління розвідки для захоплення російських найманців, які воювали на сході України та браи участь в операції Москви по окупації Криму.
«У мережі інтернет 18 листопада 2021 року опубліковано документи, які містять відомості щодо планування та виконання Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України та Службою безпеки України заходів, пов'язаних із організацією затримання на території України бойовиків ПВК „Вагнер“. У межах відкритого кримінального провадження буде здійснена перевірка щодо автентичності цих документів, а також встановлено військовослужбовців, які мали доступ до цих документів та можуть бути причетні до їх витоку», — йдеться в заяві ДБР.
Читайте також. У Bellingcat розповіли як українська розвідка «найняла» 180 бойовиків. Перша частина розслідування
Провадження відкрито за ч. 1 ст. 328 КК України (розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за відсутності ознак державної зради або шпигунства).
Санкція статті передбачає позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
18 листопада журналістка Яніна Соколова заявила, що оприлюднені нею документи свідчать про причетність вищого керівництва України до зриву спецоперації із «вагнерівцями».
Читайте також. ІІ частина розслідування Вагнергейту: операцію ГУР зірвали після рішення Зеленського її перенести
У четвер, 18 листопада, Соколова написала у фейсбуці, що «флешку з документами було підкинуто до її робочого офісу кілька днів тому».
«Ми ретельно вивчили їхній зміст. І хочемо поділитись з вами. Вважаємо їх оригінальними. Тому вирішили опублікувати… Ці документи ви не бачили ніде. Вони публікуються вперше„, – наголосила вона.
Одним із документів є звіт щодо проведення спецоперації «Авеню» від 2020 року за підписом тодішнього начальника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурби.
У ньому йдеться про те, що заплановані на 30 липня та 1 серпня рейси Turkish Airlines, на яких мали летіти російські найманці, завербовані для нібито роботи у Венесуелі, було перенесено за рішенням «вищого військово-політичного керівництва» України.
Саме після цього найманців відвезли до пансіонату під Мінськом, де їх згодом і затримали білоруські спецслужби.