Можете собі уявити кубік Рубіка? А тепер уявіть, що цей кубик – це наш світ, наше світосприйняття, його будова. Що треба, щоб його скласти? Давайте підемо покроково і подивимось, що і як можна робити.

 

Спочатку кубик зібраний. Щоб скласти, найперше його треба розібрати.

До 1914 року світ був достатньо сформований. Сфери впливу визначені, наукова думка – на висоті. Але хотілося наново скласти цей світовий кубик, і довелось його розібрати, зруйнувати єдність кольорів. Відбулась Перша світова війна та супутні революції та створення безлічі нових держав на уламках імперій. Строкатість ідеологій та політичних течій потрохи створювала нову основу для складання кубика.

 

Етап другий – формування на основі одного кольору «основи». Треба скласти хрестик цим кольором (давайте червоним), а також щоб було відповідне продовження до центральних квадратиків інших граней.

Друга світова війна напряму пов'язана з Першою, вона з неї виринає. Якщо здається, що ці дві страшні війни відбулись просто так за двадцять один рік по черзі, то це хибна думка. Три основні ідеології – зачинателі ДСВ виникли в основному через наслідки Першої.

Націонал-соціалізм виник як реакція на занадто обтяжливі умови Версальського договору .

Комуністичний сталінізм виник в результаті фактичного програшу Російської імперії у війні, — при тому, що вона мала би бути в числі переможців, але сама від цього відмовилась, підтримавши через криваву різню більшовиків та підписавши Брестський сепаратний договір. Цьому було багато причин, частина з яких дуже схожа на теперішню ситуацію в рашці. Це і кидання м'яса на різні військові прориви, і бідність населення, а відповідно – нерозуміння смертей годувальників в незрозумілій Європі. На неосвічені маси дуже добре лягли ідеї безпросвітньо нерозумної ідеології комунізму.

Фашизм в Італії виник через схожі з Російською імперією причини – Італія замість того, щоб сидіти на лаврах переможців, по суті була позбавлена таких «дивідендів». 

Європа в міжвоєнному часі «дихала» новою війною.

 

Етап третій – «докручування» кутових квадратиків основи.

Саме Друга світова війна була тим механізмом, що формував «основу» кубика повністю, бо саме її результати стали основою світобудови. Переосмислення питань війни і миру, цінності людського життя, та й цінностей загалом створили нову правову систему. Творення міжнародних договорів, що один за одним сприяли вивищенню людини. Фактично, якщо дивитися на світ до 1914 року та після 1945, то система світобудови і світосприйняття змінилася не між світовими війнами, а саме після них. З того часу починається будування «кубика» без надмірних катаклізмів, з тими чи іншими спалахами.

 

Етап четвертий – знаходження відповідних кольорів на суміжних до основи гранях

Ліплення нової світобудови, формування нових систем цінностей (комуністичної та капіталістичної). Поступове будівництво, коли то в тій, то в іншій частині виникають нові режими, Корейська, В'єтнамська війна, постійні зміни в Південній Америці. Проте формування ідеологій та бачення світу йде поступово, без зміни основ кубика, що сформований після ДСВ.

 

Етап п"ятий – формування хрестика останньої грані – протилежної до "основи"

На цьому етапі починаються змінюватися попередні уклади – розпався Союз, Чехословаччина, Югославія. Для того, щоб правильно скласти у кубіку Рубіка цей хрестик, треба дещо розкладати попередню збірку, проте не надто змінюючи основу. Вона швидко стає на місце.

Уклад, сформований після ДСВ, ніби не піддається сумніву. Права людини, творення третього їх покоління, непорушність міжнародно визнаних кордонів держав.

 

Етап шостий – розміщення решти чотирьох кутових кубиків на місце

Світобудова ніби як ніколи міцна. У кожній частині світу формується своє культурне бачення, кожен на своєму місці, сутички, якщо відбуваються, то не на континентальних рівнях чи у ідеологічній площині. Мисленнєві суперечності завжди можуть вирішитися шляхом переговорів на двосторонньому рівні чи на різних конференціях та самітах. Краще економічно співпрацювати і розвиватися, ніж нищити.

 

Етап сьомий, останній. "Докручування" кутових квадратиків на місця.

І тут ми підходимо до такого етапу, який ламає увесь кубик. Все, що ви робили до цього, ніби ламається. Для тих, хто спостерігає збоку – все так і виглядає. Справа у тому, що кутові кубики можуть не відразу стати повністю на своє місце. Тобто вони ніби там, де мають бути, проте кольори не на місці, — їх треба "докрутити". А для цього існує певна формула рухів, що точно поставлять все туди, де воно має бути. Головне – треба не втратити пильність, і не забути, де мала бути основа. Бо вона також поламається.

Ми тут, шановні. Післявоєнна система стримувань та противаг ламається. Міжнародні інституції,, покликані творити світобудову і сприяти миру та стабільності, не працюють. Вже очевидно, що після нашої перемоги у цій війні відбудеться (вже відбувається) переосмислення того, що було сформоване в сорокових роках ХХ століття і надбудоване згодом. Це не означає, що ця основа буде змінюватися, зовсім ні. Вона буде переосмислюватися з оглядом на те, що новий кубик буде сформований повнісю. Будуть відомі усі грані та позиції, на яких стоять держави. Зміниться вага Євросоюзу – хочуть вони, чи не хочуть, а центр прийняття рішень буде переміщений з Заходу в інші регіони Європи. Польща, Словаччина, Словенія вже починають відчувати силу. Мало того, Україна диктує умови. Перегляд цінностей, що затерлись протягом десятків років, пробуджує "стару" Європу. Тепер немає питання в тому, чи буде Україна в ЄС. Є питання в тому, яким буде сам ЄС. Ми платимо страшенно велику ціну за те, щоб бути собою, і не просто бути, — а вагомо впливати на навколишній світ, бути нарешті суб'єктами.

Ми зараз у хаосі, коли здається, ніби руйнується основа усього світу. Західні ліберальні демократії забули, що таке ліберальна демократія, скочуючись до лівацьких ухилів під час ситого життя. Навіть Святий Престол не показує того, що мав би показувати католицизм – що добро має бути з кулаками, Честертон їм у допомогу.

Та насправді ми просто завершуємо те, що не було швидко зроблено сто років тому. Ми закінчуємо складати цей світовий кубик Рубіка, де під час ламання основ все стане на свої місця.

Де однією з граней буде Україна.

---

Телеграм-канал https://t.me/kolybabloginfo