Перша Велика мовна модель Transformer від Google містила 0,05 млрд параметрів. Аби видати вам розумну відповідь, вона зважувалася на розумність за 50 мільйонами ознак.
 
Перший GPT від OpenAI містив вже 0,11 млрд параметрів.
Bert Google — 0,34 мільярди
GPT-2 — 1,5 мільярди
Megatron NVIDIA — 8,3 мільярди
GPT-3 — 170 мільярдів.
 
Очікується, що Switch Transformer Googler враховуватиме 1,7 трильйони параметрів.
А GPT-4 — 100 трильйонів параметрів.
 
І все це задля того, аби надати розумну відповідь.
 
Кілька років тому в Україні запропонували роздивлятися життя виключно під кутом «зрада чи перемога». Нам запропонували тестувати думки на розумність лише за одним параметром. Ну нехай за двома чи десяттю, можливі 40 відтінків зрадоперемоги.
 
«Українськомовне чи ні» — це теж один параметр.
«заПорошенко/Зеленського/Юлю чи ні» — один.
«Корупція чи ні» — теж один.
«А ти донатиш на ЗСУ чи ні?» — досі один.
 
Гадаю, ви легко порахуєте, скільки параметрів лежать в основі інформаційного поля України. Гадаю, сотні вже забагато.
 
Як на мене, це соромно. Від початку 2000-х суспільний діалог в Україні відчутно деградував. Ми надто загралися у примітивні конструкції. Зтерлися ментально буквально до мишей. Впевнений, що це не випадково. У той час, як увесь світ намагається мислити складними категоріями, нам пропонують прості формули, аби звести реакції до контрольованих, правильних та ні. Дуже легко та приємно звести життя лише до трьох параметрів, а потім призначати правильних та ні, винних та ні.
 
До речі, на болотах відбувається те саме. Але їхню трьохпараметровість ми бачимо та сміємося з неї. Гадаю, що дарма сміємося. Треба частіше дивитися у дзеркало. Бо у сучасному суспільстві рабство — не фізичне, а ментальне. Це не кайдани на руках, а життя за Павловим. Це перш за все розумова та емоційна обумовленість.
 
Якщо ви хочете дійсної свободи, єдиний порятунок — це виходити за межі. Треба мислити якамога масштабніше та нестандартніше. Виходити за межі замкненого інтелектуального п'ятикутника «війна-українське-корупція-росіяни-вишиванка». Сучасний світ дарує безліч можливостей. Кожен з нас — це Всесвіт, більший за українця, військового, айтішника, батька, патріота тощо.
 
Перший крок до звільнення — припиніть шукати себе у тих куцих ментальних конструкціях, які вам пропонують у новинах та соцмережах. Досить загравати з примітивом. Відчуйте Себе.
 
Вірю в розумність українців.
 
Ілюстрацію взяв з лекції Oleksandr Krakovetskyi. Дуже дякую