Приблизно з лютого 2023 року я описую плюс-мінус один й той самий сценарій, який, на мою думку, очікує на нас в жовтні цього року, тобто вже за тиждень він може почати реалізовуватися. Звісно, оскільки сценарій негативний, мета моїх дописів — змінити перебіг подій та уникнути найгіршого. Ще один мотив, який виник у мене в березні — неймовірно безглузді заяви про «інерційність перемоги України», які виголошували відомі громадські діячі. І які вводили в оману передовсім наших союзників. 

Тепер власне про сценарії. 

СЦЕНАРІЙ 1️⃣  Зрив мобілізації. Ймовірність 90%.

Причини: діяльність російської агентури мережі та нездатність Служба безпеки України її ліквідувати; корупція в ТЦК і злочинна бездіяльність Національне агентство з питань запобігання корупції — НАЗК, розкрутка теми корупції в Україні з боку певних громадських діячів, переоцінка спроможностей і публічні заяви про «завершення війни у 2023 році» з боку влади та частини громадських діячів, окремі випадки на фронті (без уточнень, щоб не допомагати ворогу). 

☝️ Ще прошу звернути увагу, що ворог створив горизонтальні мережі поширення інформації, сьогодні це переважно Viber-групи, витік з яких стається дуже рідко і контрольовано, а потрапити в які «з вулиці» майже неможливо. Меншою мірою використовують Telegram. 
Тобто про проблему ми дізнаємося постфактум... 

⛔ В підсумку, для зриву мобілізації склалася оптимальна для ворога картина: втома бійців, які півтора року без ротації; небажання 55% українців воювати «через корупцію» (я знаю, що прямо притягувати цю цифру не зовсім об'єктивно, проте вона більш(менш об'єктивна); відсутність мотиваційної кампанії від України і, відповідно, вплив російської антимотиваційної; незбіг реальності з обіцянками влади й громадських діячів навесні; поширення конфліктних наративів про «с₴икунів»; наближення зими та турбота про власні родини; агресивні дії воєнкомів, вулична роздача повісток в максимально брутальний спосіб; щоденна поява інформації про тотальну корупцію в ТЦК; надмірна бюрократія в армії, при переведенні/отриманні довідок тощо. 

✅ Що з цим зробити? Як виправити? 
Насправді простого і швидкого рішення вже немає. Звісно, можна набрати ту кількість, яка потрібна, але це будуть на 90% хворі і демотивовані. І кожен пост про «ви с₴икуни» тільки множить кількість тих, хто намагається уникнути війни. 

Необхідний мінімум наступний:
✔️ Прибрати всю зайву бюрократію у війську. 
✔️ Ліквідувати російську мережу впливу. Можливо — інтернувати до кінця війни всіх, хто проголосив що не визнає себе громадянином і належить до «волевиявлення людини». Якщо суди відпускають — треба не дати їм робити провокації. 
✔️ Розробити чітку систему мотивації, яка включає прижиттєву глорифікацію, гарантовану відпустку після року війни щонайменше на три місяці, переведення в інструктори найкращих бійців тощо. 
✔️ Негайно розробити і запустити фахову мобілізаційну кампанію. 
✔️ Інформаційна гігієна на рівні держави. Я не знаю і не розумію чим займаються відповідні державні інституції, якщо інформаційний простір захищають в основному волонтери. 
✔️ Негайно зупинити будь-яку вуличну форму роздачі повісток. 
✔️ Перевірити на ознаки корупції НАЗК (а також на ознаки державної зради) та повністю звільнити весь склад. Керівників — під слідство без права застави. Також встановити і інших акторів, хто дозволив воєнкомам збагачуватися в таких масштабах. І продовжує дозволяти. 
✔️ Тил має жити війною. Скоротити все що створює розслабленість. Прибрати видатки, які є безглуздими. 
✔️ Зупинити «інформаційне смакування» та мазохізм щодо корупції у ТЦК та ВЛК. Оскільки інформаційні приводи створюють державні органи, то доцільно давати щотижневі дайджести: затримано 100, викрито 50...
‼️ За цих умов можливо ситуацію можна буде виправити.

СЦЕНАРІЙ 2️⃣ Масові заворушення / Збройні сутички / Військовий заколот. Вірогідність масових заворушень в жовтні на рівні 75%. При цьому ворог буде прагнути спровокувати збройні сутички і хаос, або військовий хаос, але тут вірогідність поки невелика, 20-30%.

⛔ В цьому сценарії є багато невідомих і потрібна дуже тонка режисура. Найбільший ризик в тому, що ці протести можуть вирішити використати українські політики. І тоді на них і буде вся відповідальність за наслідки. А також це може перейти в громадянський конфлікт.

✅ Що потрібно щоб уникнути:
✔️ Утримуватися від вуличних заходів та поширення закликів до них. 
✔️ Якщо ситуація така, що мовчати не можна — йти тільки туди, де ви ОСОБИСТО знаєте організаторів. Довіра, сформована через соцмережі, зараз нічого не варта. 
✔️ Ігнорувати заклики до насильницьких дій. 
✔️ Ігнорувати заклики «Всі на Київ». Робіть пікети у власному місті. 
✔️ Будьте дуже обережні, якщо до протестів будуть закликати після якихось дій росії, наприклад, як рік тому після удару по Оленівці. 
✔️ Уникайте заходів з політичними вимогами. Пам'ятайте, вибори, зміна влади під час війни не тільки неможлива за законом, але й категорично обмежує права військових. 
-----------
СЦЕНАРІЙ 3️⃣ Заморожування війни через якусь форму перемир'я. Вірогідність стрімко впала з весни, коли цього хотіла росія, до сьогодні, коли росії це не вигідно, а Україна на це піти не може. Проте це основне бажання наших союзників в США. Вірогідність 50%.

Ознаки і передумови:

⛔ В цьому сценарії від звичайних українців мало що залежить, а частина громадянського суспільства вже завдала вирішальної шкоди взимку і навесні, коли особисті мотиви вплинули на номенклатуру підтримки. Плюс розкрутка іміджу України як найбільш корумпованої допомагає агентам впливу на Заході схиляти до припинення підтримки. Також завищені очікування від кампанії 2023 сприяють поширенню тез про «війна зайшла в глухий кут». 

✅ Єдине, що варто в цій ситуації робити — нарешті впроваджувати інститут репутації в Україні. Кожен, хто доклався до шкідливих медійних кампаній, має стати токсичним і нерукоподатним. Включно з медіа. 

СЦЕНАРІЙ 4️⃣ Тимчасовий мир на умовах, вигідних росії. Абсолютно вигідно росії, але катастрофа як для України, так і для влади Зеленського. Другий сценарій, над яким працюють наші союзники, сподіваючись, що до моменту відновлення ресурсів на велику війну в росії зміниться керівництво. Сьогодні вірогідність 50%, на середину зими чи весну буде 90%. Відрізняється від перемир'я підписанням якихось документів і тривалістю понад рік.

Ознаки і передумови:

‼️ Головна небезпека при початку реалізації цього сценарію що ймовірніше за все він відбудеться після гучної поразки. А спроба його реалізації призведе до громадянського конфлікту, оскільки для дуже багатьох це буде державною зрадою (для мене на 99% також). 

Щоб уникнути таких сценаріїв, Україна має:

СЦЕНАРІЙ 5️⃣. Припинення допомогти від США. Ймовірність 60%.

Цей сценарій пов'язаний з попередніми і має, окрім вищезгаданих, наступні передумови:

⛔ Ми можемо змінити цей сценарій, але для цього нам треба огородити сигнальними прапорцями наших домашніх шкідників і показати цю картину союзникам. Сказати: ви слухаєте не просто тих, хто окрім самих себе, нікого з України не представляє, ви слухаєте тих, кого в Україні зневажає громадянське суспільство.

США мають традиційну схильність не довіряти українській владі, в більшості випадків це обґрунтовано. Але для комунікації вони обрали тих, хто говорить їм зручні та очікувані наративи. І це треба змінити! 

✅ На мою думку, Україні потрібно створити широку коаліцію проактивного громадянського суспільства, яке викине на узбіччя тих, хто пробує монополізувати і створювати штучну легітимність. Під час війни це майже неможливо, бо 99% потенційних учасників в Силах оборони і не можуть до цього долучитися. Проте працювати над цим треба. 

✔️ В усьому іншому — треба виконувати пункти з попередніх сценаріїв. 
---
Якщо ви дочитали до цього моменту, напевно я вас зацікавив, і тому ви можете підтримати діяльність нашої команди за цим посиланням:

🔮 Банківський переказ з вашої картки на наш рахунок (в тому числі через Gpay та ApplePay, також можливі і валютні перекази):
https://secure.wayforpay.com/donate/d235c5163b6b8