Побачив у когось в стрічці рейтинг довіри до громадських і політичних діячів та посадовців й звернув увагу, що було відсутнє прізвище Залужного. Хоча було прізвище Малюка. Йшлося про дослідження Центру Разумкова, які вважаються дуже авторитетними в соціології, плюс опитування було face-to-face, тобто максимально репрезентативне.
Поліз на їх сайт, і дійсно, рейтинг наступний:
- Зеленський — +67,2%
- Кім — +58,2%
- Подоляк — +27,6%
- Данілов — +27,4%
- Притула — +23,7%
- Малюк — +17,6%
- Клименко — +14,8%
- Кличко — +12,2%
- Стерненко — +10,5%
- Резніков — +7,9%
- Шмигаль — +3,5%
- Єрмак — -4%
- Стефанчук — -4,6%
- Арахамія — -27,5%
- Арестович — -46%
- Порошенко — -51%
- Бойко — -66,2%
- Тимошенко — 67,6%
Це рейтинг балансу довіри/недовіри, але я сьогодні не про результати, а про відсутність деяких прізвищ, і в першу чергу — Головнокомандувача Валерія Залужного. При цьому за даними цього ж опитування Збройні Сили України мають найбільшу довіру — 93%.
Теоретично, можна було подумати, що вирішили не персоналізувати приналежність до Сил оборони, проте в рейтингу є і керівник СБУ Малюк, і міністр внутрішніх справ Клименко. Проте немає Залужного і Буданова, які точно мають не меншу впізнаваність та підтримку, ніж їх колеги і є рівнозначними очільниками відповідних структур. Якщо підійти формально, то Буданов очолює ГУР, який структурно в Міноборони, але хто тоді Подоляк і Єрмак? Тим більше — Арестович.
Так само трохи дивний і перелік державних структур, де є ДСНС, НАБУ, ДПС, НГУ, НАЗК, САП і навіть інститут омбудсмена, але немає ГУР. Слава Богу хоч ЗСУ не забули...
Ще цікаво, що опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 5 по 11 липня 2023 року в рамках проєкту Програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні. Тобто — за грантові кошти.
Цікаво, а в Нідерландах в курсі, що гроші платників податків цієї країни використали для так званого «формуючого» опитування? «Формуюче» опитування — це такий трохи брудний засіб політтехнологів, коли для підвищення популярності свого кандидата, або зниження підтримки чужого список для опитування складається таким чином, що «свій» в опитуванні є, щодо нього — лояльні питання, а чужого або забувають, або заставлять негативні питання.
Взагалі, це дуже круто — використати чужі гроші, щоб зробити достатньо дорогу, але ефективну кампанію. Таке опитування — це десь під 50К доларів, наскільки я знаю. Але ефект величезний, бо його цитують всі ЗМІ й навіть користувачі соцмереж...
А потім я зайшов в телеграм — і побачив таке:
Соупадєніє?)
Нижче скріни від Разумкова.