Останні дні неодноразово помічаю, як люди фотографують вивіски обміну валют. Ніхто не вірить у цифри, які показує нам курс валют. Одні можуть подумати, що «Зеленський і Слуга народу прийшли до влади, вигнали вашого Порошенка, от і ера зубожіння закінчилася». Інші скажуть: «щось тут не чисто». І вони мають рацію.

Економічних та геополітичних передумов для зміцнення гривні нема. Війна продовжується. Для світової спільноти ситуація в Україні досі нестабільна. Кредити МВФ та інших міжнародних спільнот ситуацію полегшують, проте всі борги колись доведеться віддавати. Тому виникає логічне питання: що ж буде далі й чому гривня зміцнюється?

Світова спільнота й досі не може оговтатися від останньої економічної кризи. У звіті МВФ про наслідки кризи 2008 р зазначається, що народжуваність у країнах із розвиненою економікою в період 2008-2016 рр зменшилася. Хоча минуло 11 р, проте динаміка зростання світових економік так і не наблизилася за цей період до докризових показників.

Як би не плювалися прихильники лінійного історичного розвитку, історія циклічна й розвивається по спіралі. Це стосується й економічної науки. Економічний цикл триває 7-12 р, відповідно циклу Жюгляра. Прості підрахунки підводять нас до того, що наступну економічну кризу варто очікувати 2019-2020 рр.

За даними мінфінансів України, цього року нас чекають великі виплати: у квітні 2018 р сума уцінювалася в ₴313, 89 млрд, а перед НР — вже в ₴360 960 000 000. Із цієї суми бл ₴150 млрд — виплати зовнішнім кредиторам.

Так, кредити від фінансових донорів дозволяють нам підтримувати економічну стабільність, зміцнювати гривню й скорочувати інфляцію. Проте кожен новий кредит збільшує суму майбутніх виплат.

За даними МВФ, у 2017 р світовий борг склав 225% світового ВВП — $184 трл. Це більше $86 000 на людину. І цей показник більш як удвічі перевищує середній дохід на душу населення.

Аналітики виокремлюють такі фактори погіршення ситуації:

- економічні війни між США й Китаєм;

- розподіл політичного впливу в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та ЄС (Брекзит).

Поки що в Україні ніхто не б'є на сполох. Влада штучно завищує курс гривні, а населення тішиться через здешевшання долара і євро. Хоча тупо думати, що долар падає, чи зростає. У нашій країні все залежить виключно від гривні. Яку в наступні пів року чекають низькі показники, а всіх нас — зростання цін, масштабні скорочення та…

можливо революція, яка нас знищить. Або ж складні часи, переживши які ми нарешті побудуємо країну, якої так прагнемо.

За матеріалами