Апокаліптичні прогнози, згідно з якими пандемія коронавірусу матиме наслідком збільшення контролю держави над людьми, ще більше відчуження, крах економіки тощо пишуться тими, хто сам застряг у страху, і застряг у минулому.
Бо не враховують головного — все більше людей під впливом цієї ситуації переглядатиме свої підходи до життя. Контролю і сьогодні вдосталь, і здійснюється він м'яко, насамперед — через поширення споживацьких наративів, ідеї «успішності» як чогось виключно матеріального. Це теж свого роду віруси. Карантин для багатьох може стати справжньою внутрішньою еволюцією, бо спонукатиме оцінити і прийняти насамперед себе, поза будь-якими умовностями.
Стара система справді летить шкереберть, і очевидно, що ще до нового року світ зміниться. Але «вмиратиме» не лише економічна модель, «вмиратимуть» ідеї.
Вірус показує, що між нами немає різниці. Вірус вимиває на поверхню усі схематози і позбавляє їх сили. В дійсності, він робить нас вільними.
І саме зміна пріоритетів як особистого, так і суспільного життя вийде на перший план. Ці наслідки будуть неминучими.
Інфіковані ж минулими уявленнями залишаться доживати свої переляки. І чим більше поглиблюватиметься ця тимчасова криза, тим більше вони волатимуть.
В порожнечу.