У липні 2023 року на Саміті НАТО у Вільнюсі Президент України В. Зеленський був незадоволений позицією тих, від кого залежить вступ України в НАТО.
На своїй офіційній Телеграм-сторінці Зеленський з цього приводу зробив різку заяву на адресу очільників НАТО:
Зараз, на шляху до Вільнюса, ми отримали сигнали про те, що обговорюються формулювання без України. І я хочу підкреслити: це формулювання тільки щодо запрошення, а не щодо членства України. Безпрецедентно й абсурдно – коли немає жодних часових рамок і для запрошення (!), і для членства України; і коли натомість додається якесь дивне формулювання про «умови» навіть для запрошення України… Це схоже на те, що немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу. А значить, залишається можливість торгуватися членством України в НАТО – у переговорах із Росією. А для Росії це означає мотивацію й надалі продовжувати свій терор. Невизначеність – це слабкість.
На Саміті Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пообіцяв, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови».
Єдине, чого добилася Україна на цьому Саміті – це спільна Декларація з питань безпеки України, прийнята очільниками держав «Великої сімки».
Столтенберг ніколи не говорив про якісь часові рамки, а лише про умови і обставини на кшталт:
«Тільки ЯКЩО УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ ЯК СУВЕРЕННА І НЕЗАЛЕЖНА держава в Європі, є сенс обговорювати, коли і як Україна може стати членом НАТО»
При цьому він додав, що на саміті МОЖЛИВО буде погоджена БАГАТОРІЧНА ПРОГРАМА ПЕРЕХОДУ України до стандартів НАТО. Оскільки програма багаторічна, то ці слова означають, що на Саміті НАТО у липні 2024 року НАЖАЛЬ ніхто Україну не прийматиме у цей альянс, а випишуть їй чергову «дорожню карту».
«Я очікую, що ми погодимо БАГАТОРІЧНУ програму для України, де ми працюватимемо над тим, як допомогти Україні перейти від стандартів, доктрин і обладнання радянських часів до доктрин і обладнання НАТО, а також стати повністю сумісними з НАТО. І, звичайно, це також допоможе їм рухатися до членства в НАТО».
*******
Вже через два місяці відбудеться ювілейний Саміт НАТО у Вашингтоні, і, вочевидь ситуація з членством України НАЖАЛЬ повториться, про що вже заявив Державний секретар США Ентоні Блінкен:
«Проблема в тому, аби мати гарну і ясну „дорожню карту«, щоб прийти до цього. І я вірю, що саміт у Вашингтоні, присвячений 75-річчю Альянсу, дійсно буде сфокусований на тому, як ми можемо розробити цю „ДОРОЖНЮ КАРТУ“.
Генсек НАТО Столтенберг нещодавно у контексті майбутнього Саміту також висловився про вступ України в цей аль'янс, як про віддалену перспективу:
„Нам потрібно рухатися до цієї мети. Працювати багато для того, щоб ви були повністю взаємосумісні, відповідали усім натівським стандартам і щоби коли прийде політичне рішення — ви могли це зробити.“
Хоча усі країни НАТО згодні прийняти Україну до альянсу У ВІДДАЛЕНІЙ ПЕРСПЕКТИВІ, не всі згодні надати запрошення вже зараз.
На шляху України до НАТО є різні проблеми, і одна з них – згода усіх членів аль'янсу, а такої згоди, НАЖАЛЬ, тепер нема, і в тому числі і по цій причині також, на саміті це питання підніматись не буде, про що Столтенберг і заявив:
„Я не очікую, що ми отримаємо цю згоду до саміту у липні. Але я дійсно сподіваюсь, що ми зможемо продемонструвати, що ми наближаємо Україну ближче до членства“.
В НАТО Україну вочевидь приймуть після перемоги над росією (цитата Столтенберга):
„Взаємосумісність є важливою, щоб Україна та союзники по Альянсу могли працювати разом. Ця програма допомагає їм зараз, але вона допомагатиме їм у майбутньому, під час розбудови сил, які будуть повністю взаємосумісними та інтегрованими із силами НАТО. Тож саме ті речі, які ми маємо зробити у середній та довгостроковій перспективі, щоб Україна ПЕРЕМОГЛА“
А поки що у The New York Times також повідомили, що Україну не запросять до НАТО на саміті в липні:
Україна хоче офіційного запрошення приєднатися до НАТО. Але офіційні особи альянсу погоджуються, що цього не відбудеться на урочистостях, запланованих у Вашингтоні в липні. У НАТО немає бажання приймати нового члена, який через угоду про колективну безпеку втягне його в найбільшу сухопутну війну в Європі з 1945 року.
Зважаючи на невизначені терміни вступу України до НАТО, Міжнародна робоча група з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції України пропонує встановити максимальні часові рамки вступу України до НАТО — до липня 2028 року. У документі йдеться про те, що в липні 2024 року на саміті НАТО у Вашингтоні, альянс має надати Україні запрошення розпочати переговори про вступ та запросити Раду Україна–НАТО визначити конкретні умови членства.
„Надійна перспектива членства в НАТО є способом переконати Росію, що вона не виграє від ведення війни. Запрошення України зараз розпочати переговори про вступ – це спосіб дати чіткий сигнал Росії про необхідність припинити війну та дати Україні шанс на справедливий мир“.
Стосовно розгляду питання членства України в НАТО в рамках ювілейного саміту висловився держсекретар США Блінкен:
Наша мета на саміті — допомогти ПОБУДУВАТИ МІСТ ДО ЦЬОГО ЧЛЕНСТВА І СТВОРИТИ ЧІТКИЙ ШЛЯХ для руху України вперед.
Таким чином, тут описана частина проблем зі вступом України до НАТО в рамках Саміту 2024 року.
Весь спектр проблем на шляху України до НАТО описано тут:
https://site.ua/yaroslav.ivashyn/ukrayina-i-nato-perspektivi-i-problemi-i0le995