Україну втягують у передвиборче протистояння в США між Дональдом Трампом та Джо Байденом. А Володимир Зеленський потрапляє в пастку, яка може бути вигідна росіянам.
Що сталося
19 травня нардеп Деркач оприлюднив «плівки» з голосами, схожими на Петра Порошенка, Джо Байдена та ексдержсекретаря США Джона Керрі. У розмові озвучена вже давно відома історія про відставку генпрокурора Шокіна в обмін на мільярд від США, а ще про підвищення тарифів для населення на 100% замість 75%, як хотів МВФ. Як розмова опинилася в руках Деркача — це окрема тема, бо за безпеку записів переговорів державних діячів відповідають офіцери безпеки обох держав.
Далі відбувалося наступне:
- Спікер Разумков заявив, що неважливо як вони були злиті, головне — чи правда там звучить.
- ГПУ внесла в ЄРДР і розпочала розслідування за статтею 111 ККУ (держзрада) і 364 (зловживання владою) проти Порошенка.
- Зеленський на пресконференції уточнив, що це не останній дзвінок, який побачать українці, ГПУ має реагувати. І вирок Порошенку ще буде.
- 2 червня може бути створена ТСК в парламенті по цій справі.
- У Порошенка називають цю історію російським сценарієм.
Чому це пастка
Ще в квітні Печерський райсуд Києва зобов'язав Офіс генпрокурора почати розслідування щодо можливого втручання Джо Байдена в діяльність екс-генпрокурора України Віктора Шокіна.
А 20 травня комітет Сенату США з внутрішньої безпеки і урядових справ більшістю голосів під загрозою штрафних санкцій зажадав документи у американської компанії Blue Star Strategies, яка надавала консультаційні послуги українській компанії Burisma. Документи пов'язані з діяльністю Хантера Байдена, який в 2014 році увійшов до правління Burisma. Хантер Байден — син Джо Байдена, який тоді був віце-президентом, а зараз є головним конкурентом Трампа на президентських виборах від демократів. Розкрутити його корупційну історію для Трампа дуже важливо. І український кейс може зіграти головну роль.
Втягування України у виборчу історію в США дуже вигідне росіянам з кількох сторін.
- Якщо влада клюне на приманку у вигляді політичного знищення і посадки Порошенка за держзраду та втягнеться в американську історію, це може знищити двопалатну підтримку в США і у випадку перемоги демократів, стосунки з новим президентом США будуть зруйновані.
- Якщо ж Україна зараз обере нейтралітет, існує загроза напружених стосунків з адміністрацією Трампа.
Дипломатичний удар
Володимиру Зеленському необхідно розуміти, що «злив» розмов найвищого державного рівня людям калібру Деркача кидає тінь на всю державну систему безпеки і українську дипломатію. Переговори президента з високопосадовцями інших країн записуються. Пише їх як Україна, так й протилежна сторона. Але зберігання цих записів повинно бути під серйозним безпековим замком. Якщо в Україні можна так просто дістати та оприлюднити запис розмови п'ятого президента нашої держави та колишнього віце-президента США, то нема жодних гарантій, що це не станеться знову. Відповідно, репутація України в очах інших лідерів підмочена. Навряд чи хтось захоче стати героєм чергових «плівок». А це вже кидає тінь на нашу дипломатію та звужує коридор для дипломатичних розмов та маневрів з партнерами. Сам Зеленський теж не може бути впевненим, що завтра ніхто не «злиє» його розмови.
Держдеп США вже натякнув МЗС, що втягування України в цю історію є неприпустимим, бо це буде втручанням у вибори.
Що робити
1. Анонс створення ТСК у ВР потрібно забути і поховати цю історію. У крайньому випадку ТСК має надати оцінку діям Порошенка і в жодному разі не займатись американськими посадовцями. Щоб уникнути звинувачень у можливому впливі на вибори в США, висновок комісії оприлюднити після 3 листопада.
2. Кримінальні провадження, в яких фігурує Джо Байден, потрібно перевірити і закрити в майбутньому, адже вони не мають жодних перспектив з юридичної точки зору.
3. Терміново провести розслідування яким чином переговори найвищого рівня секретності легко опиняються в руках нардепа Деркача. Якщо вони продаються, то хто за цим стоїть.
Винуватців необхідно притягнути до відповідальності, а також провести кадрові чистки у відповідальних органах.
Звичайно, державна зрада Петра Порошенка в такому випадку так і залишиться черговою невдалою спробою його посадки. А проросійські ЗМІ та блогери продовжать асоціювати Зеленського з Порошенком та хитати його рейтинг. Але для майбутнього України такий фінал може бути більш корисним, а рейтингові втрати можливо відновити правильним медійним супроводом, тим більше, що довіра виборців враховує відсутність досвіду у політиці, особливо світовій. Лишилося тільки зрозуміти, що важливо для Володимира Зеленського: помста, рейтинги чи Україна.