Це моє бачення (пропозиція), щодо формування концепції яким шляхом можліво б запустити ринок с/х землі в Україні.

1. Сьогодні власник земельного паю (ділянки) позбавлен повноцінного права користування — його обмежено в спробах припинення угод оренди, передачі прав власності, контролю за їі використанням, за дотриманням нормального сево-обороту, у питаннях екології. Відкриття ринку не вирішує ці питання. Більше подробиці у статті Земельне рабство
https://site.ua/volodimir.gavrish/7678/

Треба одразу врахувати вказані недоліки не втрачаючи часу.

2. Держава не знає точну кількість земельних ресурсів. Під час моєї роботи у администрації одного з районів, було з'ясовано, що більше 10% земельного банку обробляють без права власності, при «мовчалівій» згоди госгеокадастра, податкової, самій адміністрації, поліції. Коли ми намагалися з'ясувати точні цифри, то Госгеокастр давав різну інформацію, а зрештою вони визнали, що точних данних немає.

Реформи у земельній сфері повинні початися з проведення реальної інвентаризації і налагодження роботи держави у цій сфері.

3. Більше 40% землі не мають документів, а приблизно 35% все ще належить державі. На значну частку землі під лісами, водними ресурсами, корисними копалинами теж не оформлені документи. Ці ресурси «експлуатуються» відповідними міністерствами, чиновниками, в тому часто вони поступово «переходять» у приватну власність.

Справжню інвентаризацію по типам землі, ніколи не робили в Україні. Цій «бардак» дозволяє існувати корупції« і зловживанням на всіх рівнях (від місцевого до центрального).

Зверніть увагу, що більша кількість корупціонних справ на місцевому рівні були пов'язані це земельними питаннями, що на рівні села, селища, що на рівні міста.

Саме це знущання над здоровим глуздом і законами привело до того, що значни об'єм емельного банку сконценровано у обмеженому колу власників. Що в принципі не можливо у країнах Європи. Тому сьогодні фермер, які б міг виробляти продукт з високою додатною вартостю, коли намагається знайти собі землю, то він одразу стикається з „державною системою корупції“ і вимушені „грати“ по цім правилам.

Треба пришвидшити оформлення документів, і встановити чіткі „правила гри“ на цьому ринку. Провести реальну інвентаризацію!

4. И головне. Відповідно до 121 статті земельного кодексу, кожен має права БЕЗКОШТОВНО отримати до 2г землі. Кожен, починаючи з 14 років. Коли нарешті відбудеться виконання державою цього обов'язку?

Особисто бачив випадки, коли люди по 15 років не змогли реалізувати своє право. а в сьогоднішніх умовах, напевно більшість вже ніколи не зможе реалізувати законне право.

І це є першим обов'язком держави — зробити українців власниками землі, якої вони були незаконно позбавлені, як наслідок колективізації у 20-30 рокі 19 століття.

І поки є час і підтримка нової влади у суспільстві, передача у приватну власність землі українцям — одне з головних завдань уряду.

За 1.5 роки своєї діяльності у администрації, мені вдалося допомогти приблизно 600 людям стати власніками землі.

Хочеться вірити, що нова влада зробіть більше.

p.s. це вартість аренді землі в інших країнах Ес, відносно до об'єму виробленої продукції.

5d8fa8580ca76.jpg