За «Повістю минулих літ» київського ченця Нестора Літописця Київ заснували три брати Кий, Щек, Хорив і сестра їх Либідь. Це єдина відома нам легенда про заснування Києва. Вона звучить досить казково. Нестор не описав війни, перемоги, поразки, боротьбу за владу, хто був їх батьками і їх дітьми.
Середньовічне місто — це не просто поселення, воно має мур і воєнний гарнізон для захисту від нападників. Нестор пише, що засновники Києва були правителями племені полян. У той же час на території сучасної України жили ще скіфи, кімерійці, сармати і неподалік на сході були володіння хазар. Про їх відносини з полянами Нестор не повідомляє.
Чому Нестор склав легенду саме такою? І для чого взагалі її складати?
Легенда — це не історичні відомості, але вона має певний зміст, послання сучасним і майбутнім правителям і мешканцям. Наприклад, за легендою античне місто Мікени заснував Персей. Міфи свідчать про те, що він був славетним героєм, переможцем чудовиськ. Він був сином Зевса і йому допомагали інші боги. Мікени стали наймогутнішим містом всієї Давньої Греції на кілька століть, центром античної цивілізації. Мікени як поліс і центр держави має легенду, що підкріплює божественне походження династії його правителів, а отже їх право володарювати у полісі та підкоряти інші поліси.
Легенда про заснування Риму розповідає нам про братів Рема і Ромула, дітей бога війни Марса, які разом заснували Рим, але у суперечці Ромул вбив Рема і володарював далі сам.
Тут декілька аспектів войовничості, агресивності, володарювання — бой війни Марс, вбивство заради влади, годування вовчицею, хижим звірем.
Ця прекрасна легенда надає римлянам право експансивності, завоювань і влади. Римська Імперія проіснувала більше 2000 років від заснування Риму до завоювання Константинополя османами. А франкська держава Карла Великого і Священна Римська Імперія вважали себе продовжувачами римської владної традиції аж до наполеонівських війн.
Легенда про заснування Риму закладає ключову якість Риму — влада понад усе. І ми знаємо, що римська система влади пережила десятки криз і винаходів, і у підсумку була фантастично успішною.
Про яку якість каже нам легенда про заснування Києва? Християнський чернець Нестор зобразив засновників Києва добрими мирними правителями. Важливо відмітити, що Нестор жив у період між Ярославом Мудрим і Володимиром Мономахом. Це був період міжусобних війн руських князів і багатьох програних битв проти половців, які супроводжувались грабунками, спаленими поселеннями і великими людськими жертвами. Тільки під кінець життя Нестора коаліції князів вдалось розгромити половців. Це не могло не вплинути на світосприйняття інтелігенції того часу — освічених ченців.
До 19 століття людство воювало весь час. Більш-менш стабільне мирне життя мали люди, що жили у сильних державах, які своєю політичною, воєнною і економічною організацією гарантували захист і винесення війни на територію сусідніх країн.
Князь Олег обʼєднав словʼянські племена під своєю владою до 907 року. Після цього мир і благополуччя в руській державі були тільки під час винесення війни за кордон і розгром сусідніх держав і племен. Не буде помилкою вважати, що до цього часу словʼяни теж жили у стані постійних воєн і грабунків. Таке було життя всіх суспільств до утворення держави, а часто і після цього.
У таких умовах і було засновано, жило і розросталось поселення, яке пізніше стало Києвом.
Вважаю обґрунтованною версію, що суттєвим поштовхом до зростання значення Києва стали походи вікінгів (варягів) із Скандинавії на Константинополь. Київ мав зручне положення, щоб у ньому накопичувати всю зібрану по дорозі з півночі данину і награбоване, щоб все разом на кораблях відправляти на продаж у Константинополь.
Чернець Нестор мав уявлення як жив Київ за 200 років до нього і бачив повернення цих часів постійних воєн і грабунків за свого життя. Гадаю, чернець з християнським вихованням свідомо не включив у легенду жодних відомостей про війни, боротьбу за владу, підкорення, бо він вважав корені сучасної йому кризи влади і міжусобних воєн у такому ж минулому.
Легенда про добрих, мудрих, дружніх і мирних засновників Києва, які не ворогували між собою, а однію командою побудували місто — це спроба Нестора змінити, перепрошити владну традицію Києва, спроба виправити ті вади, які він бачив у подіях на Русі за свого життя.
«Робіть і володарюйте разом, дітки, як засновники Києва, не ворогуйте» — такий добрий заповіт передав нащадкам Нестор Літописець.
Пройшло 900 років. Зараз ми маємо інший історичний і політичний контекст. Щоб жити у мирі і злагоді нам потрібно бути озброєними найсучаснішою зброєю, мати сильні спецслужби, розвідку, контррозвідку, а також тісні військові, політичні та економічні відносини із цивілізованими країнами.
Зараз нам більше підійшов би заповіт «Хочеш миру, готуйся до війни», а також «Освіта — це сила». Бо освіченість — це запорука і економічного процвітання, і громадського суспільства, і технологічного розвитку, і прекрасної культури.