Що конкретно означає заява Міжнародного кримінального суду про розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людства (людяності) на території України?


1) Йдеться про воєнні злочини, тобто вчинені комбатантами (представниками регулярних та нерегулярних формувань) у зоні війни, військових дій.

А саме — про порушення положень Женевських конвенцій 1949 року, які регулюють питання поводження з полоненими, пораненими, хворими, мирним населенням. Караються за такі дії, як паради полонених, катування, знущання, приниження достоїнства полонених та цивільного населення, позасудові та неправосудні страти, примусові роботи, конфіскація майна, грабіжництво, вбивства, зґвалтування, терор.


2) Злочини проти людства (людяності) – це тяжкі кримінальні злочини, спрямовані проти життя, здоров'я, свободи великих груп людей. Переважно йдеться про жорстокість (тортури, умисне каліцтво, масове винищення тощо).


3) У частині воєнних злочинів йдеться про персональну відповідальність конкретних осіб, груп осіб, командирів.

Так само і в частині відповідальності за злочини проти людства, але з можливістю визнання відповідальності організацій і держав, якщо злочини були санкціоновані ними.

Організації можна засудити і заборонити, конкретні політичні режими можна засудити політично. Але кримінальну відповідальність все одно можуть нести лише конкретні особи, які санкціонували, організовували або вчиняли злочини.


4) Під воєнні злочини не підпадають події, які мали місце під час Другого Майдану та в Криму у 2014 році. Не було воєнних дій – немає військових злочинів.

Події під час Другого Майдану мали епізоди, які підпадають під ознаки громадянської війни (відповідно до конвенції про не міждержавні конфлікти). Однак, такі протистояння організованих озброєних формувань не набули формату масштабних збройних зіткнень, що поширилися на значній частині території держави.

Тому розслідування воєнних злочинів – це про події на Донбасі. До відповідальності притягуватимуться представники регулярних та нерегулярних військових формувань. Тобто, кадрових військових підрозділі, і добровольчих формувань, які є комбатантами згідно з критеріями міжнародного права, а не чийогось національного законодавства.


5) Позови про вчинення злочинів проти людства (людяності) розглядатимуться і в частині подій на Донбасі, і в частині подій в Криму. Але не події, які мали місце під час Другого Майдану.


6) Звернення українських офіційних представників до МКС і згода цього суду (Гаазького трибуналу) розслідувати воєнні злочини та злочини проти людства (людяності) можна розцінювати як згоду України на застосування норм Римського статуту, на пріоритет міжнародно-правових норм над національних законодавством.

Це означає, що МКС розглядатиме тепер і звинувачення проти представників українських збройних сил та добровольчих формувань.

Якщо «та сторона» звернеться з позовами проти українських військових чи добровольців, то їй доведеться погодитися на допуск і роботу слідчих на території ОРДЛО.


7) Ще одним важливий наслідок згоди МКС на розгляд позовів з боку українських представників – це початок офіційної кваліфікації подій в Києві, в Криму і на Донбасі з точки міжнародного права.

Якщо раніше різні політичні сили, політики, посадовці та діячі могли маніпулювати цими питаннями, то тепер МКС просто вимушений буде надати офіційні кваліфікації подіям.

Бо, наприклад, воєнні злочини – це злочини, вчинені комбатантами. А визнання чи не визнання комбатантами призводить до визнання наявності чи відсутності воєнного злочину.

Отже, тепер відкритий шлях до визнання комбатантами тих, хто воював проти українських сил на Донбасі, а зараз перебуває на території ОРДЛО чи ще десь. Також не обійтися без визначення міри участі, ролі Росії в подіях на сході України. Бо без цього не можна визначити відповідальність Росії за дії, відповідальність за які на неї покладають українські позивачі. А це, у свою чергу, стосується долі визначення подій на Донбасі як війни між Україною та Росією, тобто міждержавної війни.


Це ситуація, коли сказавши «А» вже не можна не сказати «Б».


Володимир Воля,

магістр державного управління, політолог, міжнародник, соціолог

12 грудня 2020 року