Війна в Україні кожного дня забирає життя захисників нашої держави. Збройні сили України крок за кроком звільняють нашу землю. Проте, війна існує не лише на фронті з тимчасово окупованими територіями, а й відбувається на тилових економічних фронтах.

Важливою сферою нашого життя стала енергетика, залежність від якої ми усі відчули минулої зими, переживши не один блек-аут. І від стабільності енергетики залежить те, як ми переживемо наступну зиму.

Одним з ключових підприємств енергетики є ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО», 78 % акцій якого належать державі.  Цього року підприємство почало підготовку до наступного опалювального сезону та працювало в штатному режимі.

У держави, інтереси якої представляє Фонд державного майна України не виникало питань до його роботи, більш того в червні місяці 2023 року Фонд державного майна на зборах акціонерів підприємства визнав задовільною роботу його органів управління.

Однак, через два тижні Фондом державного майна України ініційовано нові позачергові збори, на яких ставиться питання зміни членів наглядової ради та пропонуються нові кандидатури до її складу.

Так, до складу незалежних членів пропонуються кандидатури Євгена Горкунова, Володимира Величка, Андрія Ткаченка. Усі три кандидатури лобіюються бізнесменами Максимом Єфімовим та Едуардом Бондаренко.

Ситуація з цими особами досить неоднозначна та в умовах війни вимагає детального вивчення на предмет співпраці з країною-агресором, оскільки є чимало публікацій щодо їх російських зв'язків.

 

ЕПІЗОД ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО»

ПАТ «Донбасенерго» — один з найбільших виробників електроенергії в Україні. Має у своєму складі дві теплові електростанції: 

- Старобешівську ТЕС, що розташована на окупованій території країни, та

- Слов'янську ТЕС.

Сумарна потужність сягає 2 880 МВт.

До складу також входять компанії «Донбасенергоспецремонт», «Донбасенергоналадка», «Теплоелектропроект», «Енерготорг» та інші.  У березні 2017 року «Донбасенерго» заявило про втрату контролю над Старобешівською ТЕС та частиною структурних одиниць, розташованих на тимчасово неконтрольованій території.

Структура власності ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» 

До 2018 року, тобто протягом чотирьох років фактичної війни росії проти України власником контрольного пакету акцій підприємства був Олександр Янукович.

У липні 2018 року Олександр Янукович втратив відношення до «Донбасенерго», поступившись роллю її куратора депутату Верховної Ради Максиму Єфімову (Блок Петра Порошенка на той час).

Єфімов переміг на позачергових виборах до Верховної Ради 2019 року в одномандатному окрузі № 48, який охоплює місто Краматорськ, отримавши 54,88 % голосів виборців. Член Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Член депутатської групи «Довіра».  

Очевидно, що продаж активів Януковичем була вимушеною з метою уникнення

націоналізації. Структурам Максима Єфімова проданий весь пакет Януковича і його молодшого ситуативного бізнес-партнера Ігоря Гуменюка в «Донбасенерго» — 60,8% акцій.

В складі кінцевих бенефіціарних власників ПАТ «Донбасенерго» значиться також Бондаренко Едуард Миколайович, який являється керівником підприємства з 2012 року та працював під керівництвом Януковича.

Весь час, з початку російської війни проти України в 2014 році, ПАТ «Донбасенерго» здійснювало закупівлю вугілля в основному з окупованих територій Луганської та Донецької областей та в російських постачальників, зокрема:

- протягом 2015-2022 років для потреб Слов'янскої ТЕС придбано з імпортного вугілля марок «Антрацит» та «Пісне» близько 3,7 млн. тонн на майже 8 млрд. грн., у т. ч. через:

  1. ТОВ «Енергоінвест Трейдінг» (код 38915177) — 271,4 тис. тонн на 660,7 млн. грн.,
  2. ТОВ «Енергоміст» (код 39851654) — 1 091,7 тис. тонн на 2 492,1 млн. грн.,
  3. ТОВ «Вертикаль Київ» (код 39942463) — 2 312,9 тис. тонн на 4 784,2 млн. грн.;

 

- в 2016-2018 роках ТОВ «Юрідікс» (код 39559134) придбано для різних потреб — 587,7 тис. тонн імпортного вугілля на 1 097,2 млн. грн.;

- за 2015-2018 рр. через різні підконтрольні структури купувалося російське

вугілля та вугілля з непідконтрольних територій Луганської та Донецької

областей в обсязі понад 2,5 млн. тонн на 2 450,5 млн. грн. у т.ч. через:

  1. ТОВ «ДОБРЕ ТЕПЛО» (код 38915177) — 1 147,9 тис. тонн на 1 448,7 млн. грн.,
  2. ТОВ «Гірнично-збагачувальна фабрика Східно-Донбаська» (код 36984097) — 886,2 тис. тонн на 412,8 млн. грн.,
  3. ТОВ «ЄВРО-ТЕСТ» (код 32524702) — 348,8 тис. тонн на 465,7 млн. грн.,
  4. ТОВ «СТРАЙД ТРЕЙД» (код 39314608) — 174,7 тис. тонн на 123,3 млн. грн.

 

При цьому, така схема поставок була припинена лише 07 лютого 2022 року. Для приховування таких комерційних оборудок використовувалася велика кількість «фірм – прокладок», в тому числі офшорних і підставних, плуталися маршрути постачання за побудовою складних логістичних ланцюжків, були задіяні порти та транспортні компанії різних країн, США, Великобританія, Європейський Союз та інші.

ТОВ «ЕНЕРГОІНВЕСТ ТРЕЙДІНГ» офіційно закуповувало вугілля у наступних компаній:

- DONSTREAM CAPITAL Ltd. (Швейцарія),

- Benecoal International Limited (Великобританія),

- I — COAL Sp z o.o. (Польща).

ТОВ «ЕНЕРГОМІСТ» офіційно закуповувало вугілля у наступних компаній:

- Alpha Trading Sp.z o.o (Польща)

- Commodities Trading s.r.o. (Чехія),

- CTG.Group AG. (Швейцарія),

- Carbon Trading Sp. z o.o. (Польща),

- AGTG SA (Швейцарія),

- VLAD Kft (Польща), — VEK (США),

- MALECROFT TRADING LIMITED (Великобританія),

- GStrem SA (Швейцарія),

- Evenor Energy SA (Швейцарія),

- FONTUS AG (Швейцарія),

- TELF AG (Швейцарія),

- JSC Unicoal S.p.A. (Італія),

- Adelon AG (Швейцарія). 

ТОВ «ВЕРТИКАЛЬ КИЇВ» офіційно закуповувало вугілля у наступних компаній:

- DONSTREAM CAPITAL Ltd. (Швейцарія),

- Benecoal International Limited (Великобританія),

- Antex Intertrade Ltd. (Кіпр),

- I — COAL Sp z o.o. (Польща),

- S&K Ltd.s.r.o. (Чехія),

- MDC TECHNIQUES & TECHNOLOGIES S.R.O. (Чехія).

 

При цьому, виробником та вантажовідправником вугілля були російські вугледобувні підприємства, які в тому числі оформлювали документи на вугілля з окупованих територій, як на власне.

Сумарно протягом 2015-2022 (07 лютого 2022) років було придбано вугілля з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей та з росії понад 6,8 млн. тонн майже на 11,5 млрд. гривень.

Чи не дає зрозуміти така ситуація, що вказані структури, і в першу чергу ПАТ «Донбасенерго», всі ці роки є спонсорами тероризму країни – агресора росії у війні проти України?

До придбання ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» ключовим активом Єфімова в Україні був завод «Енергомашспецсталь» (Краматорськ), який він контролює в ситуативному партнерстві з російською державною групою «Росатом».

Інвестування у розвиток акціонерного товариства «Енергомашспецсталь» протягом 2011-2012 років здійснювалось за участю ВАТ «Атоменергомаш», що входить до структури Державної корпорації «Росатом».

До сьогоднішнього дня на офіційному сайті ПАТ «Енергомашспецсталь» розміщено повідомлення, що при закупівлі товарів і послуг ПАТ «Енергомашспецсталь» керується Єдиним галузевим стандартом закупівель (Положенням про закупівлю) Держкорпорації «Росатом» (викопіювання з сайту додається), а Єфимов значиться президентом ПАТ «Енергомашспецсталь».

https://emss.ua/postachal-nikam/

https://emss.ua/menedzhment/

І така ситуація відбувається на фоні контролю «Росатом» над Запорізькою АЕС, а також в той час коли наша держава просить ввести санкції проти російської атомної енергетики та загрози теракту на ЗАЕС.

Ситуація дуже резонує з подіями щодо ПАТ «Мотор Січ» та його власника В.О. Богуслаєва.

Однак, увійти у спільний бізнес з Росатомом сім'ї Єфімова допоміг російський олігарх Роман Абрамович, який профінансував входження Єфімових у «Енергомашспецсталь» та інші активи, відповідно залишився борг.

Кажуть, що за цей борг Єфімов призначив на керівні посади Донбасенерго людей Абрамовича, які шляхом доведення до банкрутства Донбасенерго ставлять під загрозу енергетичну безпеку України.

Чи припустимо в умовах війни перебування агентів російської федерації на об'єктах енергетики? Станом на 28 липня 2023 року акціонери Донбасенерго будуть приймати рішення про припинення, що загрожує енергетичною кризою в України. Все це схоже на заплановану диверсію.

І от тепер команда Абрамовича – Єфімова/Бондаренко (агентів росії?) бажає одержати контроль над ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО», якє є стратегічно важливим підприємством для енергетики, здатне забезпечити до 15 % усієї енергосистеми України та давати додаткову потужність у пікові години.

Моделюючи ситуацію тяжко уявити, які наслідки можуть мати для енергетики України такі управлінські рішення, починаючи від повної зупинки ключових ТЕЦ, системним та триваючим блек-аутом, закінчуючи здачею координат об'єктів енергетики окупантам.

До прикладу, Зміївська ТЕЦ, яка була атакована рашистською федерацією, чи то для диверсії в енергетиці, чи то для формування переговорної позиції.  Крім того, схема поставок вугілля з окупованих територій передбачала до 2018 року розрахунки за придбані активи з Олександром Януковичем, а з 2018 року схема була спрямована на проведення розрахунків з Романом Абрамовичем.

Чи не є це зрощенням наших колаборантів з російським олігархом, а також системною роботою на шкоду інтересам України.

Попереду ще один складний опалювальний сезон, об'єкти критичної інфраструктури знову обстрілюються, московити можуть вчергове спробувати влаштувати нам блекаут. І в цей час, така компанія як ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» опиняється під контролем сумнівних персонажів зі зв'язками в Москві. Як на мене, така ситуація потребує оперативного втручання компетентних органів та перевірок як мінімум. А як максимум створення інституалізованого фільтру від потрапляння критично важливих для країни підприємств під контроль людей, які можуть співпрацювати з країною-агресором.