Кулеба зробив дуже цікаву заяву сьогодні, котру не так багато ретранслювали, але яка може стати початком чогось нового в Україні. На його думку потрібно реально оцінювати шанси вступу України в ЄС і Брюссель мовляв уже нє тот.

 

«ЄС переживає непрості часи. Як писав класик, не той вже Миргород і річка Хорол не та, так і тут — не той вже Брюссель і річка Ельба не та ... Багато є проблем, і ми бачимо, як важко дається євроінтеграція балканським країнам. Я вважаю, що ми повинні бути реалістичними ідеалістами. Вірити в краще — що отримаємо те, що хочемо, але реально зважувати можливості отримати це саме зараз», — зазначив Кулеба.

 

За його словами, переговорний процес йде, але на даному етапі МЗС цікавлять не великі цілі, а конкретні економічні результати.

 

Риторика президента і його команди впродовж останнього року була спрямована виключно на євро та євроатлантичну інтеграцію. Ми чули десятки разів з уст чиновників про наміри вступу до НАТО та до Європейського Союзу. Нам постійно нагадували про закріплений в Конституції курс на ЄС та НАТО.

 

«…піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України та підтверджуючи європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України», — записали свого часу депутати до Основного закону під керівництвом Порошенка. І хоча ця фраза у преамбулі Конституції ні до чого не зобов'язує Україну, а потенційні партнери в ЄС просто відмовчалися щодо такої ініціативи, її активно експлуатував свого часу 5-ий, а згодом і 6-ий президент.

 

Згадуючи останні візити Зеленського до США чи до Європи ми постійно чуємо проНАТівську риторику. І не просто риторику, а вимогу кудись нас взяти і допомогти у всіх бідах. Зеленський і Ко системно промивають українцям і всьому світу мізки, що це не ми винні у всіх своїх бідах, а погані європейці, американці, німці, французи і всі, всі, всі – «але не ми».

 

Суттєво додав до усієї цієї історії президент під час останнього свого виступу на Генасамблеїі ООН. «І сьогодні ООН – як супергерой на пенсії, який забув, що він міг зробити. Він вважає себе тягарем, слабким, кволим, непотрібним дідом, життя якого пройшло марно», — сказав він з високої трибуни.

 

Я давно критикував цю інституцію і цілком розділяю позицію президента. Але риторика усього (понад 20-хв) його виступу була в ключі «супергерой» на пенсії. І я переконаний, що коли тебе шмагляють, як школяра, то навряд чи ти отримуєш від цього насолоду. Тим паче, коли тобі це говорить новоспечений неофіт у міжнародній політиці. Десь так почував себе Генсек ООН Антоніо Гутереш.

 

Безумовно, ООН нє тот. І кулеба говорить, що і ЄС нє тот. Але ти маєш розуміти, з чим ти йдеш з усім світом вабанк.

 

Я далекий від думки про те, що Зеленському вдасться апгрейднути міжнародну політику і зробити її а-ля 95 квартал (бо власне у цьому стилі і був його виступ). А от геморою собі і нам усім він точно після цього заробить.

 

Відтак цілком очікуваним є скочування від такої риторики в майбутньому в кардинально іншу сторону – ми хотіли в ЄС і НАТО, а вони бачите які погані, нам не допомагають. Просили грошей, в якості компенсації за запуск Північного потоку-2, кредитів на 277 млрд.дол. для якоїсь трансформації —  також не дали. Відтак можна розвертатися на 180 градусів.

 

Чи означає заява Кулеби такий розворот ми скоро побачимо. Але незалежно від цього все ж ми умудрилися розсваритися практично з усім світом.