З початку окупації ЗАЕС і донині росіяни використовують
найбільший ядерний об'єкт Європи для шантажу та маніпуляцій.

Так, 3 січня 2014 року російські окупанти чи не вперше заборонили експертам МАГАТЕ перевірити реакторні зали трьох енергоблоків Запорізької АЕС.

Нагадаю, що росіяни захопили найбільшу атомну електростанцію в Європі  на початку березня 2022 року.

Після напружених перемовин на станцію приїхали представники Міжнародної агенції з ядерної енергетики. Але за півтора роки перебування місії МАГАТЕ на ЗАЕС не було досягнуто суттєвих результатів.

Міжнародних експертів не допускають до багатьо приміщень 

  станції, умови їх роботи невпинно погіршуються.
Окупанти вдаються до репресій проти персоналу ЗАЕС, через що чисельність українських фахівців на станції вже скоротилася з 5 до 1 тисячі. Натомість завозять персонал з Росії та Білорусі, який не має відповідної кваліфікації.

Відповіддю на злочинні дії РФ на ЗАЕС мають стати рішучіші дії з боку міжнародної спільноти. Нові санкції проти «Росатома» є логічною
 відповіддю на узаконений Путіним ядерний терор.

Поки ЗАЕС у російській окупації, говорити про гарантії ядерної безпеки не доводиться. Лише визволення Енергодара та прилеглих
територій Запорізької області зробить ситуацію контрольованою.

«"Енергоатом»" залишається єдиним легітимним оператором ЗАЕС, тож лише повернення станції під повний контроль України може забезпечити її ядерну та радіаційну безпеку.

Як повідомлялося, експерти МАГАТЕ досі не можуть отримати доступ до всіх частин майданчика, і протягом останніх двох тижнів їх не допускають до реакторних залів енергоблоків № 1, 2 і 6, де знаходиться активна зона реактора та відпрацьоване паливо.

Крім того, загарбники обмежують доступ МАГАТЕ до деяких частин машинного залу ЗАЕС, зокрема до зон реакторних установок 3-го, 4-го і 6-го енергоблоків.