Попередні результати по ремдесівіру (Gilead) показали статистично достовірне скорочення часу до одужання серед людей з важкою формою КОВІД-19, з 15 до 11 днів. А також не статистично достовірну тенденцію до зменшення смертності з 11.6% до 8% відсотків.
Важливі примітки:
*це мультінаціональне дослідження, попередні результати відомі тільки з США
*у дослідженні не приймали участь вагітні, діти менше за 18 років та люди з важкою печінковою та нирковою недостатністью.
Що це дослідження не означає:
*що відомі побічні явища
*що результат дослідження фінальний, бо воно проводилося у багатьох інших країнах і там результати ще не відомі
*що ремдесівір знижує смертність — це необхідно ще підтвердити.
Чому результати важливі:
Навіть якщо зменшення часу одужання на 4 дні не виглядає дуже чудодійно, наявність ефекту відкриває двері до інших питань: Якщо використовувати його раніше? Чи для профілактики після контакту? Це все попереду. (Прес-конференція доктора Фаучі, директора Національного Інституту Аллергології ті Інфекційних Захворювань США: https://www.cnbc.com/2020/04/29/dr-anthony-fauci-s... )
На підставі цих даних 1 травня американськіе Управління з Продовольства та медикаментів (FDA) дозволило використання ремдесівіру для пацієнтів госпіталізованих на ковід-19.
Тут думки розбіглися.
По-перше, поки що (30/4/2020) немає ніякої публічної інформації з цого дослідження щодо побічних ефектів.
По-друге, крітерї для використання значно ширші ніж у самому дослідженні. Наприклад, у дослідження включали людей, що потребують штучної вентиляції легень, а FDA дозволила використовувати його для людей з оксігенацією без допоміжного кисню менш ніж 94%.
Тут треба зазначити, що ці ширші крітерії використовувалися раніше при призначенні ремдесівіру поза лайблом для спроби врятувати життя (compassionate use). Лікарні, що використовували ремдесівір у такий спосіб опублікували дані: загальна смертність серед людей, що потребували інвазивної вентиляції легень (штучного дихання) і получили ремдесівір — 18%. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2007016. І це значно нижче ніж дані з інших лікарень — 66.3% людей що потребували штучної вентиляції легень через ковід-19 померли у Великобританії. https://www.icnarc.org/DataServices/Attachments/Download/b5f59585-5870-ea11-9124-00505601089b
По-третє, бюлетень новин від FDA супроводжується недоречним возвеличенням адміністрації Трампа. Наприклад, вже в другому абзаці у прес-релізі про ремдесівір, замість подробиць про використання препарату, пишуть таке «це вагомий крок вперед у боротьбі з COVID-19 та ще один приклад того, що адміністрація Трампа рухається якомога швидше, щоб використовувати науку для порятунку життя [...] Безперервна співпраця уряду та приватною промисловістю під президентським підходом до COVID-19 до всієї Америці призводить до можливості лікування пацієнтів у рекордно короткий термін.» (https://www.fda.gov/news-events/press-announcement... ).
Тобто, те як «швидкі рухи» саме адміністрації Трампа привели до рекордно швидких можливостей лікування повторюється двічі! у прес-релізі незалежної! державної організації по використанню ліків, яка робить висновки на наукових даних, а не на діях уряду! Додайте до цього численні виступи у яких згадувалися «дивне зникнення вірусу», «чудодійний гідроксіхлорохін», «чудодійне світло», передчасне послаблення карантину, та ще дефіцит масок. Люди абсолютно зневірені і деякі залишаються дуже скептичними до цього дозволу через таку риторику, бо дослідження ще не завершене.
Мій погляд на це: не можна «хлопчику і вовкам» скомпрометувати наукові дані. Якщо вони справжні, то ми повинні сфокусуватися саме на дослідженні, а не на тих, хто намагається получити політичні дивіденти. Але для цього треба побачити самі дані. Деталі ще ніде не опубліковані, тобто лікарям потрібно побачити цих «вовків» у деталях.
Про ремдесівір: це внутрішньовенний препарат, що блокує фермент (RNA-dependent RNA polymerase), який каталізує продукцію вірусного RNA, і вірус або не може розмножуватися, або розмноження уповільнюється. Це не новий механізм дії. (http://m.jbc.org/content/early/2020/02/24/jbc.AC120.013056).
Треба додати, що віруси, які складаються з РНК (коронавірус, грип) на відміну від вірусів, що складаються з ДНК, мають тенденцію до більш частих мутацій, що можуть викликати резистентність до лік, але про це ще зарано.
Будь ласка, зауважте, що на час цього допису, ремдесівір не можна купити у аптеці або «с рук», бо це експериментальний препарат, розповсюдження якого контролюється Gilead. (https://www.gilead.com/news-and-press/press-room/press-releases/2020/5/gileads-investigational-antiviral-remdesivir-receives-us-food-and-drug-administration-emergency-use-authorization-for-the-treatment-of-covid19).