Росіяни програють на полі бою і прекрасно це розуміють.

Погрози застосуванням ядерної зброї стали не лише одним з фінальних аргументів, але й елементом інформаційної та віртуальної війни. Коли ядерний шантаж зустрів реакцію, росіяни знову пробують повернутися до зернового шантажу. Агресор у відчаї намагається компенсувати поразки в кінетичній площині перемогою в інформаційній.

Мусимо розуміти, що інформаційні дії виливаються у наслідки в фізичній площині. Тому якщо належним чином опрацювати громадську думку на заході, це рано чи пізно може призвести до наслідків у реальному світі. Наприклад, до зміни позиції урядів щодо допомоги Україні.

Основна арена інформаційної війни зараз — це інфопростір США. Там триває кампанія проміжних виборів і тема України стала однією з наріжних. Питання підтримки України, ставлення до російської агресії та реакції на неї США.

Твіт Ілона Маска, який відтворює фактично бажання Кремля щодо де-факто капітуляції України, набув неймовірного резонансу. Він також став справжнім подарунком для MAGA або простіше кажучи трампістів. Останні послідовно зараз просувають наратив, що потрібно припинити допомагати Україні. Вони використовують зневажливий артикул the щодо нашої країни. І це був лише початок. Маск почав цілу кампанію, направлену проти України.

В соціальних мережах працює ціла мережа осіб і акаунтів, які просувають російські наративи в англомовному сегменті інтернету і телебачення. Росіяни зробили переговори основною метою своєї інформаційної війни тут і зараз. Переговори щоб виграти час, використавши його для накопичення сил та нового удару по Україні на полі бою. Принаймні, така мрія путіна прямо зараз.

Просувається наратив, який полягає в тому, що США допомагають Україні «провокуючи» путіна і витрачають гроші американських платників податків. Отож, цю підтримку варто згорути. Відповідно, війна закінчиться швидше і припинить свій згубний глобальний вплив. Звісно мається на увазі закінчення на користь росіян та поразка України.

Останні події (масований ракетний обстріл україських міст) означені напативом — «потрібно негайно почати переговори». По лінії росія-Захід, росія-Україна. Звісно це означає, що російські війська з окупованих українських територій не йдуть. Росіянам конче необхідний час на відновлення сил. Бо знову ж таки, вони програють на полі бою. Краще заморозити війну, ніж далі зазнавати однієї поразки за іншою. Переговори — це і спосіб і ціль і інструмент. В росіян великий досвід використовувати переговри з метою досягнення військових цілей. Мир їх не цікавить. Переговори з фіксацією захопленого.

Далі тактичні питання інформаційної війни. Вибух на Кримському мосту і масивне бомбардування української інфраструктури та міст супроводжуються рядом зловмисних наративів. Вибух на мосту подається як український теракт, а міст називають виключно цивільним об'єктом. Просуваючи дезінформацію про «теракт», актори, які це роблять, намагаються перекласти відповідність за війну на жертву, Україну, а також на «злочинний захід». Американський уряд звинувачують у веденні «проксі-війни» проти росії.

Коли ж росіяни в годину пік обстрілюють центр Києва та інші міста щоб збільшити кількість жертв, вони вмикають інший наратив. «Україна теж вбиває цивільних, росіян, мешканців Донбасу тощо». Таким чином вони зрівнюють агресора і жертву. У першому наративі — вони перекладають відповідальність на жертву військової агресії коли жертва ефективно захищається. В другому — зрівнюють агресора і жертву, коли агресор чинить неприкритий тяжкий злочин проти людяності. Він полягає в тому, щоб всі ці зусилля (поширення зловмисних наративів та дезінформації) підвести під виконання наступного завдання — перекласти повну відповідальність за війну на Україну та «злочинний захід». Небажання українців здатися подається як розпалювання війни, порушення статуту ООН тощо.

Ці тези поширюються західними агентами впливу та дезінформаційною проросійською мережею. Вони працюють більш тонко, ніж російське державне телебачення. Відбувається підміна понять. Попри те, що росія — агресор, відповідальність за те, що війна триває, покладають на Україну.


З цього ж розряду і погрози ядерною зброєю. Цю тему піднімав Ілон Маск і її розганяють MAGA та їх прихильники. Вони вимагають перестати допомагати Україні зброєю та грошима інакше росія почне ядерну війну. Тому варто пожертвувати Україною заради миру. А українці, які цього не хочуть, винні у тому, що війна загрожує ще комусь крім них. Більше того, риторика Маска набула характеру прямої колаборації з російськими воєнними злочинцями.

Росіяни намагаються далі грати в смислову війну — змінити когнітивні процеси в голові суперників. Маск може виглядати як потенційно дуже ефективний агент впливу. Вони розраховують на зміну розстановки сил в американській політиці, виснаження україського суспільства, зміну урядів у Європі. Скорочення підтримки України, відкат санкцій, мають створити умови для зміни конфігурації на полі бою. Щоб Україна швидше закінчилася.

Росіяни отримали серйозну поразку в смисловій війну, вдершись до України у лютому. Тепер вони намагаються відновити свої зусилля. В найближчі тижні або місяці ми побачимо чи їм це вдасться.

Ви можете підтримати автора дуже просто: підписатися на його twitter або Facebook