На жаль, доводиться констатувати простий і незаперечний факт — для більшості людей очевидні проблеми стають важливими, коли змінювати щось уже запізно. Зокрема це стосується проблем пожежної безпеки у різного типу закладах, зокрема закладах освіти.

Дитячі жертви – наслідок недбалості

Пам'ятаєте пожежу в російському ТРЦ? Про неї говорили всі. Одразу після цього почалися рейди та перевірки по торгово-розважальних комплексах Росії та України. Виходить, що привернути увагу до порушень протипожежної безпеки можуть тільки жертви? Те ж саме нині бачимо після випадку в одеському коледжі. Загинуло 12 осіб. Дванадцятеро ні в чому не винних людей, дітей загинули через халатність керівництва, через недотримання правил безпеки і ще через багато «через», які вже не виправлять ситуацію. Чи можна було запобігти цій трагедії? Можна було.

Всі вогнегасники, які були в коледжі знайшли цілими та неушкодженими. Ними ніхто не скористався. Знаєте чому, бо всі вони спокійно лежали під ліжком коменданта корпусу, а не висіли в об лаштованих для цього місцях.

Евакуювати дітей з приміщення вчасно також фактично не було можливим. У закладі відсутня автоматична протипожежна сигналізація. Відсутні датчики диму та температур. Фактично пожежна тривога вмикалася виключно натисканням кнопки на першому поверсі за столом вахтера коледжу.

Полтава на протипожежному контролі

Точково розв'язувати цю проблему це те саме, що намагатись зупинити вогонь одним відром води. Запобігати виникненню пожежі часто не можливо, а спрогнозувати, де вона може виникнути – тим більше. Тому найефективніше – забезпечити адекватний підхід для вчасного реагування та припинення займань, та безпечної евакуації людей. Відрадно, що в Полтаві нам вдалося підійти до розв'язання цієї проблеми системно, аби створити всі умови для максимальної безпеки, передусім дітей. Майже всі навчальні заклади міста підключені до системи «Пожежне спостереження»

Тільки цьогоріч ми охопили 68 освітніх об'єктів: школи, гімназії, дитячі садочки, в яких установлено пожежні сигналізації, які миттєво реагують на задимлення або різкі стрибки температури. Під'єднано більшість дитячих садочків, та шкіл. Над деякими ми ще працюємо. Наступного року потрібно виділяти кошти, щоб унормувати системи відповідно до вимог. Адже згідно з будівельними нормативами у школах, де навчається більше ніж 351 учень та садочка, де перебуває понад 151 дитина, крім звукової пожежної сигналізації має бути голосова система оповіщення. Ви, мабуть, знаєте, коли приємний голос чоловічий чи жіночий оголошує «Увага! Виникла пожежа. Просимо покинути приміщення і т.д.».


Принцип роботи – для дітей найсучасніше та найбезпечніше

Наразі спільно з компанією «Пожежне спостереження» ми встановили в школах найсучаснішу, яка є в Україні протипожежну систему та сертифіковане вітчизняне обладнання виробництва заводів у Вінниці і Чернівцях. Це передусім димні датчики, які одразу реагують на найменше задимлення. Там, де це неможливо, встановлюються сучасні теплові датчики високої точності. Для системи використовуються вогнетривкі кабелі, що витримують горіння понад 30 хвилин.

Більшість об'єктів уже під прямим наглядом, тобто підключені до централізованого пульта спостереження. Треба буде ще розв'язувати питання про те, щоб 50% об'єктів після нового року під'єднати і на обслуговування поставити централізовано, для цього необхідно буде виділити кошти. Наразі вони працюють в автономному режимі. Тобто інформацію бачать на екрані безпосередньо в школі, можуть оперативно відреагувати, при чому обладнання показує одразу локалізацію, де ця пожежа виникла, тобто будь-яка проінструктована людина може побачити де осередок займання, туди можна пройти, подивитися, впевнитися в тому чи це справді загоряння чи помилкове спрацювання і одразу прийняти рішення про подальші дії.

У дитячому садочку №1 мали вже такий прецедент, там було коротке замикання в електрощитовій, сигналізація вчасно спрацювала і вдалося уникнути пожежі. Це було вночі. Охоронець зреагував, сходив, подивився, викликав пожежну охорону, відключив світло, потім уже вияснили, що могло піти загоряння. І хоча буває, що під впливом зовнішніх факторів датчики спрацьовують помилково, але пожежа це така справа, де краще «пєрєбдєть», ніж недопильнувати.

Паралельно з установкою систем ми провели системні перевірки – перевірили вогнегасники, закупили протипожежний інвентар – щити, нові вогнегасники, лопати, багри, замінили дуже багато пожежних рукавів. У місті проведена велика робота в цьому напрямку.

При цьому, варто зауважити, що ми намагалися охопити не тільки освітні заклади, але й заклади культури – бібліотеки, музеї, будинки культури та клуби, лікарні, центри первинної меддопомоги, мистецькі та музичні школи тощо. Маленька іскра може спалити пів міста, кажуть. Тому ми робимо все, щоб не допустити