В Україні 25 грудня 2021 року відзначається Різдво в католицькій традиції - тобто, за новим календарним стилем. На честь цього 24 грудня, п'ятниця, була скороченим робочим днем, а понеділок 27 грудня буде вихідним.
Традиції святкування Різдва у католиків і православних різняться: для католиків Різдво — найголовніше свято, тоді як православні більше шанують Великдень. Відзначається воно також в різні дати — 25 грудня у католиків і 7 січня у православних; це пов'язано з тим, що коли католицька церква перейшла на новий григоріанський календар, православна ортодоксальна церква продовжувала залишатися на старому, юліанському. Різниця між ними становить якраз 13 днів.
У цей день заборонено займатися фізичною працею, прибиранням, а також скандалити, пліткувати та сваритися, носити старий одяг і відмовляти потребують допомоги. Можна і потрібно ходити в гості один до одного та обмінюватися подарунками: дарувати різні зимові речі (шарфи, рукавички), або сувеніри (статуетки, підвіски та т.д.). В цілому, традиції католицького Різдва дуже схожі на традиції православного — ті ж 12 страв за столом, ті ж подарунки та заборони.
Історія Різдва
25 грудня вважається днем народження Ісуса Христа – ця дата настає через дев'ять місяців після Благовіщення (25 березня), коли архангел Гавриїл повідомив Діві Марії благу звістку про майбутнє народження Спасителя. Офіційно її було встановлено на Третьому Вселенському соборі в Ефесі 431 року.
Як відзначають католицьке Різдво
У четверту неділю до Різдва Христового в католиків починається Адвент – Різдвяний піст, час покаяння та молитви. На відміну від православного посту, в цей час у католиків немає особливих обмежень у їжі, за винятком традиційних одноденних постів по п'ятницях.
24 грудня, в Різдвяний святвечір не можна нічого їсти до першої зірки. Потім сім'ї сідають за вечерю з 12 пісних страв. Перед трапезою кожен читає уривок із Євангелія і звертається з молитвою до Бога.
Вечерю починають із куті, яка в католиків, на відміну від православних, є святковою стравою. Також за столом розламують освячений хліб (облатки) та обмінюються ним, загадуючи бажання. Цей звичай символізує Тайну вечерю, під час якої Ісус ділився їжею з учнями.
Вранці 25 грудня діти знаходять під різдвяною ялинкою подарунки, які приносить Санта-Клаус. У день Різдва вже немає посту – до столу подають індичку та інші м'ясні страви. Також у свято заведено колядувати: діти відвідують сусідів, співають різдвяні пісні та розповідають вірші, за що отримують частування.