Рада національної безпеки та оборони заявила, що Росія проводить антивакцинальну інформаційну кампанію через українські Telegram-канали.
«Центр протидії дезінформації проаналізував інформаційне поле Telegram-каналів України, і результати цього аналізу вкотре підтвердили тривалу інформаційну операцію РФ, спрямовану на максимальне зменшення рівня вакцинації», — йдеться у звіті відомства.
Серед фейків, які поширюються:
- що вакцинація не допомагає проти коронавірусу;
- що вакцинація погіршила пандемію;
- що вакцинація є примусом та порушенням прав людей;
- що вакцина є вкрай небезпечною, українська влада намагається скалічити дітей новим етапом вакцинації.
До каналів, які поширюють дезінформацію, згідно зі звітом РНБО, належать «Сплетница», «Картель», «Крокодил», які куруються РФ та «просувають деструктивні наративи за допомогою як публікацій, так і ботів у коментарях до них».
У деяких публікаціях подають маніпулятивну інформацію. Наприклад, посилаються на «дослідження Університету Джонса Гопкінса», а насправді дають статистику з невідомого YouTube-каналу. А першоджерелом інформації є сайт американського конспіролога Алекса Джонса, який пропагує різноманітні теорії змови.
«Проте, якщо звернутися до Telegram-каналів, які адмініструються РФ та спрямовані на аудиторію ТОТ Донецької і Луганської областей, ТОТ АР Крим та м. Севастополь, і на територію Росії, можна побачити діаметрально протилежні наративи. В їхніх публікаціях вже міститься інша позиція стосовно вакцинації: проводиться робота з інформування та доведення до відома населення інформації про необхідність щеплень, висміюються та демонізуються антивакцинатори, залучаються лідери думок та блогери для поширення пропаганди вакцинації», — відзначили в РНБО.
У РНБО також порівняли роль церкви у поширенні пропаганди щодо вакцин в Україні та Росії. Так, наприклад, парафіяни однієї з церков 19 жовтня провели мітинг проти вакцинації під будівлею Верховної Ради. Люди виходили з плакатами: «Вакцинація вбиває», «Ні медичним експериментам. Захистимо наших дітей» тощо.
А втім, інформаційні джерела, пов'язані з цією церквою, але спрямовані на аудиторію в Росії, закликали вакцинуватися, поширювали інформацію про види вакцин, розвінчували міфи, пов'язані з ними, і писали, що щеплення не є гріхом.
У РНБО кажуть, що все це свідчить про ознаки ворожої дезінформаційної атаки, «спрямованої на збільшення рівня смертності від COVID-19 в Україні» та запобігання вакцинації громадян України.