Лідери Китаю, США, Франції та Сполученого Королівства Британії, Росії й Північної Ірландії оголосили своєю першочерговою відповідальністю недопущення війни між країнами, які володіють ядерною зброєю. Вони закликали до зниження стратегічних ризиків, щоб зарадити перегонам озброєнь.
У спільній заяві країни закликали до зниження стратегічних ризиків, щоб зарадити перегонам озброєнь. Текст опублікувала пресслужба Білого дому і Кремля.
«Ми стверджуємо, що в ядерній війні не можна виграти й вести її не можна. Оскільки застосування ядерної зброї мало б далекосяжні наслідки. Ми також підтверджуємо, що ядерна зброя – доти, доки вона існує – повинна служити оборонним цілям, стримувати агресію і запобігати війни. Необхідно запобігти подальшому її поширенню», – сказано в тексті.
США, КНР, РФ, Франція та Британія з Північною Ірландією наголосили на важливості протидії ядерним загрозам, збереження й дотримання зобов'язань у галузі нерозповсюдження, роззброєння та контролю над озброєннями.
Країни все ще віддані своїм зобов'язанням за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї. Зокрема прописаному у статті VI: «сумлінно вести переговори про ефективні заходи, що стосуються припинення гонки ядерних озброєнь найближчим часом та ядерного роззброєння, а також про договір щодо загального і повного роззброєння під суворим й ефективним міжнародним контролем».
«Кожен із нас має намір підтримувати і зміцнювати наші національні заходи щодо запобігання несанкціонованому або ненавмисному використанню ядерної зброї. Ми підтверджуємо обґрунтованість наших попередніх заяв про ненацілювання, підтверджуючи, що жодна наша ядерна зброя не націлена одне на одного або на будь-яку іншу державу», – йдеться у тексті заяви.
Насамкінець зазначається, що країни підкреслюють своє бажання працювати з усіма державами для створення умов безпеки. Такі повинні бути сприятливішими для прогресу в галузі роззброєння «з кінцевою метою створення миру без ядерної зброї з незмінною безпекою для всіх».
Також лідери п'яти держав мають намір продовжувати пошук двосторонніх і багатосторонніх дипломатичних підходів, щоб уникнути військової конфронтації, зміцнити стабільність та передбачуваність, порозуміння й довіру. А разом із тим запобігти гонці озброєнь, «яка не принесе користі нікому і поставить під загрозу все».
«Ми сповнені рішучості продовжувати конструктивний діалог за взаємної поваги й визнання інтересів і занепокоєнь одне одного в галузі безпеки», – підсумували у заяві.
Зауважимо, що світова «гонка озброєнь» стрімко набирає обертів. Майже щомісяця основні гравці – США, Китай і Росія – проводять випробування нової техніки, а лазери, космічні ракети та електромагнітні гармати вже не здаються чимось фантастичним.