Високоексплозійні боєприпаси, високоякісні гарматні стволи, виготовлені на прецизійному обладнанні, посилені бронелисти, комплекси активного захисту, потужні оптичні приціли дуже важливі і дозволяють захищати військових та знищувати цілі точно та відносно дешево.

Але саме по собі таке обладнання все ж таки обмежене можливостями його оператора. Ці обмеження не дозволяють націлювати зброю далі за максимальну дальність наявних оптичних приладів. Вони дозволяють відстежувати тільки одну ціль в один момент часу. Вони не дозволяють швидко заряджати, швидко та точно націлювати зброю та стріляти по кількох цілях одночасно.

Тому у сучасній зброї один з найважливіших, а інколи і найважливіший компонент — це електроніка. Сучасні радарні системи, системи керування, системи зв'язку та багато інших систем є цілком електронними. Найкращі прицільні системи для широкого спектру ствольної зброї — від мінометів до гаубиць також є електронними. Хто має кращу електроніку та краще програмне забезпечення — той часто має і кращу зброю.

Наприклад, тільки один центральний комп'ютер одного з сучасних винищувачів налічує загалом 84 1.5-гігагерцових процесорних ядра (здатних обробляти 168 процесів одночасно) та 224 Гб оперативної пам'яті загальною потужністю у неймовірні 2.016 TFLOPS.

Це не найпотужніший комп'ютер у світі, але і так він може одночасно знаходити, підтримувати та підсвічувати 1500-2000 можливих сигнатур ворожої техніки у 20-мильній зоні, захоплювати і вести вогонь одночасно по 16 цілях у 80-мильній зоні, придушувати ворожі радіоелектронні комунікації та обмінюватися усією цією інформацією у реальному часі із своєю ланкою, командуванням та літаками AWACS, як вдень так і вночі за допомогою інфрачервоного обладнання.

Сучасний стан та ресурс наявних китайських та російських літаків, навіть не комп'ютерні потужності та радар, а просто технічний стан, взагалі неспівставний із такими бойовими можливостями. Супротивник має хіба що завжди літати групами по 18-20 літаків, сподіваючись, що у чергової ланки НАТО колись закінчаться ракети. Але навряд чи — скоріше за усе у диктаторських режимів закінчаться літаки.

Дрони також перетворились на невід'ємний компонент збройних систем, а такі відомі дрони, як сімейства Bayraktar та Predator є повноцінними збройними системами, які виконують не тільки розвідувальні, але й ударні місії. Наявні російські та китайські дрони, здається, мають серйозні розвідувальні можливості, а от ударні дрони цих країн або не витримують ніякої критики, або відсутні.

Традиційне лідерство США, Британії країн ЄС у галузі електроніки дозволяє їм виробляти найкращі електронні системи для зброї. Але, як не дивно, за рахунок неймовірних бюджетних вливань у військову індустрію, китайському виробнику військової електроніки також вдалося на якийсь час потрапити у першу десятку виробників зброї.

Одже,

9. CETC. Китай. Річні доходи від продажу зброї — 14,61 мільярдів доларів.

China Electronics Technology Group Corporation (CETC) — це китайський державний оборонний конгломерат, заснований 1 березня 2002 року міністром інформаційної промисловості. Його сфери включають комунікаційне обладнання, комп'ютери, радари, безпілотні літні апарати, електронне обладнання, розробку програмного забезпечення, дослідницькі послуги, інвестиції та управління активами для цивільного та військового застосування. Вона була заснована із заявленою метою використання цивільної електроніки у інтересах китайської Народно-визвольної армії.

Компанія спеціалізується на електроніці подвійного призначення. Вона утворена на базі 46 електронних науково-дослідних інститутів і 26 високотехнологічних підприємств, які повністю належать або знаходяться під управлінням Міністерства інформаційної промисловості, попередника Міністерства промисловості та інформаційних технологій.

Штаб-квартира компанії знаходиться в Пекіні та налічує 523 підпорядкованих підрозділи та компанії та 179 636 співробітників станом на 2019 рік, у тому числі 10 академіків Китайської інженерної академії, 63 технічних та управлінських експертів національного рівня, 1357 експертів, які мають державні субсидії, і 6326 спеціалістів старшого рівня.

Інші офіси компанії розташовані в Пекіні, Шанхаї, Тяньцзіні, Гуандун, Сичуань, Шеньсі та 18 інших провінціях. CETC співпрацює з Siemens і є найважливішим акціонером Hikvision та Potevio. Також, компанія вже кілька разів притягалася до відповідальності за акти промислового шпигунства у США.

CETC і China Electronics Corporation [CEC] разом складають майже 100% колишнього Міністерства електронної промисловості, при цьому CEC спеціалізується на виробництві, а CETC зосереджується на R&D.

У березні 2016 року уряд доручив компанії розробити програмне забезпечення для виявлення потенційних терористів; використання даних про роботу, хобі, споживчі звички та інші види поведінки. У червні 2017 року CETC успішно запустив один з найбільших у світі роїв безпілотників. Безпілотники в рої були комерційною моделлю з нерухомим крилом, виробленою Skywalker Technology, компанією з Уханя.

У грудні 2017 року ЗМІ повідомляли, що CETC отримала державні контракти на розгортання систем розпізнавання облич у префектурі Хотан. У вересні 2020 року дочірня компанія CETC під назвою Zhenhua Data була причетна до витоку розвідувальних даних, які збирали інформацію про окремих осіб у всьому світі.

У серпні 2020 року Бюро промисловості та безпеки внесло чотири дочірні компанії CETC у свій список за їх роботу з мілітаризації штучних островів у Південно-Китайському морі. У листопаді 2020 року Дональд Трамп видав розпорядження, що забороняє будь-якій американській компанії чи фізичній особі володіти акціями компаній, які присутні у переліку Міністерства оборони США як такі, що мають зв'язки з китайською армією — цей перелік, зокрема, включає і CETC.

14-й інститут CETC, розташований у Нанкіні (далі «14-й»), є колискою китайської радіолокаційної промисловості, єдиним великим комплексним інститутом у Китаї, який може розробляти системи раннього попередження та виявлення цілей на морі, землі, у повітрі та у космосі. Китайська пропаганда описує 14-й як «око трьох збройних сил і важку зброю країни». Радіолокаційні вироби, виготовлені інститутом, можна знайти у різноманітних китайських озброєннях та обладнанні, включаючи військові кораблі, військові літаки, системи протиповітряної оборони, системи стратегічного раннього попередження, системи боротьби з дронами та супутники.

Останніми роками 14-й привернув увагу завдяки розробці продукції державного спостереження, такої як Air Police-2000, радар «Зірка моря» та квантовий радар. Сьогодні в 14-му працює понад 3800 інженерів — конструкторів і загалом понад 9000 співробітників. Серед них 2 академіки з Інженерної академії Китаю, 4 національні експерти з видатним науковим внеском, 88 експертів, які користуються спеціальними державними субсидіями.

8 вересня 2016 року агентство Сіньхуа повідомило, що Лабораторія технологій інтелектуального сприйняття з 14-го успішно розробила першу в Китаї квантову радарну систему. У експерименті з виявлення цілей, проведеному в реальному атмосферному середовищі, було доведено, що здатність системи виявлення становить понад 100 кілометрів. Квантовий радар може виявляти літаки-невидимки і дуже стійкий до радіоелектронних перешкод.

Наприкінці 2017 року поліція в Нанкіні заарештувала інженера-дослідника Фа Луньгун під час операції напередодні 19-го з'їзду Комуністичної партії в ім'я «підтримки соціальної стабільності». Експерт з проектування радіолокаційних станцій пан Ма Женю, старший інженер пані Се Янмін і молодший інженер пан Ма Мінцзе з Нанкінського чотирнадцятого науково-дослідного інституту досі перебувають під вартою.

Дослідників, які працюють в установі, доставили до в'язниць, психіатричних лікарень та центрів «промивання мізків». Додатково, 14-й інститут також створив свій власний центр промивання мізків у Нанкіні. Цікавий також рівень китайського державного цинізму — усі витрати на створення цього центру були вираховані із зарплатні дослідників. Для переслідування дослідників з 14-го також був створений районний центр промивання мізків Гулоу. Чи вистачило зарплатні китайських інженерів і на цей центр — не повідомляється.

Радар AESA під назвою «Зірка моря», встановлений на нещодавно введеному в експлуатацію китайському авіаносці «Шаньдун», також є продуктом інституту. Радар суттєво підвищує можливості спостереження китайських військово-морських формувань та регіональної протиповітряної оборони.

CETC поділяє свою оборонну електроніку на сім категорій: раннє попередження для авіабаз, інтегровані електронні інформаційні системи, радари, зв'язок та навігація, радіоелектронна боротьба, БПЛА та інтегровані IFF (ідентифікація, друг чи ворог). CETC також надає технології, які використовуються для порушення прав людини в Сіньцзяні, де приблизно 1,5 мільйона людей утримуються в концентраційних таборах.

Кілька науково-дослідних інститутів і дочірніх компаній CETC були додані до чорного списку уряду США, що обмежує експорт до них з міркувань національної безпеки. Міністерство юстиції США визнало CETC причетним до щонайменш трьох випадків незаконного експорту у країни, що знаходяться під міжнародними санкціями.

У травні 2010 року двоє громадян Китаю були засуджені за незаконний експорт військової електроніки, яка використовується в радарах та радіоелектронній війні. Одними з їхніх основних замовників були науково-дослідні інститути CETC.

У жовтні 2010 року двом особам – одному громадянину США, одному громадянину КНР – було пред'явлено звинувачення у змові з метою експорту чутливих технологій до Китаю. Вони керували компанією, яка уклала контракт з 24-м інститутом CETC на розробку та передачу в Китай технології подвійного використання — цивільного та військового, щодо високопродуктивних аналого-цифрових перетворювачів, які б відповідали рівню виробників США.

У 2019 році інженер-електрик І-Чі Ши був засуджений за змову з метою незаконного експорту до Китаю напівпровідникових мікросхем із застосуванням у системах наведення ракет. Ши керував компанією під назвою Chengdu GaStone Technology Company (CGTC), яка була включена до списку нелегальних організацій у 2014 році, оскільки брала участь у незаконних закупівлях товарів і предметів для несанкціонованих військових цілей, які використовуються в Китаї. Компанія, розташована і пов'язана з CGTC, була спільним підприємством однієї з компаній-партнерів CGTC та 29-го Дослідницького інституту CETC.

CETC активно розвиває свою присутність в Австрії. У 2015 році CETC і Технічний університет Граца (TU Graz) заснували Китайсько-австрійський інноваційний центр електронних технологій (SAETIC). Через рік після створення SAETIC CETC створив центр досліджень і розробок та свою європейську штаб-квартиру в Граці — як повідомляється, свій перший офіс за межами Азії. У звіті австрійських ЗМІ про європейську штаб-квартиру CETC зазначено, що його співпраця з компаніями та університетами в Граці зосереджена на «технологіях безпеки та бізнес-аналітики».

Hikvision, виробник обладнання для відеоспостереження в Шанхаї та дочірня компанія CETC, потрапила під санкції США за порушення прав людини в Сіньцзяні в 2019 році, а пізніше була додана до чорного списку китайських військових компаній Пентагоном у червні 2020 року. Чотири дослідні інститути CETC входять у список недоброчесних організацій Міністерства торгівлі США з 2018 року, а ще чотири були додані у 2020 році.

Potevio, інша китайська компанія, придбана CETC, спеціалізується на бездротовому зв'язку та безпеці, яка була позбавлена власного управління через те, що не змогла досягти такого зростання, як, наприклад, Huawei, під час руху Китаю до розбудови інфраструктури 5G. Результати Potevio перед поглинанням були досить погані — кілька її публічних дочірніх компаній взагалі не отримували прибутку. Potevio — також важливий державний військовий постачальник, компанія надає телекомунікаційні системи збройним силам Китаю, а також підрозділам громадської безпеки та поліції. Potevio також постачає напівпровідники для державних мереж, для систем безпеки та енергосистем.

Продукція: 3672A/B/C -S Векторний аналізатор мережі, широкосмугові твердотільні підсилювачі потужності серії 387XX, 2438CA/CB/PA/PB — вимірювач потужності мікрохвиль, аналізатори показників шуму серії 3986, аналізатор пропускної здатності кабелю та антени 3680A/B, 4024A/B/C/D/E/F/G —  аналізатори спектру, 4041D/E/F/G — аналізатор спектру, 3656A/B/D — векторна мережа, модулі OTDR сімейств M2119E-FU, M3836A-FU, M4240A-FU, радіопередавач та записуючий пристрій SR302 Pro, РЛС AESA «Зірка моря», система Air Police-2000, квантовий радар, система IFF (ідентифікація, друг чи ворог) літаків J-20, J-31.

10. L3Harris Technologies. США. Річні доходи від продажу зброї — 14,19 мільярдів доларів.

L3Harris Technologies — це американська технологічна компанія, яка спеціалізується на комунікації, розвідці та спостереженні. Вона була створена на основі злиття двох американських компаній, які увійшли до ТОП-25 від Sipri у 2018 році: Harris Corporation та L3 Technologies. Серед замовників L3Harris Technologies є Міністерство оборони та внутрішньої безпеки США.

L3Harris Technologies, Inc. є публічною акціонерною компанією, яка торгується як NYSE: LHX. Власники: The Vanguard Group, Inc., Capital Research & Management Co., BlackRock Fund Advisors, Wells Fargo Clearing Services LLC, Wellington Management Co. LLP, Janus Henderson Investors US LLC.

Знов-таки, зверніть увагу на інвесторів. The Vanguard Group, BlackRock Fund, Wells Fargo — великі інституційні інвестори, професійні фінансові організації, такі, як комерційні банки, кредитні спілки, пенсійні та хедж-фонди. Ми вже не раз бачили назви цих фондів у звітності багатьох західних збройових компаній, і це дійсно дуже важливо. Наявність у списку акціонерів хоча б одного з цих гігантів означає дуже серйозну репутацію компанії, а це забезпечує доступ до величезних капіталів та найновіших технологій.

L3Harris — оборонний підрядник та постачальник послуг з інформаційних технологій, що виробляє системи та продукти C&C, бездротове обладнання, тактичні радіоприймачі, авіоніку та електронні системи, обладнання нічного бачення, а також наземні та космічні антени для використання в урядовий, оборонний та комерційний сектори.

Компанія спеціалізуються на рішеннях для спостереження, мікрохвильової зброї та електронної війни. Вона була утворена в результаті злиття L3 Technologies (раніше L-3 Communications) і Harris Corporation 29 червня 2019 року, і є шостим за величиною оборонним підрядником у Сполучених Штатах. Вона має офіси, дослідницькі центри та підприємства в більш ніж 400 місцях і має 47,000 співробітників станом на 2021 рік.

Компанія "Harris Automatic Press Company" була заснована Альфредом С. Гаррісом в Найлсі, штат Огайо, у 1895 році. Компанія витратила наступні 60 років на розробку літографічних процесів та друкарських верстатів перед придбанням верстки Intertype Corporation. У 1967 році вони об'єдналися з Radiation, Inc. з Мельбурна, штат Флорида, розробником технологій антен, інтегральних схем і модемів, які використовуються в космічній гонці. Штаб-квартира компанії була перенесена з Клівленда до Мельбурна в 1978 році. 29 травня 2015 року Харріс завершив купівлю конкурента Exelis Inc., майже подвоївши розмір початкової компанії.

L-3 Communications була створена в 1997 році для придбання певних бізнес-підрозділів у Lockheed Martin, які раніше входили до Loral Corporation. Ці підрозділи належали Lockheed Corporation і Martin Marietta, які об'єдналися три роки тому в 1993 році. Компанію заснували (і назвали на честь) Френка Ланзи та Роберта ЛаПенти у партнерстві з горезвісним Lehman Brothers (так, у майбутньому це суттєво вплинуло як на фінансові показники, так і на репутацію компанії). Ланца і ЛаПента обидва були керівниками в Loral і Lockheed. Компанія продовжувала розширюватися шляхом злиттів і поглинань, щоб нарешті увійти в десятку найкращих підрядників уряду США. Наприкінці 2016 року компанія змінила назву з L-3 Communications Holdings, Inc. на L3 Technologies, Inc., щоб краще відображати ширшу спрямованість компанії з моменту її заснування в 1997 році.

У жовтні 2018 року Харріс та L3 оголосили про злиття усіх акцій на рівних умовах. Злиття було завершено 29 червня 2019 року, і нова компанія L3Harris Technologies, Inc. базується в Мельбурні, штат Флорида, де була штаб-квартира Harris. У січні 2022 року L3Harris реорганізував свою структуру бізнесу, ліквідувавши бізнес-сегмент Aviation Systems та розподіливши свої підрозділи між рештою трьома сегментами інтегрованих систем польотів, космічних та повітряних систем і систем зв'язку.

Станом на 2022 рік L3Harris організовано за трьома бізнес-сегментами: інтегровані системи польотів, космічні та повітряні системи та системи зв'язку.

Компанія L3Harris Integrated Missions Systems зі штаб-квартирою в Палм-Бей, Флорида, спеціалізується на системах розвідки, спостереження та розвідки (ISR) та сигнальних розвідувальних системах; електричні та електронні системи для морського використання; електрооптичні системи, включаючи інфрачервоні системи, системи лазерного зображення та системи націлювання; системи оборонної авіації, включаючи системи озброєння та БПЛА; системи для комерційної авіації, включаючи авіоніку, системи уникнення зіткнень, самописи, симулятори польотів та навчання пілотів. Він включає підрозділи з тих, що раніше входили в сегмент авіаційних систем і Wescam, які мали загальний дохід у 7 мільярдів доларів у 2021 році.

Компанія L3Harris Space & Airborne Systems зі штаб-квартирою в Палм-Бей, штат Флорида, спеціалізується на космічних місіях, корисних навантаженнях для різноманітних аерокосмічних систем та датчиках для супутникової навігації, ISR, погоди і протиракетного захисту. Вона також розробляє наземні системи для космічного командування та контролю і стеження, оптичні та бездротові мережі для інформування про ситуацію та керування повітряним рухом, авіоніку для військових літаків та апаратуру для радіоелектронної боротьби. До її складу зараз входять також деякі з підрозділів, що раніше були в сегменті авіаційних систем. Загальний дохід цієї дочірньої компанії L3Harris у 2021 році склав 6 мільярдів доларів.

Компанія L3Harris Communications Systems із штаб-квартирою в Рочестері, штат Нью-Йорк, спеціалізується на тактичному зв'язку, широкосмуговому зв'язку, нічному бачення та громадській безпеці. До її складу входять підрозділи, загальний дохід яких у 2021 році склав 4,3 мільярда доларів.

Продукція L3Harris: AVCATT — мобільний авіаційний тренажер, StingRay і Hailstorm — телефонні трекери, OpenSky — система бездротового зв'язку, hC2 C&C — система контролю поля бою ("Harris C&C"), Інтегрований основний процесор у F-35 та C-130, GPNVG-18, прилад нічного бачення з 4 трубками, LFATS — низькочастотний буксирований гідролокатор, HELRAS — активний сонар великої дальності, ТБ-29С і ТБ-34А — буксировані гідролокатори.

Далі буде.

Попередню частину з серії читайте тут:

https://site.ua/maxim.melnik.13893/privatna-zbroya-castina-5-kitaiski-kloni-i7j3rwn

Наступну частину читайте тут:

https://site.ua/maxim.melnik.13893/privatna-zbroya-castina-7-ukrayinskii-dosvid-i0w5qrq