І от, нарешті, після західних збройних корпорацій — переважно американських та європейських, десь унизу першої десятки ми першого разу зустрічаємо виробників з іншої частини світу. Як і можна було очікувати, це дві великі китайські корпорації, що йдуть у списку найбільших та найприбутковіших одна за одною.

Але не помиляйтеся — це не здорові комерційні компанії, а «збройні компанії курця». Китайці прорвалися у список не завдяки широким міжнародним зв'язкам або бездоганній репутації. Навпаки, вони не можуть похвалитися ані різноманітністю джерел прибутку, ані солідними клієнтами — звісно, якщо не вважати солідними клієнтами африканські диктаторські режими та відомих міжнародних терористів.

Так, репутація китайських зброярів є дуже специфічною. Протягом десятиліть головне джерело їхніх прибутків — це виключно китайський бюджет. І так високо здійнятися у списку їм допомогло знов-таки виключно держзамовлення Народно-визвольної армії Китаю, що його було шалено підвищено протягом 2018-2021 років.

Інша характерна риса, що притаманна китайським зброярам — це відверто цинічна неперебірливість у виборі клієнтів. Численні звіти як від громадських активістів, так і від американської та європейських розвідок свідчать про те, що китайці виходять на контакт і продають зброю будь-кому — наркокартелям, мафіозним кланам, міжнародним терористам, їм взагалі не важливо, кому продавати, аби гроші платили.

При цьому асортимент зброї дуже широкий, аж настільки, що у це було б важко повірити, якщо б не численні підтвердження з багатьох надійних джерел. Наприклад, для них немає різниці, чи продавати терористам пістолети, автомати та іншу стрілецьку зброю чи потужну вибухівку та ракетні комплекси. Поки що немає підтверджень, чи були продажі китайцями атомної зброї — але, певно, це тільки через захмарні ціни на неї у поєднанні із слабкою платоспроможністю основних клієнтів.

І наостанок, остання мила риса китайських збройників — це цілковите ігнорування будь-яких ліцензій, патентів та авторських прав. Улюблена тактика китайців — це купувати пробну партію зброї у кілька одиниць із тим, щоб розібрати її на запчастини, скопіювати кожну з запчастин та почати штампувати клоновані копії цієї зброї тисячами. Іноді, коли купити не вдається, бо зброя унікальна, секретна або просто немає дурних продавати поштучно, щоб потім побачити на ринку тисячі поганеньких клонів своєї зброї, що з нею ж і конкурують, китайці вдаються до простої тактики — крадуть креслення, зразки та технологічні дані за допомогою своєї розвідки, що має розгалужену мережу шпіонів в усьому світі.

На цей процес китайці не шкодують ніяких ресурсів, наукових працівників та бюджетних коштів — ані на підкуп корумпованих чиновників та співробітників, що мають доступ до західної зброї, ані на розборку та клонування. Бо це банально дешевше, ніж розвивати власну збройну та наукову школу, чесно купувати патенти або зброю.

Звісно, за такого підходу більшість китайської зброї застаріла та має погану якість — саме тому серйозні платоспроможні клієнти віддають перевагу надійніший німецькій, шведській або американській зброї. Адже основний замовник — китайська армія, не скаржиться. Китайський солдат не має права голосу — буде воювати чим скажуть.

До речі, за тим самим принципом функціонує і збройова промисловість РФ, бо величезна частка так званої «радянської» зброї, яку вона успадкувала і якою так пишається, якщо її колупнути та почати перевіряти, виявиться не дуже-то і радянською. Хто зацікавився — можете пошукати, як СРСР цинічно підставив єгипетських пілотів та як саме називався радянський клон AIM-9 Sidewinder.

Одже, зустрічайте китайських гигантів, величезних виробників стрілецької та авіаційної зброї:

7. NORINCO. Китай. Річний прибуток від продажу зброї — 17,93 млрд доларів.

China North Industries Corporation, що веде бізнес як Norinco (North Industries Corporation) — це китайська державна оборонна корпорація, яка виробляє великий асортимент цивільної та військової продукції від вогнепальної зброї до радарів, бойових машин і ракет. Вона також є одним з основних постачальників озброєння для китайської армії.

На даний момент NORINCO Group керує понад 50 підгрупами та підприємствами, які безпосередньо керуються державою, у 29 провінціях, містах та автономних районах, таких як Пекін, Шеньсі та Внутрішня Монголія. Станом на кінець 2020 року NORINCO Group налічує понад 230 000 співробітників.

Norinco, заснована в 1980 році зі схвалення Державної ради Китаю, є групою підприємств, яка займається як продуктами, так і капітальними операціями, інтегрована з дослідженнями та розробками, виробництвом, маркетингом та послугами. Norinco займається як оборонною продукцією, так і розробкою нафти та мінеральних ресурсів, міжнародними контрактами на інжиніринг, оптико-технічними виробами, цивільними вибуховими речовинами та хімічними речовинами, спортивною зброєю та спорядженням, транспортними засобами та логістикою тощо. Norinco займає перше місце серед 500 найбільших державних підприємств Китаю за загальними активами та доходами.

У 1993 році імпорт більшості вогнепальної зброї та боєприпасів Norinco до Сполучених Штатів був заблокований згідно з новими правилами торгівлі, коли Китаю було поновлено постійний нормальний статус торгових відносин. Однак заборона не поширювалася на спортивні рушниці чи боєприпаси. У 1994 році митні агенти США провели операцію під назвою Operation Dragon Fire проти імпортерів вогнепальної зброї Norinco, а також компанії Poly Technologies з Атланти. Сім чиновників були заарештовані після того, як погодилися передати 2000 повністю автоматичних китайських варіантів автоматів АК-47 таємним агентам, які, на думку чиновників, могли бути пов'язані з мафією. Принаймні один чиновник, Хаммонд Ку, намагався продати таємним агентам танки та ракетні установки китайського виробництва.

У серпні 2003 года адміністрація Буша наклала санкції на Norinco за продаж Ірану частин ракет. Ці санкції призвели до заборони на імпорт до США решти видів вогнепальної зброї та боєприпасів, які не підпадають під заборону 1993 року. У листопаді 2020  року Дональд Трамп видав розпорядження , що забороняє будь-якій американській компанії чи фізичній особі володіти акціями компаній, які має Міністерство оборони Сполучених Штатів в переліку таких, що мають зв'язки з Народно-визвольною армією, до якого входить і Norinco. Офіційними міжнародними клієнтами Norinco є Пакистан, Зімбабве та Демократична Республіка Конго, де вона вела переговори про постачання зброї за корисні копалини, а також Венесуела.

Norinco виробляє вогнепальну зброю, гранатомети, легку та важку бронетехніку, танки, літаки, БПЛА, артилерію, паливні авіабомби, системи високоточної зброї, ракети, системи протиповітряної оборони та протиракетної оборони, повітряне озброєння, десантну зброю та обладнання, системи нічного бачення, легкі машини, радари, оптико-електронну продукцію, інженерне обладнання, устаткування нафтових родовищ, хімікати, продукти легкої промисловості, вибухові речовини та вибухові матеріали, піхотне обладнання, високоефективні системи знищення, обладнання для боротьби із заворушеннями, цивільну та вогнепальну зброю та боєприпаси.

Продукція: CQ, клон гвинтівки M16A1 M16A1, CQ-A, клон варіанту M4A1 карабіна M4,CQ-B, клон гвинтівки M16A4 M16A4, Модель 320 — клон UZI модель B 9 мм, 32 патрони, M14, M14S, M305B, 7,62x51 клони M1A, M14, M305A — 7,62x39 клон гвинтівки M14, карабін Тип 56, клон російської гвинтівки СКС, штурмова гвинтівка Тип 56, клон АК-47, МАК-90, цивільний, напівавтоматичний клон АК-47, QBZ-191 — стандартна китайська піхотна гвинтівка, Тип 87, 35-мм автоматичний гранатомет QLZ87 (AGL), протитанкова ракета RPG тип 69, клон РПГ-7, реактивна протитанкова ракета 120 мм Тип 98, Тип 80-К —  клон кулемета ПКМ, 23-2K, клон автоматичної гармати Нудельмана-Ріхтера НР-23, JW-15, гвинтівка .22lr, клон BRNO модель 2 (CZ 452), JW-25, TU-KKW, затворна гвинтівка, клон Mauser KKW, JW-25a, або TU-G33/40, клон G33/40, JW-103/JW-105, клон .223 Rem у 7.62 радянському калібрі, JW-20, напівавтоматичний .22lr клон гвинтівки Браунінга, Тип 52, клон Walther PPK, Тип 54, клон напівавтоматичного пістолета ТТ-33, Тип 59, клон пістолета Макарова, NP50 — клон Smith & Wesson, модель 64, Поліцейський револьвер NRP9 — клон .38 Special,  NZ-75, клон пістолета CZ75, NZ-85B, клон пістолета CZ85, NP-40, клон пістолета CZ85 калібру .40S&W, NP-22, NP226, NC226, клони пістолета SIG Sauer P226, NP-34, NP228, NC228, клон пістолета SIG Sauer P228, NP-56 45ACP, клон SIG Sauer P220 калібру .45ACP, NP-58, клон SIG Sauer P226 калібру .40 S&W, NP-762, клон Sig P226, калібру 7,62x25, NP-7, клон пістолета Glock 17, 9x19 мм, NP-7C, клон пістолета Glock 19, 9x19 мм, M-1911A1, клон пістолета Colt M1911A1, M-1911A1-P, урядова модель (USGI) — клон M-1911A1, NP-29, Colt M1911A1 клон у 9x19 мм Parabellum, NP-30, тактична версія клону пістолета Colt M1911A1, NP-44, Colt M1911A1 клон .45 ACP з 14 патронами, M93, клон Colt Woodsman, NP-18, клон FEG P9R, YL-1887L, клон рушниці Winchester Model 1887/1901, YL-1897, клон помпової рушниці Win. Model 1897, YL-12, клон помпової рушниці Ithaca 37, HP9-1, Norinco 982, клон Remington 870, NDM-86, .308 Win. клон СВД, NR-08 — пістолет-кулемет, клон Heckler & Koch MP5, основний бойовий танк Тип 99 — клон Т-72, легкий танк-амфібія Тип 63 — клон ПТ-76, танк Тип 69 — клон Т-54, WZ-523 — колісний БТР, мобільна мостова система HZ21 Fast Bridge — клон GDELS-G, LW2 — 38-мм гранатомет зі сльозогінним газом для розгону заворушень, ЗМ-87 — портативний лазерний постановник перешкод, ВН-3, ВН-4 — легкі бронетранспортери для армії Венесуели.

8. AVIC. Китай. Річний прибуток від продажу зброї — 16,98 мільярдів доларів.

Aviation Industry Corporation of China (AVIC) — це китайський державний аерокосмічний та оборонний промисловий конгломерат, який безпосередньо керується Державною радою зі штаб-квартирою в Пекіні. Має понад 100 дочірніх компаній, 111 заводів, 36 науково-дослідних інститутів, 6 університетів і коледжів із загальною чисельністю персоналу 560,000 чоловік. Виробляє цивільні та військові літаки, безпілотні літальні апарати, вантажівки, автомобільні деталі, електроніку, роботів, військові кораблі та багато іншої продукції.

Авіаційна та космічна промисловість Китаю була створена в 1950-х роках. З того часу, за офіційними даними, авіаційна промисловість Китайської Народної Республіки пройшла через 12 глобальних реформ. 17 квітня 1951 р. Центральна військова комісія та Рада урядового управління опублікували «Постанову про будівництво авіаційної промисловості».

У результаті резолюції наприкінці квітня 1951 року було створено першу інкарнацію AVIC як Комісію з управління авіаційною промисловістю. Пізніше вона мала інші назви, як-от Aviation Industries of China, China Aviation Industry Corporation [CAIC] тощо. За спогадами тогочасних китайських військових, у своїх попередніх версіях, таких, як Третє міністерство машинобудування та Міністерство авіапромисловості, AVIC зосереджувався на централізації управління та розвитку свого бюрократичного апарату і приділяв відносно мало уваги бойовим потребам армії або вимогам технічного обслуговування.

За знайомою радянською схемою «тиранії виробників» техніку виробляли відповідно до наявних можливостей міністерства, а не покращували бойові можливості на вимогу кінцевого користувача. Міністерство авіації тоді випустило тисячі бойових літаків, більшість з яких були застарілими вже на момент випуску, замість того, щоб намагатися розробити кращі конструкції на вимоги військових.

З моменту створення КНР китайська промисловість придбала, скопіювала та побудувала понад 60 типів винищувачів, бомбардувальників, гелікоптерів, транспортних і тренувальних літаків. За цей період підприємства AVIC виготовили понад 10 000 всіх видів літаків, у тому числі понад 660 вертольотів, 23 600 авіадвигунів та 11 000 тактичних ракет.

У грудні 2009 року компанія AVIC Xi"an Aircraft Industry (Group) Co., Ltd. успішно об'єдналася з Austria Future Advanced Composites Corporation (FACC). Це було не тільки перше зарубіжне злиття та поглинання китайської авіаційної промисловості, але й найбільше злиття та поглинання підприємств Китаю в Центральній Європі.

1 липня 1999 року Китай створив десять нових державних авіаційних корпорацій, у тому числі розділивши AVIC на AVIC I і AVIC II (назви буде саме такі, буквально — оцініть рівень уяви копіювальників). Розділ мав на меті підвищити конкурентоспроможність китайської аерокосмічної промисловості — і звичайно це не спрацювало. У 2008 році AVIC I і AVIC II знов офіційно об'єдналися. Попереднє розділення призвело до розділення ресурсів і призвело до надлишкових проектів, а злиття запобігло цьому. А надлишкове майно, яке неминуче виникає під час таких рухів туди-сюди — це знайома річ, ті, кому треба, завжди на цьому добряче заробляють.

Бути гарним копіювальником означає бути в постійному пошуку нових речей для копіювання. У квітні 2009 року The Wall Street Journal повідомила, що комп'ютерні шпигуни, імовірно китайські, проникли в базу даних програми Joint Strike Fighter і отримали терабайти секретної інформації про винищувач, що, можливо, поставило під загрозу його майбутню ефективність. AVIC нібито включила вкрадені ноу-хау в китайські винищувачі Chengdu J-20 і Shenyang FC-31.

У листопаді 2020 року Дональд Трамп видав наказ про заборону будь-якій американській компанії чи фізичній особі володіти акціями компаній, що є в переліку Міністерства оборони США як такі, що мають зв'язки з Народно-визвольною армією — до цього списку, зокрема, входить AVIC.

Зараз AVIC відповідає за розробку та масове виробництво військових винищувачів, бомбардувальників, транспортних, тренувальних, розвідувальних літаків, вертольотів, цивільних літаків, автономних систем (БПЛА). Він виробляє бортове обладнання та газотурбінні, турбогвинтові, турбовальні, турбореактивні, турбовентиляторні двигуни. Також він виробляє різні типи ракет, таких як "повітря-повітря", "повітря-поверхня", "земля-повітря" і ракети берегової оборони. AVIC має внутрішню мережу, яка з'єднує усі вітчизняні дочірні компанії та філії AVIC.

Щоб ви повністю зрозуміли масштаб проблеми та побачили, що таке типова китайська державна корпорація, AVIC також виробляє інші неавіаційні товари, такі як автомобілі, мінівени, мотоцикли, холодильне обладнання, електронні вироби, текстильне обладнання, фармацевтичне та медичне обладнання та цілий перелік типів іншого обладнання. Компанія надає такі послуги, як лізинг літаків, авіаперевезення, медичні послуги, інженерний розвиток, проектування та будівництво, оренда нерухомості, включаючи спеціальні права на управління державною нерухомістю, інвестиційні, імпортні та експортні послуги та довгий перелік інших послуг в країні та за кордоном. Ефективність управління цією державою у державі ви також можете легко собі уявити.

Продукція: Z-5, Z-8, Z-9 і Z-11 — сімейство багатоцільових вертольотів, Taihang, Qinling, Kunlun — фірмові авіадвигуни, МА-60, МА-600, МА-700 — турбогвинтові регіональні літаки, N5, ARJ21, ERJ145 — регіональні транспортні літаки, Y-5, Y-8, Y-9, Y-11, Y-12 — військово-транспортні літаки, А-5, FC-1, FC-20, FBC-1, F-8T — винищувачі, EC120 — транспортний вертоліт, спільна розробка Китаю, Франції та Сінгапуру, К-8 — базовий тренувальний та Л-15 — удосконалений навчально — тренувальні літаки, ударний вертоліт Z-9WE, озброєний протитанковими ракетами, FC-1 / JF-17 — клон МіГ-21 з носовою частиною F-16, J-10CE — клон Eurofighter, 1-місний 1-моторний винищувач, AMF, J-20 — спроба клонування F-22, багатофункціональні винищувачі "5-го покоління", J-31, FC-31 — спроба клонування F-35, JH-7E — клон МіГ-23, 2-місний надзвуковий винищувач — бомбардувальник.

Далі буде.

Попередню частину з серії читайте тут:

https://site.ua/maxim.melnik.13893/privatna-zbroya-castina-4-na-susi-ta-na-mori-iynp9zp

Наступну частину читайте тут:

https://site.ua/maxim.melnik.13893/privatna-zbroya-castina-6-elektronna-viina-i7xjgpo