Приватна зброя, частина 3 — володарі неба

Задля нашої зручності Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (Sipri) дослідив, які збройові компанії у 2020 році заробили найбільше грошей у світі. Розглянемо 10 найбільших з цих виробників зброї, як найцікавіших.

І сьогодні ми розглянемо Велику Четвірку, чотири найбільші та найкращі світові аерокосмічні збройні корпорації — Lockheed Martin, Raytheon, Boeing та Northrop Grumman. Усі чотири гіганти є американськими компаніями і усі — з аерокосмічної отраслі. Це дає нам зрозуміти сучасні тенденції — хто володіє небом, той володіє світом.

У цих чотирьох успішних компаній є ще багато спільного. Усі чотири — акціонерні компанії, і держава не володіє у них ані контрольним пакетом, ані навіть значною часткою. Значні частки належать великим, професійним інвесторам, і це важливо. Бо професійні інвестори, такі як гігантські інвестиційні фонди — це «розумні гроші», не тільки самі гроші у вигляді довгострокових, іноді — необмежених кредитних ліній, а й усі пов'язані із цим сервіси та компетенції, такі, наприклад, як професійне управління та аудит, бо фактично компаніями розпоряджається Рада директорів, а керує призначений ними голова Ради директорів або найнятий генеральний директор.

Але найголовніша перевага роботи з кращими — це репутація. Репутація не тільки відкриває багато дверей, а й змушує грати по правилам. На жаль, кількість диктаторів, усілякого штибу соціалістів, комуністів та популістів у політиці великих країн також зростає. Тому зростає у світі і кількість воєн та військових конфліктів — там де соціалісти та комуністи, там війна. Відповідно, зростає і попит на безпеку, а також, на жаль, і на наступальну зброю, бо часто твоя безпека залежить від твоєї спроможності дати по зубах будь-якому агресору. Таким чином, є компанії, які у сучасному світі просто приречені на успіх.

Одже,

1. Lockheed Martin Corp. США. Річні доходи від продажу зброї — 58,21 мільярда доларів.

Lockheed Martin Corporation — американська та міжнародна аерокосмічна корпорація. Крім виробництва зброї, компанія є консультантом з питань оборони, інформаційної безпеки та різноманітних технологій. Вона була утворена в результаті злиття Lockheed Corporation з Martin Marietta в березні 1995 року. Штаб-квартира знаходиться в Північній Бетесді, штат Меріленд, у Вашингтоні, округ Колумбія. У Lockheed Martin по всьому світу працює 115 000 співробітників, у тому числі близько 60 000 інженерів та науковців станом на січень 2022 року.

Lockheed Martin — акціонерна компанія, і більшість її акцій, що знаходяться в обігу, належить великим інституційним інвесторам. Це професійні фінансові організації, такі, як комерційні банки, центральні банки, кредитні спілки, страховики, пенсійні та хедж-фонди. Один тільки перелік її найбільших інвесторів вже викликає повагу — це State Street Corp., Vanguard Group Inc., Blackrock Inc., Capital World Investors, Wellington Management Group Llp., Bank Of America Corp.

Ми ще не раз побачимо назви цих фондів у звітності багатьох західних компаній, і це дійсно дуже важливо. Наявність у списку акціонерів хоча б одного з цих гігантів фінансового ринку означає дуже серйозну репутацію компанії, і це тільки одна з переваг, які надають такі інвестори. Іншою важливою перевагою є доступ до величезних капіталів та довгострокових кредитних ліній, а це, в свою чергу, за умови підтримання високої репутації та дотримання міжнародних правил, також забезпечує доступ до найновіших технологій.

Переговори про злиття між Lockheed Corporation і Martin Marietta почалися в березні 1994 року, коли компанії оголосили про планове злиття вартістю 10 мільярдів доларів 30 серпня 1994 року. Штаб-квартира об'єднаних компаній знаходиться в штаб-квартирі Martin Marietta в Північній Бетесді, штат Меріленд. Угода була завершена 15 березня 1995 року, коли акціонери двох компаній схвалили злиття. Сегменти двох компаній, не збережені новою компанією, стали також основою для L-3 Communications, середнього оборонного підрядника. Lockheed Martin також пізніше виділила компанію Martin Marietta Materials.

Обидві компанії внесли важливі продукти до нового портфоліо. Продукція Lockheed включала ракету Trident, морський патрульний літак P-3 Orion, розвідувальні літаки U-2 і SR-71, F-117 Nighthawk, F-16 Fighting Falcon, F-22 Raptor, C-130 Hercules, A-4AR Fightinghawk. і супутник DSCS-3. Продукція Martin Marietta включала ракети Titan, Sandia National Laboratories (контракт на управління придбано в 1993 році), Space Shuttle, посадочні апарати Viking 1 і Viking 2, Transfer Orbit Stage (за субпідрядом з Orbital Sciences Corporation) і різні моделі супутників.

20 липня 2015 року Lockheed Martin оголосила про покупку відомої компанії-виробника гелікоптерів Sikorsky у корпорації UTC за 9 мільярдів доларів. Угода вимагала перевірки у восьми різних юрисдикціях, і остаточне схвалення від китайського уряду надійшло в листопаді 2015 року. Продаж було завершено 6 листопада 2015 року.

Зараз Lockheed Martin виробляє найсучаснішу техніку та озброєння, таке, як космічні ракети Atlas V, що вивели у космос відомі наукові місії Curiosity та New Horizons, ПЗРК Javelin, систему ППО THAAD, дрони MORFIUS, Stalker, Tracer, Orca та Marlin, далекобійні РСЗО HIMARS, M270 та PRSM, глобальну систему управління Aegis, гелікоптери CH-53K King Stallion, CH-124 Sea King, CH-148 Cyclone, S-70 Blackhawk, S-97 Raider, транспортні літаки C-5 Galaxy, C-130 Hercules, C-141, розвідувальні та протичовнові літаки P-3 Orion, винищувачі F-16 Fighting Falcon, F-21, F-117 Stealth, F-22 Raptor та найкращий в світі винищувач та бомбардувальник F-35 Lightning II.

Lockheed Martin — це найбільший у світі виробник зброї.

2. Raytheon Technologies. США. Річні доходи від продажу зброї — 36,78 мільярдів доларів.

Raytheon є найбільшим у світі виробником керованих ракет. Більшість найкращих американських ракет, як-от AIM-9 Sidewinder, AIM-120 Amraam, Harpoon, Tomahawk, що стоять на озброєнні десятків країн НАТО, виробляють та вдосконалюють тут.

Компанія має чотири дочірні компанії: Collins Aerospace, Pratt & Whitney, Raytheon Intelligence & Space і Raytheon Missiles & Defense.

Pratt & Whitney: проектує та виготовляє авіаційні двигуни та газові турбіни. Їхній парк комерційних двигунів здійснив понад 1 мільярд годин польоту. Двигуни цивільної авіації компанії включають 100-дюймовий двигун Pratt & Whitney PW4000-100 для Airbus A330 і 112-дюймовий двигун PW4000-112 для літака Boeing 777, її двигун GTF планується використовувати у літаках сімейства Airbus A320neo, A321R.

GP7200, осьовий турбовентиляторний двигун з двома золотниками, забезпечує тягу у 70 000 фунтів для найбільшого у світі пасажирського літака — Airbus A380. Військові двигуни Pratt & Whitney включають двигун F135 для F-35 Lightning II 5-го покоління, F119 для F-22 Raptor, сімейство F100, що працює на F-15 і F-16, F117 для C-17 Globemaster. III, J52 для EA-6B Prowler, TF33, що працює на літаках AWACS, Joint STARS, B-52 і KC-135, а також PW4062 для KC-46A Pegasus.

Продукти Raytheon Missiles & Defense включають ракету класу «повітря-повітря» AGM-65 Maverick, ракету класу «повітря-повітря» AIM-7 Sparrow, ракету класу «повітря-повітря» AIM-9 Sidewinder, ракету «повітря-повітря» AIM-120 AMRAAM, протитанкову ракету BGM-71 TOW, крилату ракету BGM-109 Tomahawk, протитанкову ракету FGM-148 Javelin, переносну зенітну ракету системи ППО FIM-92 Stinger, ракету земля-повітря MIM-104 Patriot для системи ППО Patriot, систему ППО NASAMS.

3. Компанія Boeing. США. 32,13 млрд доларів.

Boeing — найбільший у світі виробник цивільних літаків. Але не усім відомо, що корпорація — це також один із найбільших виробників військових літаків. Boeing виробляє великий спектр військової техніки — від літаків до ракет. Трьома основними підрозділами корпорації є Boeing Commercial Airplanes (BCA), Boeing Defense, Space & Security (BDS) і Boeing Global Services.

Boeing Commercial Airplanes розробляє, збирає, продає та продає відомі реактивні авіалайнери 737, 747, 767, 777, 787 і Boeing Business Jets (BBJ), а також забезпечує обслуговування та навчання щодо продуктів для клієнтів у всьому світі. Станом на початок 2020 року у BCA працювало майже 65,000 людей.

Boeing Defense, Space & Security (BDS) — це підрозділ Boeing, що розташовано в Арлінгтоні, штат Вірджинія. Він відповідає за оборонні та аерокосмічні продукти та послуги. Його продукти включають:

B-52 Stratofortress — стратегічний бомбардувальник, AH-64 Apache — ударний вертоліт, CH-46 Sea Knight — транспортний вертоліт, CH-47 Chinook- транспортний вертоліт, V-22 Osprey — конвертоплан у партнерстві з Bell, F-15 Strike Eagle — винищувач, F/A-18E/F Super Hornet — винищувач, EA-18G Growler — літак РЕБ, Lockheed Martin F-22 Raptor — контрактне партнерство, KC-135 Stratotanker — літак-заправник, навігаційно-тренувальний літак T-43, реактивний тренувальний літак T-7 Red Hawk, E-3 Sentry — літак раннього попередження AWACS, E-767 AWACS — літак раннього попередження AWACS, P-8 Poseidon — літак протичовнової боротьби, БПЛА Insitu RQ-21 Blackjack, CQM-121 Pave Tiger – антирадарний дрон, БПЛА Boeing X-46, БПЛА Boeing MQ-25 Stingray, БПЛА GQM-163 Coyote, LGM-30 Minuteman — основна стратегічна балістична ракета США, AGM-86 ALCM — крилата ракета, MGM-118 Peacekeeper — стратегічна балістична ракета, AGM-84 Harpoon — протикорабельна ракета, Міжнародна космічна станція, Сімейство ракет Delta — Delta II, Delta III, Delta IV, Пілотована космічна капсула Starliner, Космічні апарати Х-37, Х-40, ARGOS, ASTRO, GPS-супутники, мікросупутник XSS.

4. Northrop Grumman Corp. США. 30,42 млрд дол

Northrop Grumman Corporation — американська міжнародна корпорація, один із найбільших у світі виробників зброї та постачальників військових технологій. Станом на 2020 рік корпорація налічує понад 90,000 співробітників. Вона займає 96 місце в списку Fortune 500 найбільших корпорацій Америки за 2020 рік. Northrop Grumman Corp. є публічною компанією, що торгується на біржі як NYSE: NOC.

Зараз Northrop Grumman очолює розробку B-21 Raider, дальнього стратегічного бомбардувальника — невидимки, який може нести звичайну та ядерну зброю. Він замінить B-2 Spirit компанії Northrop, який є єдиним у світі стратегічним бомбардувальником — невидимкою. Серед інших поточних проектів — розробка та виробництво космічного телескопа Джеймс Вебб, орбітальної обсерваторії, запущеної в 2021 році, а також виробництво твердотільних ракетних прискорювачів для програми NASA Space Launch System. Northrop Grumman Corp. є єдиним учасником програми наземного стратегічного стримування ВПС, метою якої є розробка та створення нової міжконтинентальної балістичної ракети.

Northrop Grumman може простежити своє походження з початку 20-го століття, коли корпорація Grumman була заснована на Лонг-Айленді, штат Нью-Йорк. Під час Другої світової війни компанія побудувала усі американські літаки ВМС. Пізніше фірма створила безліч продуктів, таких як балістичні ракети, всепогодні радари, місячний модуль Apollo, винищувачі наземного та морського базування та бомбардувальники Stealth. Створена у Каліфорнії в 1939 році Джеком Нортропом, корпорація Northrop була повторно зареєстрована в Делавері в 1985 році. Після закінчення Холодної війни Northrop здійснила низку поглинань, у рамках яких вони купили такі компанії, як Grumman Aerospace, Westinghouse та TRW Inc., а також ряд інших підприємств. У 2018 році Northrop Grumman завершила покупку Orbital ATK, яка з тих пір була перейменована в Northrop Grumman Innovation Systems. Сьогодні Northrop Grumman є одним з найбільших оборонних підрядників у світі.

У 1994 році Northrop Aircraft купила Grumman Aerospace, що побудувала багато цікавих апаратів, найвідоміший з яких — космічний модуль Apollo, і створила корпорацію Northrop Grumman (NG) вартістю 2,1 мільярда доларів. Компанія придбала решту 51% акцій Vought Aircraft Company (Vought) у серпні 1994 року за 130 мільйонів доларів, отримавши повний контроль над компанією після того, як вона придбала початкові 49% акцій у вересні 1992 року за 45 мільйонів доларів.

У 1996 році нова компанія придбала майже весь бізнес у сфері оборонних та електронних систем Westinghouse Electric Corporation, Westinghouse Electronic Systems, великого виробника радіолокаційних систем, за 2,9 мільярда доларів, і Xetron Corporation. У 1997 році був доданий оборонний комп'ютерний підрядник Logicon, який придбав Geodynamics Corporation у березні 1996 року та Syscon Corporation у лютому 1995 року.

Продукція: літак спостереження E-8C Joint STARS, надзвуковий тренувальний літак Т-38 Talon, БПЛА RQ-5 Hunter (експлуатується з 1995 року), БПЛА BQM-74 Chukar, БПЛА MQ-4C Triton, БПЛА MQ-8 Fire Scout, Grumman С-2 Greyhound — транспортний літак, Grumman E-2 Hawkeye — тактичний літак раннього попередження AEW, EA-6B Prowler — літак РЕБ, F/A-18 Hornet — партнерство, вузли та агрегати, EA-18G Growler — контрактне партнерство, Lockheed Martin F-35 — контрактне партнерство, стратегічний бомбардувальник B-2 Spirit, RQ-4 Global Hawk — висотна платформа спостереження, РЛС AN/APG-68 і AN/APG-80 AESA для F-16, оновлення радара AN/APG-83 AESA для F-16, радар AN/APG-77 AESA для F-22 Raptor, радар AN/APG-81 AESA для F-35 Lightning II, електрооптична апертурна система AN/AAQ-37 для F-35, APQ-164 — пасивний радар PESA для B-1 Lancer, системи постереження AWACS для США, Великобританії, Японії, участь у програмі балістичних ракет США, ракета-носій Antares, космічний корабель Cygnus, космічна ракета-носій Omega (виводить супутники програми національної безпеки).

Далі буде.

Попередню частину з серії читайте тут:

https://site.ua/maxim.melnik.13893/privatna-zbroya-castina-2-i094ml4

Наступну частину читайте тут:

https://site.ua/maxim.melnik.13893/privatna-zbroya-castina-4-na-susi-ta-na-mori-iynp9zp