Без даху та дверей занепадає покинутий храм Святого Марка у селі Варяж, Сокальського району. Майже 3 століття тому він був найпишнішим храмом Галичини. Тепер це одна із найбільш занедбаних римо-католицьких церков Львівщини. За приблизними підрахунками фахівців, для реставрації святині потрібно понад 40 мільйонів гривень.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Церква Святого Марка — насьогодні маловідомий храм доби ранннього бароко збудований у 1688—1693 роках. Внесений до реєстру пам'яток архітектури національного значення під охоронним номером 495.
У 1688 році Марек Матчиньскі, фаворит короля Яна 3 Собєского і пізніший руський воєвода, заклав у містечку монастир оо. піярів, при якому наступного року відкрився колегіум — єдина вища школа у цілому белзькому воєводстві
Храм побудований архітектором Войцехом Лєнартовичем за проектом Яна Міхала Лінка у 1688—1693 роках. Фундатором комплексу монастиря отців піярів (церкви св. Марка і келій) вважається місцевий магнат, дідич Варяжа Марек Матчинський (пол. Marek Matczyński), який був похований в ньому у 1697 році. У 1693 році він фундував храм піярів у Варяжі.
Довідка: Піари — католицький чернечий орден, який займається навчанням юнацтва (Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum); рідше їх називали піаристи.
Орден заснував Святий Йосип Каласанций Статут затвердив Папа римський Григорій XV 1621 чи 1622 року. Мета братства — християнське виховання юнацтва в школах. Назва ордену походить від школи, запровадженої творцем ордена, яку називали Schola pia («набожна школа"). Піари прославилися у другій половині XVIII століття, коли вони очолювали колегії і семінарії і були професорами відомих університетах.
У 1641 році польський король Владислав IV Ваза звернувся до засновника ордена з проханням надіслати піарів для шкіл в Польщі, де вони й облаштувалися з 1642 року. У 1665 була засновано Польська провінція піарів, в 1695 — литовська вице-провінція. В звязку із зростанням монастирів і ченців в 1736 було засновано литовську провінцію піарів. При всіх піарських монастирях діяли колегії. У 1831—1842 царська влада Росії закрила всі піарські монастирі і школи в Білорусі та Литві, а в 1863 і в Польщі.
Храм з цегли, тинькований, з двома бічними вежами. Вежі в два яруси, оздоблені пілястрами, дахи барокові. У 1796 році храм постраждав від пожежі і дахи веж відновили значно меншими по висоті.
для перегляду панорами на всьому екрані натисніть на плашку з її назвою в лівому верхньому куті
360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.
Устрій храму зроблен прямокутними об'ємами, що зменшуються по висоті у напрямку апсиди. Апсида прямокутна й найменша по висоті, має власний трикутний фронтон. Архітектурних об'ємів чотири. Кожний з архітектурних об'ємів має свій, бароковий за малюнком, фронтон.
Нава церкви має циліндричне склепіння, апсида — хрещате. Цінною пам'яткою є настінні розписи храму з першої половини 18 ст. Невідомий автор брав за взірець твори італійського майстра Андреї Поццо і твори самого Рубенса. Найкраще збереглися розписи у захристії, склепіння якої покриває зображення Непорочного Зачаття Діви Марії, що взороване на Рубенса.
через провал можна поглянути на ще не обвалену частину підвалів
ну і трохи фотографій з інтернету
Obraz _Ekstaza św. Marka Ewangelisty_ z kościoła Pijarów w Warężu (obecnie w konkatedrze Błogosławionego Jakuba Strzemię w Lubaczowie)
До сьогодні збереглися фрески, виконані в 1810 році відомим художником-монументалістом Галичини епохи бароко і раннього класицизму Станіславом Строїнським. Іконописець Ольга Кравченко стверджує: "У цьому храмі фрески робив один з найвідоміших художників, живописців, монументалістів Львова Станіслав Строїнський ... У розписі дуже багато застосовано синьої фарби. Синя фарба була найдорожча в той час, це був такий пігмент, який було важко дістати і від цього вже можна відштовхуватися, наскільки було пишними оздоблення храму ".
декілька старих фото
Після 1951 року храм використовувався як магазин, в 1983 році завалилася частина склепінь, стали провалюватися стелі підвалів ...
Ось такий він, храм, що відноситься до найцікавіших пам'яток стилю бароко, проте знаходиться в занедбаному стані. До недавна, в середину до церкви можна було попасти без зусиль, но громадою було прийнято рішення обмежити вільний доступ до руйнуючуюся святині. Зараз, місцевий священник відкриє Вам храм для огляду, треба тільки зайти до його хати, що в двостах метрах від храму напроти вже іншої церкви…
Храм Піарів — проект. Тільман ван Гамерен (1632-1706) архітектор-ілюстратор. Приблизно 1690 рік
Погляд на останокi>
Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святого_Марка_(Варяж)
http://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=14&t=2727
https://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=4752.0
http://ishchuk.net/Podorozhi/Ukraine/Lvivska/Sokalski/Variazh/
https://kresy.pl/kresopedia/ziemia-lwowska-war/
https://dobroni.pl/galeria,ii-wojna-swiatowa,28993,272
http://egr.buw.uw.edu.pl/en/navigart/select?id=search&content=Waręż
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=56936305
http://wikimapia.org/#lang=en&lat=50.515091&lon=24.089563&z=16&m=b&show=/32155111/pl/Dawna-plebania
https://www.facebook.com/pg/Покинуті-костели-128904860632146/photos/?tab=album&album_id=129695417219757
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))