«Ну, ми, звичайно, не за радикальні методи, але ж у цієї влади було 3 роки, щоб...» І далі йде перелік тих безумовно правильних і корисних для України дій, які не зробила влада Порошенка. Я це чую/читаю постійно. При чому від далеко не найгірших представників нашого суспільства.

Повірте, я з усім цим більше, ніж згоден. Можу сам написати величезний розумний пост про те, що ще не зроблено, а обов'язково треба було. Можу навіть піти далі, і впевнено заявити, що Порошенко і ко — це не та влада, на яку заслуговує Україна. Нам, звичайно, потрібні нові люди, без того багажу успішності в корумпованому суспільству, який Петро Олексійович тягає за собою, і який не дає йому шансів на стрімкі рішучі рухи.

Але.
Хочу поглянути на ситуацію з іншого боку. І нагадати всім незадоволеним, що у вас теж було 3 роки, щоб побудувати якісну альтернативу. Потужні здорові інституції, прозорі і незалежні. З розгалуженою мережею низових організацій, очолюваних людьми з чистою репутацією. Щоб ці організації були дієві і легкі на підйом. І ефективно координувалися. Вибудувати систему фінансування, так щоб не залежати від олігархів. Заснувати професійні незаангажовані медіа, які б підтримували вашу діяльність не тому, що ви їм замовні статейкі підкидуєте, а тому, що ви дійсно робите якісні інфоприводи, які вони не можуть проігнорувати. Далі продовжувати, що ще треба було зробити?

У вас же було цілих 3 роки! І запит в суспільстві був величезний. І тисячі людей прагнули, щоб подібне з'явилося, і готові були долучатися... І де ж у нас така альтернатива?

Одна дуже перспективна партія, що круто стартувала як раз на фоні цього запиту нового, і чиї фронтмени зараз кіпішують в Києві, у нас, в Кривому Розі, так потужно «зміцнилася», що з 3 членів виросла аж до 5. І то, серед цих 5 сформувалося, як мінімум 3 угрупування, які ворогують між собою. Впевнений, майже всюди ситуація не значно відрізняється.

Інша дуже демократична партія, чия лідерка знову прагне стати головною альтернативою діючій владі, в Кривому Розі так «розбудувалася», що їхні депутати чудово формують більшість з опоблоком і рубають всі здорові ініціативи, продовжуючи дерибан по-старому. При цьому партія і вусом не веде, щоб змінити ситуацію. Точно знаю, їхні низові інституції в інших регіонах теж, фактично всюди чи абсолютно немічні чи продані по франшизі.

Ще один великий критик діючої влади, з кавказьким акцентом, замість того, щоб займатися розбудовою інституції, намагається домовитися з лідерами описаних вище партій, влаштовує шоу, які вражають все менше і на очах втрачає довіру людей, що готові були гуртуватися навколо нього.

Я такі «історії успіху» можу продовжувати описувати довго. Впевнений, адепти кожного знайдуть купу причин пояснити, чому вони і їхні вожді не змогли. Звичайно, переважно винною буде знов все та ж влада, яка «не поборола, не змінила, заважає...» Але чомусь, критикуючи владу, ніхто з них не згадує, що їй теж заважають. І заважають потужно. І ззовні, і зсередини. І теж є інші влада, більш глобальна, яка чомусь не робить те, що ніби-то мала. Безвіз нам не дає, летальну зброю не поставляє...

В общєм, друзі, у нас з вами було 3 роки. І ще скількись є. Можете й далі продовжувати кричати час від часу, що «влада не те робить». А можете, нарешті, почати прагматично працювати над створенням альтернативи. Професійні крикуни знов будуть вам казати, що у нас нема часу, бо «все розвалиться», «путіннападьот», і взагалі, не до того зараз. Головне «владушоколадногобариги» скинути, а там розберемося.

Але нам це казали й 3 роки тому, виправдовуючи своє небажання грати вдовгу. І люди, які б могли зайнятися розбудовою реальної альтернативи, знов і знов спокушаються на пропозиції популістичних проектів. Марнуючи час і, головне, репутацію. Але вибір, слава Всевишньому, ще є. І час ще є. Якимось чином, у нашої країни величезний запас міцності. Але і він не безмежний.