Іноземний журналіст міг влаштували провокацію в Одесі, щоб дискредитувати Україну та вкотре порушити питання про невключення її до ЄС. 

Роберт Дулмерс – журналіст нідерландського видання Nederlands Dagblad, який прибув до України нібито для висвітлення війни. 

За словами речника Миколаївської обласної військової адміністрації Дмитра Плетенчука, журналісту Дулмерсу роз'яснили правила роботи в Україні. Він знав про заборону публікувати дані про обстріл, доки атака не закінчена. Розголошувати подібну інформацію можна лише за деякий час. Він потрібен для того, щоб евакуювати людей, або перемістити позиції. Завчасна публікація може призвести до повторної атаки, скорегованною ворогом. Ніяких перешкод для роботи журналістів в Україні немає.

Втім, перебуваючи в Одеси, вранці 3 квітня, Дулмерс всупереч забороні розмістив на особистих сторінках у соцмережах відео підривів об'єктів критичної інфраструктури. 

Одеські журналісти, які мали з ним контакт, повідомили йому, що так робити не можна, але у відповідь колега тільки нагрубіянив і збрехав про незнання правил. Він також заявив, що буде виступати по телебаченню, розповідаючи про цей інцидент — це свідчить, що іноземець намагався влаштувати скандал.

Дулмерс пригрозив ініціювати в Нідерландах питання щодо невключення України до НАТО та ЄС.

А також, що всі іноземні журналісти поїдуть і не висвітлюватимуть війну. Крім того, заявив, що нібито товаришує з очільником Миколаївської ОВА Віталієм Кімом, працював у місті і мав дозвіл на публікування такої інформації.

Нам вдалося зв'язатися з миколаївськими журналістами. «Він і у нас відзначився. Ми просили його не робити селфі на тлі трупів, але він все одно їх робив», — розповів Данило. Ці дії суперечать етичному кодексу журналіста.

Проте речник Миколаївської ОВА Дмитро Плетенчук спростував інформацію про дружбу Роберта з Кімом і те, що журналісту не розповідали правила. Він також додав, що телефонував Дулмерсу вранці 3 квітня і нагадував про правила роботи та закон. Але журналіст не послухав його.

Працівники СБУ в Одеській області затримали порушника. За словами речниці СБУ в області Ганни Шевчук, вони вжили заходів щодо позбавлення іноземця журналістської акредитації. За результатами розмови Дулмерс погодився добровільно залишити територію України через міжнародний пункт пропуску у напрямку Республіки Молдова.

Однак, незважаючи на запевнення з боку Дулмерса щодо розуміння висунутих йому зауважень, він за кілька днів спробував повернутись в Україну. Співробітники Білгород-Дністровського прикордонного загону ухвалили рішення про заборону для іноземця в'їзду в Україну строком на 10 років.

Як нідерландський журналіст роберт Дулмерс пов'язаний із Кремлем

Як виявилося із соцмереж, журналіст мав стосунки з нідерландським політиком Тьєррі Боде. Нам вдалось знайти одеситів, які спілкувалися з Робертом Дулмерсом в одному з кафе.

Вони розповіли, що Дулмерс запропонував одному з одеситів  – Олександру –  випити горілки. 

Колега Дулмерса Хедро Мулстерман заявив, що Роберт не знав про заборону продажу горілки, але в його твіттері це спростовується.

Роберт Дулмерс назвав повну заборону на алкоголь – дурістю. А його колега заявив, що Дурмерс купував горілку у деяких регіонах, попри заборону. Наприклад, 23 березня в Умані. Це ще раз доказує, що нідерландець знав, але не дотримувався законів. 

Але головне, за словами одеситів, які контактували з Дулмерсом, він хизувався спільним фото з нідерландським політиком Тьєррі Боде , який був його бойфрендом.

Для того, щоб ввести вас в контекст, доведеться почати трохи здалеку. Тьєррі Боде – нідерландський політик, лідер консервативної євроскептичної партії «Форум за демократію». Неодноразово публічно виступав проти асоціації між Україною та Європейським Союзом. Так само, як і Дулмерс у розмові з одеськими журналістами. 

За словами політика, ця угода призвела б до конфлікту між Європою та Росією. Також він публічно звинувачує захід і Зеленського у війні, яка прямо зараз відбувається в Україні. Політик заявив, що росія може стати «хорошим партнером для Європи»

У лютому 2022-го, після того, як Росія офіційно визнала сони «ДНР» і «ЛНР» незалежними державами та ввела війська на Донбас, Боде підтримав дії Володимира Путіна під час одного з етерів на місцевому телеканалі. 5 березня він знову схвалив дії Путіна, на цей раз у твіттері. 

«Путін правий. Захід поводить себе, наче бандит – і продовжує себе вести таким чином після незаконної війни в Сербії в 1999-му. НАТО/ЄС/США повинні ЗУПИНИТИ цю безглузду ескалацію, прийняти нейтралітет України і побудувати міст із Росією, нашим спільним європейським сусідом на Сході».

Як ми зазначали, схоже висловлювався і нідерландський журналіст Роберт Дулмерс, з яким пов'язаний Тьєррі. Вже перебуваючи за кордоном, Дулмерс в особистій переписці пригрозив «налаштувати нідерландський парламент проти вступу України до ЄС». У розслідувальній телепрограмі "Zembla" стверджували, що парламентарій Боде отримав гроші від кремля.

У війні росії проти України Боде виступає на боці агресора. Зокрема, він непрямо звинувачує українську армію у розстріли мирного населення в Бучі.

У твітері Тьєррі Боде пости – проросійські та антиукраїнські.

Він підтримує вислови про те, нібито президент України Володимир Зеленський приховує правду. І ставить під сумнів його заяви щодо російських військових злочинів в Україні.

Враховуючи факт близьких відносин з Тьєррі Боде, якого очевидно фінансує Росія, цілком можна припустити, що журналіст Дулмерс під виглядом бурхливої професійної діяльності виконував доручення проросійських політиків.  А саме свідомо скоїв провокацію проти України, щоб дискредитувати її як правову державу.

Відзначимо, що Тьєррі Боде ретвітив пости Дулмерса про інцидент в Одесі. 

А зараз медіа намагаються дискредитувати Україну публікаціями, в яких Дулмерс запевняє, що не знав про закон, заборону оприлюднення певної інформації, кажучи нібито його депортували охоронці мера міста Геннадія Труханова. Нідерландські ЗМІ не звернулись за коментарями ані до СБУ, ані до адміністрації міста, ані до Міноборони.

Цікаво, що знайти журналістські матеріали Роберта Дулмерса до війни в Україні не вдалося. У твітері  він почав писати тільки, прибувши в Україну.

«Ееееех, Кінець цих прекрасних медових тижнів війни», – написав він, коментуючи статтю про тимчасово заборону діяльності партій шарія та «ОПЗЖ».

Хто стоїть за Nederlands Dagblad

Примітно, що видання почало писати про війну в Україні лише у березні. Незважаючи на нейтралітет, деякі матеріали завуальовано підтримують росію. Наприклад, «Путіна нібито ввели в оману про війну його власні радники». Або матеріал про те, що в Одесі російськомовне населення нібито сидить тихо, але маяється на увазі, що вони не хочуть розмовляти з журналістом.

До того ж журналісти пишуть про злочини українських військових, але повністю проігнорували геноцид українців, влаштований росією. Немає матеріалів про Бучу, Ірпень і інших містах Київської області, де розповідалось би про тортури та жорстокі вбивства російською армією цивільного населення. На цю тему є лише стаття з заголовком «Відвойована частина України сповнена трупів і мін», нібито відвойовування призвело до трагедії.

Напевно, тому, що покровителі газети звинувачують у цих вбивствах Україну. Немає жодних матеріалів про викрадення і вбивства російськими окупантами іноземних і українських журналістів.

Газета цитує лише деякі заяви нідерландських політиків та «за збігом», вони з партій, які проти вступу України до ЄС. Що ще раз підштовхує думати, хто стоїть за провокацією і роботою цього видання.