На фото — сучасна Куба. Але так було не завжди.

З 1829 року Куба — перша країна в Іберо-Америці (включаючи Іспанію і Португалію), яка починає використовувати пароплави в морських перевезеннях.
1837 рік — шоста країна в світі (після Англії, США, Німеччини, Франції та Бельгії), в якій побудована залізниця.

1847 рік — перша країна в Америці, в якій застосовують ефір в анестезії.

1877 рік — перша країна в світі, в якій демонструється використання електрики в промисловості.

1881 рік — на Кубі розгадана найстрашніша тропічна хвороба того часу — жовта лихоманка — і винайдено ліки, що використовуються досі.

1889 рік — на Кубі встановлено перше в Іберо-Америці (включаючи Іспанію і Португалію) і друге в Америках, після США, вуличне освітлення.

1900 рік — на Кубі з'являються перші в Латинській Америці автомобілі. Першою в Америці та Іспанії жінкою-водієм стала кубинка Рене Мендес Капоте.

1906 рік — Гавана — перше місто в світі, в якому встановлена телефонія з прямим набором (не через «оператора», а з дисковими телефонними апаратами).
1907 рік — в Гавані вперше в Латинській Америці (включаючи Іспанію) відкривається рентгенологічне відділення.

19 травня 1913 року на Кубі відбувається перший в Латинській Америці політ на літаку. Першими пілотами стали кубинці Агустін Парла і Домінго Росі. Політ тривав 2 години 40 хвилин, між Гаваною і Кайо Уесо (Cayo Hueso) у Флориді, США.

З 1915 по 1959 рік — кубинське песо (peso cubano) — єдина валюта в світі, яка за 44 роки знецінилася відноснодолара США всього лиш на 1 цент.

1922 рік — друга країна в світі, яка відкрила радіостанцію і перша в світі передала по радіо концерт і регулярні новини. У 1928 році на Кубі було вже 68 радіостанцій, 43 з яких — в Гавані. Куба — перша країна в світі, випустила радіовиставу. 1935 рік — Куба стає найбільшою латиноамериканською країною за кількістю експорту радіосеріалів і радіосценаріїв.


1937 рік — Куба першою в Латинській Америці прийняла закон про 8-годинний робочий день і про мінімальну заробітну плату.


1940 рік — перший в світі президент — мулат. При цьому на Кубі більшість населення — білі.


1940 рік — на Кубі нова конституція, серед її досягнень: вперше в Латинській Америці встановлені рівні в усьому права між чоловіками і жінками, між расами тощо. В Іспанії жінка отримала рівні з чоловіком права лише в 1976 році.

1950 рік — друга країна в світі, яка відкрила телевізійну станцію і студію. Куба стає телевізійним центром Латинської Америки, Гавана стає центром шоу-бізнесу Латинської Америки (зараз цей центр — Майамі).


1952 рік — перший в світі житловий будинок з бетону побудовано в Гавані (будівля El Focsa).


1954 рік — Куба — країна з найбільшою кількістю корів і биків на душу населення в світі. У той же час Куба — третя в світі країна за споживанням м'яса на душу населення (слідом за Аргентиною і Уругваєм).

1955 рік — друга країна в Латинській Америці (включаючи Іспанію) після Уругваю з найменшим рівнем дитячої смертності (33,4 на тисячу новонароджених).


1956 рік — ООН визнала Кубу латиноамериканською країною з найменшою кількістю безграмотного населення (23%, для того часу це була низька цифра). У Гаїті було 90% неписьменних, в Іспанії, Сальвадорі, Гватемалі, Болівії, Венесуелі, Бразилії, Перу, Домініканській республіці — трохи більше 50%.

1957рік — ООН визнає Кубу країною з одним із найкращих медичних показників в світі і найкращим в Латинській Америці та Іспанії. На Кубі був 1 кваліфікований лікар-фахівець на 957 жителів.


1957рік — найбільш електрифікована країна в Латинській Америці з найвищою кількістю електрифікації житлових будинків (83%) і жител з туалетом і з усіма зручностями (80%). Ці показники були одними з найвищих у світі.

1957рік — за кількістю споживаних щодня калорій кожним кубинцем — 2870 — Куба була другою після Уругваю.

1957рік — Гавана — друге місто в світі, в якому відкрився стерео-кінотеатр і кінотеатр-мультізал. Гавана була містом з найбільшою кількістю кінозалів у світі — 358 — обганяючи Нью-Йорк, Париж, Лондон і всі інші міста світу.


1958 рік — друга країна в світі, яка почала трансляцію кольорового ТБ і масовий продаж кольорових телевізорів (у багатьох будинках досі стоять ці телевізори).


1958 рік — третя країна вЛатинській Америці за кількістю автомобілів (160 тисяч, тобто одна машина на 38 кубинців). Перша країна в ЛА за кількістю електроприладів у будинках кубинців. Перше місце в світі по довжині залізниць на кв. км іза кількістю радіоприймачів в світі (1 на 2 осіб).


З 1950 по 1958 рік Куба займала друге / третє місця за доходами населення в Іберо-Америці, обганяючи Італію і більш ніж в 2 рази Іспанію. Незважаючи на невелику площу і всього 6,5 мільйона чоловік населення, в 1958 році Куба займала 29-е місце серед світових економік, набагато попереду всіхкраїн Латинської Америки, Іспанії, Італії, Португалії.

1958 рік — за середньою зарплатою робітників Куба — на восьмому місці в світі (після США, Канади, Швеції, Швейцарії, Нової Зеландії, Данії та Норвегії), а за доходами селян — на сьомому місці в світі. Рівень безробіття — один із найнижчих у світі — 7,07%.


Крім усього цього, до 1958 року Куба була країною з найкращим дорожнім покриттям в Латинській Америці, з найбільшою кількістю супермаркетів в Латинській Америці, з найсучаснішим аеропортом (Гавана), з найбільшими іноземними інвестиціями і з найбільшим в Америці бюджетом на збереження історичних і архітектурних пам'яток...

А потім їх звільнили комуністи...

Хто замінить Андрія Шевченка? Ротань, Шовковський, Маркевич чи іноземець?