У відповідь на мою попередню статтю («Ще раз про соціально-психологічну реабілітацію колишніх воїнів") один фаховий лікар написав буквально наступне: "Але ж ПТСР – це діагноз, а значить хвороба". Зізнаюся, цей коментар дещо вибив мене з колії, бо ж ніби цілком як логічний. Однак і в правдивості того, що написав я, я теж ніяк не сумніваюся. Тому, щоб прояснити в чому тут річ, мені довелося достатньо довго підбирати необхідні слова. І тому свою відповідь йому я вирішив оприлюднити відкрито може подібні зауваження виникали ще в когось. А тому їм теж будуть корисні подібні роз'яснення.

Так, дійсно, коли мова йде про соматичне (тілесне) захворювання, то все приблизно так і виглядає. Є якісь симптоми, їх об'єднують в синдроми, на основі того ставлять діагноз, на основі якого визначають що то за хвороба і як її лікувати. Однак коли мова йде про якісь психічні чи невротичні порушення – все вже не так однозначно.

Перш за все тому, що про більшість симптомів ми знаємо лише зі слів пацієнта, а об'єктивних критеріїв для їх оцінки, як в соматичній медицині, практично не маємо. Тому в психіатрії нерідкою буває ситуація, коли одному і тому ж пацієнту різні лікарі можуть поставити різний діагноз, хоча кожен притому буде посилатися на одну й ту саму симптоматику.

Однак, припустимо, що в пацієнта дійсно діагностований ПТСР і діагноз є достатньо достовірним – так що інші лікарі не ставлять його під сумнів. Тоді так, є сенс розказати пацієнту що з ним відбувається, як він має це сприймати і чим може допомогти лікарям чи психотерапевтам в його лікуванні. Таке може бути наприклад тоді, коли колишній воїн вже перебуває на лікуванні. Скажімо в госпіталі, з пораненням, і в нього там додатково ще й ПТСР діагностували. Тоді так, йому краще пояснити, що з ним відбувається. Однак:

Ігор Лубківський,

психолог, аналітик, публіцист

м. Тернопіль

[1] "Дані щодо поширеності та захворюваності ПТСР в Україні за офіційними даними МОЗ України сьогодні відсутні. Доступні дані щодо поширеності та захворюваності ПТСР ґрунтуються в основному на результатах великомасштабних епідеміологічних дослідженнях, проведених в США та Австралії, і обмежені даними щодо дорослих. Частота розвитку ПТСР становить 10-15% серед осіб, які зазнали впливу травматичних подій. У США в процесі епідеміологічних досліджень ПТСР виявили у 15% ветеранів-чоловіків і 9% ветеранів-жінок, які брали участь в бойових діях"

УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ РЕАКЦІЯ НА ВАЖКИЙ СТРЕС ТА РОЗЛАДИ АДАПТАЦІЇ. ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕСОВИЙ РОЗЛАД — http://mtd.dec.gov.ua/images/dodatki/2016_121_PTSR/2016_121_YKPMD_PTSR.pdf