Американці завжди знаходять єдине вірне рішення.
Після того, як перепробують усі інші.
Вінстон Черчілль,
видатний державний діяч 20 століття,
колишній Прем'єр-міністр Великої Британії.
Яким?
Та ось таким…
Але спочатку – дещо з його передісторії…
1
Отже, початок написання Україною прелюдії до Вільнюського саміту НАТО 11 – 12 липня 2023 року був покладений новиною, про котру йдеться в опублікованому Офіційним інтернет-представництвом Президента України 31 жовтня 2022 року повідомленні «Володимир Зеленський і Петр Фіала підписали Спільну декларацію щодо євроатлантичної перспективи України»: «Документ визначає пріоритетні напрями співпраці між Україною та Чехією в межах стратегічного курсу нашої держави на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору.
У декларації висловлено підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, а також підтверджено відданість політиці „відкритих дверей“ НАТО.
З підписанням документа на рівні Президента України та Прем'єр-міністра Чехії зафіксовано підтримку чеською стороною перспективи набуття Українською державою членства в НАТО щойно дозволять умови (виділено Г. М.)…
Як наголосив Володимир Зеленський, це – перший документ (виділено Г. М.), який підписує Україна з метою прискорення євроатлантичної інтеграції.
„Ми зафіксували цією декларацією, що посилюватимемо співпрацю, щоб забезпечити стандарти НАТО в Україні. Чехія підтвердила, що підтримує нашу державу в тому, щоб ми стали повноправним членом Альянсу щойно дозволять умови (виділено Г. М.)«, – сказав Президент». Правда, шкода, що текст самої вказаної вище Спільної декларації так і не був оприлюднений.
2
21 листопада 2022 року Укрінформ оприлюднив інформацію «Україна розраховує на розгляд заявки щодо членства на наступному саміті НАТО»: «Про це заявила Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час онлайн-виступу на засіданні Парламентської Асамблеї НАТО в Мадриді…
Стефанішина зазначила, що сьогодні Україна забезпечує мир і безпеку на східному фланзі НАТО (виділено Г. М.), а безпрецедентна підтримка в українському суспільстві євроатлантичних прагнень свідчить про глибоке розуміння значення колективної безпеки в Європі і НАТО як найефективнішої безпекової організації, яка захищає мир…
„…Наближається саміт НАТО, і я не думаю, що український народ толеруватиме загальні дипломатичні фрази про підтримку моєї країни, хоча ми цінуємо кожний елемент вашої допомоги. Ми очікуємо, що Альянс продемонструє такі ж мужність і сміливість, як і ми зараз (виділено Г. М.). Ми розраховуємо бути частиною рішень, які будуть ухвалені принаймні через пів року“, – сказала Стефанішина. Вона висловила переконання, що відповідь Альянсу на євроатлантичні прагнення України буде перемогою над російською пропагандою і підтвердженням того, що НАТО не має страху, що не існує жодної сили, здатної здолати демократію (виділено Г. М.)».
Я зумисно навів ці слова Віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної, щоби продемонструвати очікування України від Вільнюського саміту НАТО 11 – 12 липня 2023 року після підписання Президентом України Указу № 679/2022 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 вересня 2022 року „Щодо дій України у відповідь на спробу Російської Федерації анексувати території нашої держави, з метою гарантування безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності“ від 30 вересня 2022 року, котрим було схвалено текст Спільного звернення Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем'єр-міністра України до Організації Північноатлантичного договору „із закликом ухвалити рішення щодо членства України в Альянсі як невід'ємного елемента забезпечення безпеки українців та громадян усього євроатлантичного простору“, про що йдеться у моїй праці „Боже, як же ж довго я цього чекав – фактично 30 років!“…
3
26 листопада 2022 року об 11:00 Урядовий портал опублікував Спільну Заяву Прем'єр-міністрів України, Литовської Республіки та Республіка Польща про результати зустрічі Люблінського трикутника, котра, зокрема, гласить: „26 листопада 2022 року в Києві відбулася зустріч Прем'єр-міністрів держав-учасниць Люблінського трикутника – України, Литовської Республіки та Республіки Польща, за результатами якої Прем'єр-міністри:…
підтвердили готовність активізувати дискусію в Альянсі щодо запрошення України до переговорів про вступ до НАТО з огляду на майбутній у 2023 році саміт НАТО у Вільнюсі. Уряди Литовської Республіки та Республіки Польща висловили надію на якнайшвидше досягнення відчутного прогресу на цьому шляху…“.
4
Офіційне інтернет-представництво Президента України того ж таки 26 листопада 2022 року о 13:08 розмістило повідомлення „Президент України та Прем'єр-міністр Бельгії обговорили реалізацію ініціативи Grain from Ukraine та підписали декларацію щодо підтримки членства нашої держави в ЄС і НАТО“: „Я дякую Бельгії й пану Премʼєр-міністру за підписану сьогодні спільну декларацію. Цей документ засвідчує підтримку Бельгією нашого руху до повноправного членства у Європейському Союзі та НАТО…“, – заявив Президент України».
5
І знову – Офіційне інтернет-представництво Президента України, яке 5 грудня 2022 року оприлюднило інформацію «Глава держави та Прем'єр-міністр Чорногорії підписали Спільну декларацію щодо євроатлантичної інтеграції України»: «Президент України Володимир Зеленський провів переговори у відеоформаті з головою уряду Чорногорії Дрітаном Абазовичем.
…Дрітан Абазович зазначив, що Чорногорія (вона вступила до Північноатлантичного Альянсу 5 червня 2017 року, ставши 29-м його членом – Г. М.) підтримує політику відкритих дверей Альянсу і, відповідно, перспективу набуття Україною повноправного членства в НАТО (виділено Г. М.).
За результатами переговорів лідери підписали Спільну декларацію, що визначає пріоритетні напрями співпраці між Україною та Чорногорією в межах стратегічного курсу нашої держави на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору».
Таким чином, Україна підписала вже три спільні декларації про підтримку свого прагнення вступити до НАТО, але прикро, що тексти як українсько-чеської, так і українсько-бельгійської та українсько-чорногорської декларацій не були опубліковані.
Далі буде...