2 жовтня в Будинку профспілок відбулась зустріч членів Місії Європейської конфедерації профспілок ETUC і Об'єднання роботодавців SEI Europe з керівництвом ФПУ, всеукраїнських профспілок із підключенням керівників територіальних профоб'єднань.

Зі своїм вітальним словом виступив голова Федерації професійних спілок України Григорій Осовий. Він заявив, що покладає великі очікування на співпрацю з європейськими партнерами та розраховує на підтримку українських профспілок з боку ЄКП та сприяння у налагодженні повноцінного соціального діалогу в Україні. Проблематику профспілкового руху в умовах війни в Україні висвітлили заступники голови ФПУ Євген Драпʼятий та Олександр Шубін, а також очільники галузевих профспілок.

Військово-безпекова профспілка України представила свою візію поверенння громадян, що прийшли до Сил Оборони з різних сфер, до їхніх галузей та профспілок, а також наголосила на захисті професії військововослужбовця, як невідʼємної складової національної безпеки та економічних процесів у країні. ВБПУ поінформувала іноземних гостей, що займається питаннями юридичної, соціальної, економічної підтримки діючих військовослужбовців та переходом до цивільного життя ветеранів, їхньої реабілітацією, ментальним здоровʼям та поверненням на ринок праці. 

«У фокусі нашої уваги також перебувають сімʼї військових, ветеранів та тих, хто віддав за нашу і вашу свободу найцінніше — власні життя», — повідомила заступник Голови ВБПУ з міжнародного співробітництва Галина Кавун.

ВБПУ подякувала за підтримку Федерації профспілок України і запевнила, що зі свого боку сприяє тому, аби ветерани могли повертатися до своїх галузей та профспілок. 

«У цій взаємодії Військово-безпекова профспілка вбачає великий потенціал, особливо, зважаючи на те, що наразі Федерація профспілок України володіє відповідними ресурсами, що мають бути задіяні у процесі лікування, відновлення, протезування військовослужбовців, які у майбутньому повернуться до своїх професійних сфер після поранень та хвороб, повʼязаних із участю у бойових діях. Тому сьогодні ми закликаємо і світові профспілкові обʼєднання долучитися до спільної роботи із відновлення права українців на гідну роботу та соціальні гарантії,» — йшлося у виступі.

У своїй презентації ВБПУ наголосила: цивілізований світ має усвідомити, що росія розвʼязала повномасштабну війну на території України, яка має руйнівний вплив на суспільно-економічні процеси не лише в межах країни, а й всієї Європи та всього світу. Зруйновано цілі економічні галузі та регіони. Фронт проліг через десять регіонів країни, але постійним щоденним атакам піддається вся територія країни. Цілі міста разом з їхньою інфраструктурою та підприємствами стираються з лиця землі. І у деяких випадках такі руйнування доходять до катастрофічних масштабів, як це сталося із підривом росіянами Каховської ГЕС.

У звʼязку з війною в Україні на ринку праці вже утворився дефіцит, а заважаючи на масштаби відбудови країни, він лише зростатиме, адже для відновлення втрачених звʼязків та зруйнованих підприємств необхідна значна кількість людського ресурсу, у той час, коли представники немілітарних професій, як і професійні військовослужбовці, гинуть, зазнають серйозних поранень та каліцтв, зникають безвісти на фронті.

В умовах, коли держава, не завжди може ефективно впоратися із викликами сьогодення, профспілки повинні стати не лише партнером для своїх членів і для держави — містком, через який здійснюється соціальний діалог, але й надавати реальну допомогу у відновленні економіки країни під час війни та післявоєнний період.

ВБПУ готова взяти найактивнішу участь в організації централізованого надання соціально-медичної підтримки членам галузевих профспілок ФПУ, які є мобілізованими, внутрішньо переміщеними особами, постраждалими на виробництві, а також професійним військовослужбовцям.

«По суті, військова галузь наразі є тією, від якої залежать абсолютно всі інші сфери національної економіки — починаючи з промисловості, будівництва, сільського господарства і завершуючи торгівлею і управлінням. Відтак розглядати функціонування ФПУ без військових неможливо. Крім того, на прикладі України світ побачив, наскільки важливою є професія військового, бо вона є основою національної безпеки та єдиною опорою для економіки у часі кризи й нелегких випробувань. Зі свого боку профспілковий рух зараз також доводить свою значимість у таких нелегких випробуваннях для країн, регіонів та економічних галузей. Відповідно так само у всьому світі мають усвідомити і важливість функціонування військових профспілок.
Ми просимо світову спільноту долучитися до створення на базі ФПУ Міжнародного центру соціально-медичної підтримки.
Українські військовослужбовці та ветерани мають безоплатно для себе обслуговуватися у найсучаснішому центрі, де вони змогли б отримувати найкращий сервіс. При цьому вони не мають долати додаткові труднощі, повʼязані з переїздами, оформленнями документів, мовним барʼєром. Українські військовослужбовці заслуговують мати такий центр у себе вдома, в країні, за яку борються.
Такий сучасний центр повинен забезпечувати кваліфікований догляд та підтримку поранених, постраждалих та хворих військовослужбовців Сил Оборони, де пацієнти зі складними травмами могли б отримати послуги із протезування, відновлення рухливості, фізичної форми, ментального здоровʼя, а у важких випадках і повернення до самостійного обслуговування власних потреб. Звичайно, центр не повинен обмежуватися лише медичними питаннями. Тут Захисники й Захисниці повинні отримувати також допомогу з юридичних питань, професійної реабілітації, яка б включала перекваліфікацію, освіту, працевлаштування або запуск власної справи. Підкреслю, що саме всередині профспілкового обʼєднання ми можемо якнайкраще відчути потреби ринку праці та попит на відповідні спеціальності. Окрім того, саме ФПУ має відповідні можливості та ресурси для того, аби забезпечити військовослужбовців необхідними майданчиками для здобуття освіти, одержання нових знань і навичок, стажування.
При цьому Федерація профспілок України через спільний представницький орган долучиться до формування державної політики щодо соціально-економічних гарантій військовим та ветеранам для того, щоб впливати на цей процес на державному рівні. За рахунок профспілкових механізмів ми матимемо змогу контролювати, як держава впроваджує та реалізує механізми соціального захисту та підтримки військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей», — зазначила Галина Кавун.

ВБПУ подякувала міжнародній спільноті за підтримку, за допомогу народу України, який є невідʼємною частиною сімʼї європейських народів. Окрім того заступник Голови ВБПУ з питань міжнародної співпраці подякувала українському війську, героям, які буквально затуляючи нас своїми спинами, забезпечують нам можливість збиратися у Києві та проводити подібні заходи.

Зі свого боку Естер Лінч подякувала українським військовослужбовцям за службу та запевнила у готовності долучитися до проєктів з відновлення прав українців на гідну роботу та притягнення росії до відповідальності за всі вчинені нею злочини. Вона зазначила, що підтримує зв'язок у цьому напрямку з європейськими профспілками та EUROMIL — European Organisation of Military Associations and Trade Unions — організацією вільних демократичних асоціацій військового персоналу в Європі.