15 березня 1939 року Карпатська Україна проголосила незалежність. Того дня з трибуни Сойму звучали піднесені слова: «Наша Земля стає вільною, незалежною та проголошує перед цілим світом, що вона була, є й хоче бути УКРАЇНСЬКА. І коли б навіть нашій молодій Державі не суджено було довго жити, то наш Край залишиться вже назавжди УКРАЇНСЬКИЙ, бо нема такої сили, яка могла б знищити душу, сильну волю нашого українського народу».


Посли Сойму Карпатської України, обрані 12 лютого 1938 року

Першим Президентом незалежної Карпатської України став Августин Волошин, прем'єр-міністром – Юліан Ревай. Сойм визнав державною мовою українську, затвердив державний гімн й державний прапор із синього та жовтого кольорів.


Повідомлення в Харбінській газеті «Далекий Схід» про створення Карпатської України (1938 рік, ще до проголошення незалежності)

Того ж дня гортистська Угорщина вступила на територію щойно проголошеної незалежної держави. Сили були нерівні, невелика кількість січовиків і загонів самооборони не могли протистояти регулярними угорськими військам. Закарпаття знову стало розмінною монетою у планах великих держав, а ідеали Карпатської України було свідомо розтоптано і спаплюжено.

За декілька днів країна була повністю окупованою. Більшість полонених українців були передані польській стороні і згодом розстріляні. У гірських районах Карпатської України військові загони Карпатської Січі продовжували боротьбу з угорськими регулярними частинами до кінця травня 1939 року.


Довідково. Термін «гортистська Угорщина» походить від імені Міклоша Горті — регента Королівства Угорщина (1920-1944), союзника фашистської Італії та нацистської Німеччини.

https://www.facebook.com/kavun.gala/posts/27985471...

Розгорнуті матеріали за темою від різних авторів:

«Карпатська Україна» на сайті УІНП.

«Як знайшли масові поховання бійців Карпатської України» на Історичній Правді.

80 років тому Карпатська Україна проголосила незалежність — Історична Правда.

Амeриканська «Свобода» про вбивства на пeрeвалах — Історична Правда.

Архівні світлини в Instagram: @unrukraina

Щойно створений освітній історичний проект в Telegram: @unrukraine