Магда. Наголос. 5 липня

Україна відзначила 25-річчя ухвалення Конституції. Владімір Путін та Володимир Зеленський заочно обмінялися думками, які не наблизили їх до особистої зустрічі. Почав працювати ринок землі сільськогосподарського призначення. Верховна Рада продемонструвала спроможність монобільшості на «подвиг». В офісі генерального прокурора та Національному банку відбулися кадрові зміни. Лукашенко стає все більш неприйнятним для діалогу.

Українській Конституції – 25! Святкування у стінах Верховної Ради не обійшлося без ексцесів – ветерани української політики Віктор Шишкін та Степан Хмара одягнули футболки з написом «Зе! Вбивця Конституції». З'ясувалося, до Давид Арахамія не знав, що за люди кинули публічний виклик президенту. Сам гарант Конституції вніс як невідкладний законопроєкт про Великий Герб, ухвалення якого є потрібним, проте навряд чи першочерговим у поточній ситуації. Вечір святкового дня завершився підписанням народної підозри Володимиру Зеленському у державній зраді, яке організувала «Демократична Сокира».

В обміні думками з Путіним (російський президент традиційно використав «пряму лінію» з росіянами, український – інтерв'ю «Інтерфакс-Україна») Володимир Зеленський не так намагався довести безпідставність підозри у зраді, як прагнув поєднати відомі жарти з демонстрацією зміцнення суб'єктності у власному розумінні. Грати з Путіним на полі геополітичного тролінгу – завдання не з простих, оскільки у господаря Кремля військово-політичних можливостей більше, а залежність від волевиявлення виборців – менша, і це необхідно враховувати. Президент України намагався продовжити діалог з російським візаві з Одеси, де у першу неділю липня відбулося святкування Дня Військово-Морських Сил України, позначивши посилення співпраці у військово-технічній сфері з Туреччиною.Очевидно, сприятимуть зростанню суб'єктності України і масштабні військово-морські навчання Sea Breeze-2021, які стартували 28 червня та триватимуть 2 тижні

1 липня в Україні почав працювати ринок землі сільськогосподарського призначення. Початок роботи став більше ритуальним, а влада не приділила належної уваги інформуванню учасників ринку. Україна має можливість врахувати помилки, допущені іншими постсоціалістичними країнами у процесі запуску ринку землі, проте потужне аграрне лобі поки не дає підстав сподіватися на успіх.

Верховна Рада продемонструвала силу монобільшості та депутатських груп, які готові підставити їй плече. Проте ухвалення закону «Про корінні народи України» (відсутність серед них росіян помітно дратує Путіна) відбулося конституційною більшістю. Але за законопроєкти «про олігархів» та про зміни у Податковому кодексі («слугам народу" не повідомили, що змінювати правила оподаткування "на вчора" — ознака поганого тону) проголосували поки у першому читанні. Лояльний Зеленському Дмитро Разумков вже продемонстрував, що має власну позицію у цьому питанні.

Проте це ще не все. Про торги олігархів з офісом президента про розміри ренти на використання надр не говорить на Печерських пагорбах лише ледачий. Масла у вогонь додало агентство Bloomberg, яке повідомило, що США ТА Німеччина обговорюють перспективи надання Україні допомоги в разі запуску NordStream2. За існуючої на Заході традиції запропонують не рибу, а вудочку – нові екологічні потужності з виробництва екологічної чистої енергії. Щоправда, невідомо, чи захочуть іноземні інвестори вкладати в це гроші, якщо погашення заборгованості за "зеленим" тарифом склало лише 20%.

В офісі генерального прокурора відбулося помітне послаблення позицій Гюндуза Мамедова, з-під контролю якого забрали "департамент війни". Щоправда, він є головним прокурором від України у справі МН17, що створює певні позиції для маневрування. Наскільки успішно генеральний прокурор Ірина Венедіктова керуватиме розслідуванням воєнних злочинів, ми зможемо побачити невдовзі. А от звільнення протягом одного тижня трьох керівників департаментів Національного банку – ліцензування, рефінансування та фінансової стабільності – навряд чи стало позитивним сигналом для фінансового ринку та інвесторів.

Свої сигнали запропонував світові Алєксандр Лукашенко. Він повідомив про призупинення перебування Білорусі у "Східному партнерстві", а напередодні Дня Незалежності повідомив про антитерористичну операцію, наслідки якої дозволять "пред'явити претензії Ангелі Меркель". Лукашенко публічно доручив повністю закрити кордон з Україною. На кордоні з Литвою білоруські прикордонники, навпаки, створюють сприятливі умови для нелегальних мігрантів. Заяви офіційного Мінська вже перетворили Лукашенка на людину, з якою хоче говорити хіба що Путін, і це погано впливає на стабільність у Європі.