Беззмістовний та популістичний закон про олігархів ухвалено зі скандалом та порушенням парламентської процедури. Автомобіль першого помічника Володимира Зеленського Сергія Шефіра обстріляли невідомі. Президент України виступив з трибуни Генеральної Асамблеї ООН. У Німеччині обрали новий склад бундестагу.

Верховна Рада 279 голосами без урахування численних правок та дотримання регламенту ухвалила закон про олігархів, з чим законодавців оперативно привітав Володимир Зеленський. Президент впевнений, що «в Україні більше не буде олігархічної гілки влади». Підтримка законопроєкту в другому читанні депутатськими групами з потужним олігархічним впливом та перехідний період для початку функціонування його норм дозволяють не погодитися з главою держави. Колізія з правками (не копійчана – проголосовано двовладдя у питанні, хто вестиме реєстр олігархів – РНБО чи НАЗК) суттєво наблизило ситуацію до абсурду.

Парламентарії не стали ані йти за процедурою, що виглядало логічним за наявності помітного запасу голосів, ані прислухатися до неофіційного, але чіткого сигналу Венеційської комісії. Банкова сказала «Треба» — монобільшість відповіла «Слухаюсь». Демонстративне посилення авторитарних тенденцій у країні, де відбулася Революція Гідності, виглядає обумовленим  стартом президентської кампанії Володимира Зеленського. Інакше важко пояснити прагнення ОПУ взяти на короткий повідок всіх мінімально значущих у масштабі країни власників фінансових та медійних ресурсів.

Напередодні голосування невідомі обстріляли з автоматичної зброї автомобіль першого помічника президента Сергія Шефіра, поранивши водія. Сам діловий партнер та неформальний наставник Зеленського не постраждав, ба більше – запевнив, що не пов'язує обстріл з професійною діяльністю, оскільки останнім часом займався зйомками «Вечірнього кварталу». Команда Зеленського використала надзвичайну подію для ситуативного нагнітання істерії та у перспективі може спробувати «закрутити гайки», погано розуміючи можливі наслідки.

Втім, дехто розуміє. Голова  Верховної Ради Дмитро Разумков видається одним з тих, хто передбачає негативні можливості ЗЕолігархізації, як вже назвали ухвалення закону про олігархів. Перебування на самоізоляції через COVID-19 не завадило Разумкову продемонструвати власний   скепсис до поспіху, з яким протягували через парламент сумнівне рішення. Він усвідомлює і можливі наслідки своєї фронди, наголосивши, що не боїться відставки.

Під час головних подій у внутрішній політиці України минулого тижня Володимир Зеленський перебував у Нью-Йорку, де брав участь у традиційній сесії Генеральної Асамблеї ООН. З її трибуни український президент виступив у дещо зухвалій манері, згадавши про замах на Сергія Шефіра, війну на Донбасі та загарбання Росією Криму. Цей виступ (більше орієнтований на споживача всередині України) поєднався з критикою на адресу ООН та відсутністю збільшення кількості симпатиків «Кримської платформи» попри хорошу нагоду для їх пошуку.

У Німеччині пройшли вибори до бундестагу. Блок ХДС/ХСС за відсутності Ангели Меркель суттєво просів, поступившись першістю соціал-демократам. Порівняно з нинішнім скликанням нижньої палати парламенту ФРН фракційний склад не змінився, хіба що більш успішно виступили «Зелені/Союз90». Проте вірогідність запуску NordStream2 стала практично 100-відсотковою, адже її підтримують не лише соціал-демократи, але і Армін Лашет з ХДС/ХСС.