Скучили за серіалами? То почнемо новий. 

#економікадлячайників 

Є такий момент — профдеформація. Це коли тобі здається, що те, що розумієш ти, зрозуміло і всім іншим. 

Але ні. Як показує життя, очевидні речі не всім очевидні. 

Тому, може візьмусь за дуже не вдячну справу,  пояснювати деякі економічні процеси. За однією з освіт я економіст , та маю неабиякий досвід роботи в фінансовому секторі, та й власний бізнес . Певно можу прокомунікувати з суспільством з цього питання, якщо більше нікому. 

Що цікавить більшість з вас окрім цін на комунальні послуги? Курс долара. Коли він піднімається, за ним відбувається здорожчання майже всього. 

Тому. 

Бюджет нашої країни, на сьогоднішній день, це по суті,  бюджет Міністерства оборони.  Тому, розглянемо як раз закупівлі саме цього міністерства. 

Що таке курс долара? Все дуже просто. Це баланс між імпортом та експортом. Тобто, скільки валютних коштів заходить в країну, стільки має і виходити. Якщо заходить більше, виходить меньше — це ревальвація ( укріплення) місцевої валюти. 

Якщо заходить меньше, а виходить більше — це девальвація місцевої валюти  

Звісно це більш складний механізм, але якщо грубо то це так. 

А тепер уявіть. На нашу величезну армію ми хочемо купити шкарпетки, які виготовляються в Україні., та снаряди, які не виготовляються в Україні.

Якщо по снарядам в мене питань немає. Бо вони треба. Хоч за валюту, хоч по матеріально — технічній допомозі союзників, але вони потрібні. І їх необхідно імпортувати. Паралельно розвиваючи власне виробництво ( але це не так швидко, як нам хочеться) . 

Але повернемось до шкарпеток. 
По — перше, шкарпетки для ЗСУ можуть контрактуватись  тільки по технічним умовам, які затверджені  МО та ГШ. 

Дозволю собі невелике відхилення від основної лінії розповіді. 

В 2014 році наші військові воювали в так званій «Гелетейці». Це була військова форма для поховання, 100% поліестер, який загорався за долю секунди. І ми тоді мали таку кількість поранених опікових, що й згадувати страшно.  Одного разу я потрапила в реанімацію до військового, у якого було 85% опіків. Я ніколи не забуду запах, який там стояв. Запах печеного мʼяса. 

Тому в 2015 я з головою поринула в зміну, а скоріше написання технічних умов для нової військової форми. Змінили. Опіків стало не те що меньше, а значно меньше. 

А тепер повернемось до головної лінії сюжету. 
Так що там з шкарпетками? Шкарпетки в достатній кількості  виготовляються  в Україні. Окрім того, вони виготовляються згідно з ТУ. 

Але що може відбутися? 

На торги МО  виходить імпортер та дає нижчу ціну у порівнянні з українськими  виробниками — і законтрактують його. 

Чому нижчу? По — перше, бавовну в Україні не вирощують,  по — друге, банальний демпінг  для того щоб відкрити для себе новий ринок, економія на матеріалах. Вже  не раз помічала що лінійні розміри товарів з Туреччини та Китаю менші ніж написані в ТУ.

Куртки турецькі памʼятаєте? Ось якось так відбувається і буде відбуватись.  

А тепер від мікроекономіки до макроекономіки. 

Якщо ми почнемо закуповувати не тільки порох для снарядів, а й шкарпетки, то потім не дивуйтесь курсу долару, траєкторія руху якого буде лише вгору. А може й в космос. 
Бо ми будемо тільки завозити, перекошуючи платіжний баланс. 

Так фінансисти та економісти скажуть, що я дещо спрощую. Звісно. Але. Ми маємо завантажувати українських виробників. Бо це податки, робочі місця, та зростання валового внутрішнього продукту. 

Бо воюють не тільки зброєю, але й економіками. 
Тому, підтримка вітчизняного виробника, якісні закупівлі та постачання для ЗСУ. А щоб кошти були на ракети, треба контрактувати переважну більшість всього що можливо у місцевих виробників. 

Тут  все зрозуміло? 
Якщо так. То наступна серія про важливість локалізованих виробництв, особливо в період військового стану.