Тестостерон це чоловічий статевий гормон, тому його часто називають гормоном мужності. Але він також є в організмі і у жінок, тільки в їхньому організмі його менше, і він виконує іншу роль. У жіночому організмі тестостерон відповідає за зміцнення та зростання кісток, формування м'язів, розвиток нервової системи та мозку.

І найважливіше: завдяки тестостерону у жіночому організмі виробляється естроген – головний жіночий гормон. У чоловічому організмі тестостерон можна назвати ключовим. Однак, надлишок його не є добре. Навпаки, підвищення рівня тестостерону понад норму призводить до серйозних розладів організму. Тобто, уява більшості, про те, що чим вищий тестостерон, тим круче чоловік, особливо після 40 –то є міф.

Основні функції тестостерону

Тестостерон має властивість збільшувати м'язи атлета, його витривалість, енергетичний заряд організму та швидкість  відновлення після тренування. По суті – це головний гормон для набору маси тіла. Тяжке інтенсивне тренування сприяє збільшенню концентрації чоловічого гормону  в крові людини, у багатьох силових видах спорту,  високий рівень тестостерону – це запорука вашої перемоги на змаганнях. Тому тестостерон ще називають «гормоном перемоги».

При тому, тестостерон допомагає спалювати підшкірний жир і таким чином позбуватися зайвих кілограмів. З цієї причини, всім чоловікам, які бажають позбутися жиру на животі, варто думати не про дієту для схуднення, а перш за все про раціон для підвищення тестостерону.

Чоловічий статевий гормон збільшує продуктивність роботи спортсмена на тренуванні, а силові вправи, своєю чергою, стимулюють викид тестостерону в кров.

Міфи про тестостерон

Тестостерон відповідає за агресивність. Хоча вчені над цим сперечаються вчені вже не один рік. Теорію, що чоловіки перевершують жінок у агресивності завдяки тестостерону було спростовано. Жінки можуть діяти рішуче, швидко засвоювати інформацію, вміють ризикувати не гірше за чоловіків. Зараз можна зазирнути до будь-якого тренажерного залу і більшість його відвідувачів виявиться жінками, які тренуються зі штангою.   

Тестостерон відповідає за лібідо, але навіть високий рівень гормону в крові не означає, що чоловік цілодобово хоче готовий займатися сексом. У нього можуть бути інші сильні подразники (робота, спорт, одержимість ідеєю), які відволікатимуть від сексуального потягу.

Також було спростовано твердження про те, що чим більше тестостерону в організмі, тим краще для нього і тим мужніший чоловік. Рівень гормону сильно вищий за норму може викликати дратівливість, сильні перепади настрою, порушення сну. Особливо, сну, бо хронічне недосипання б'є по рівню чловічого статевого гормону немов би молотом. 

Надлишок гормону впливає на випадання волосся, поява прищів на шкірі, а також може спровокувати різноманітні захворювання, у тому числі інфаркт та інсульт. Не вірите? Тоді поцікавтеся причинами ранньої смерті професійних бодібілдерів, які щільно сидять на ефірах тестостерону, і міф про постійне підвищення статевого гормону трохи померкне.

Що призводить до падіння тестостерону?

До зниження рівня тестостерону в крові призводить ряд факторів: стрес, вживання алкоголю та поганий сон. І якщо не відновити норму гормону в організмі, можна потрапити в замкнене коло: через стрес і недосипання падає тестостерон, що призводить до підвищення стомлюваності та депресії, які не дозволяють боротися зі стресом.

Тривожним дзвінком зниження рівня тестостерону в організмі може стати небажання щось робити та постійна втома. Тестостерон завжди пов'язаний з активністю: фізичною та розумовою. Ще одна ознака – швидкий набір зайвої ваги.

Але якщо виключити негативні фактори, рівень тестостерону може відновитись досить швидко: знадобиться від двох тижнів до кількох місяців.

Як підвищити рівень тестостерону?

Щоб підвищити рівень цього гормону, потрібно насамперед позбавитися стресу, необхідно отримувати більше позитивних емоцій. Силовий спорт найкраще сприяє підвищенню тестостерону. Підвищити рівень тестостерону допоможуть правильне харчування, сон, відпочинок та регулярні але помірні фізичні навантаження.

Зниження рівня тестостерону спостерігається і після вживання простих вуглеводів, особливо, глюкози (тобто солодощів). У своєї статті: «Як Худнути Швидше | 6 Звичок, Яких Треба Позбутися». Дужу раджу її прочитати. Низька фізична активність також веде до планомірного зниження базового рівня тестостерону у будь-якому віці. Для підтримки природних піків тестостерону та часу їх прояву необхідно дотримуватись тих же нескладних правил, що й у випадку з ГР:

  • дотримуватися режиму сну та неспання, тобто просто висипатися,
  • харчуватися достатньою кількістю натурального (!) білка,
  • уникати стресів (якщо під час війни це взагалі можливо), і перетренованості в тому числі,
  • регулярно тренуватися з повноцінним відновленням,
  • уникати прийому алкоголю, особливо пива

Крім цих простих правил, про які і так всі знають, не зайвим буде зробити ряд зусиль, для підвищення рівня чоловічого статевого гормону: включити до свого раціону часник, гранат, петрушку, кардамон і морепродукти. А також ударні дози цинку та вітаміну Д.

Післямова

Міфами про тестостерон, та про необхідність його постійно підвищувати, інтернет буквально напханий. Хоча насправді все трохи нудніше і прозаїчніше. Нормальний гормональний рівень статевого гормону у будь-якому віці — це не якась там магія, а звичайний фізіологічний процес, яким можна й треба управляти.

Станіслав Михайловський, мій канал в telegram