У нацистській Німеччині 1 травня відзначався «Національний день праці». На інтернет-аукціонах можна недорого купити значки, які масово випускались до цього свята у 1934-1939 роках.
Найкращий з них, ІМХО, дещо «затертий» значок за 1938-й. На якому танець трудящих навколо «Травневого дерева» виглядає як алюзія до середньовічного сюжету «Танок смерті»...
Загалом, смислове наповнення «Першотравня» в ІІІ-му Рейху пережило декілька «метаморфоз».
- «Перехоплення» ідей робітничого/профспілкового руху (1934-1935)
- Спочатку імперський орел зі свастикою «бере під свої крила» серп та молот. Потім – між робітником та селянином з'являється фігура з сувоєм, що символізує план нацистської партії з «перебудови» Німеччини.
2. Антитеза до біблійного «перекуємо мечі на орала» (1936)
- Зникає напис Tag der arbeit (День праці). Під крилами орла плуг, молот та меч. Молот – «домінує», що означає заклик до більшої концентрації на виробленні озброєнь.
3. Народження «нової Німеччини» (1937)
- Малюк тримає дубову гілочку — алюзія до започаткованої Гітлером в 1933 традиції саджати дуби на 1-ше травня.
4. Вплетення в символіку святкування давньогерманських язичницьких традицій (1938)
- Танок чоловіка та жінки біля «травневого дерева» – це пошанування життєдайних сил природи, своєрідний «ритуал» на посилення плодючості землі. Окрім того, ніч з 30 квітня на 1 травня (пізніше відома як «Вальпургієва») була повязана з безліччю вірувань про активізацію всього демонічного, надлюдського.
5. Перші тріумфи зовнішньої експансії (1939) та анонс «Ери благоденства» для німецької нації
- Позначені вже приєднані на той момент до ІІІ-го Рейху Австрія та Судети, жіноча фігура – алюзія до богині удачі Фортуни з рогом достатку.
У наступні роки такі значки не випускались (принаймні — масовими тиражами).
А саме 1 травня увійшло в історію ІІІ-го Рейху як одна з її фінальних «крапок»: саме напередодні цього дня у 1945-му році наклав на себе руки лідер «націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини» Адольф Гітлер.