Своєрідне «табу» на критику Росії збереглося у Фінляндії і після формального завершення політики «фінляндизації». Виявлялося (-ється) воно в різних формах самоцензури та демонстрації «щирої поваги» до східного сусіда.

Щоправда, інколи бажання бути гранично «політкоректним» призводить до ефекту, протилежного бажаному :-)

Наприклад, в середині 1990-х одна з фінських броварень (Pyynikki) випустила, в рамках серії "Amiraali" («Адмірал"), пиво з зображенням Тоґо Хейхатіро (1848 — 1934).

Серед інших своїх заслуг, Того командував японським флотом в битві при Цусімі (27-28.05.1905). На етикетці ця подія ніяк не позначена, але існував ризик, що про неї згадають у Росії.

Для того щоб навіть "підтекстно" не ображати росіян, було запущено також випуск сорту пива, на етикетці якого красувався візаві адмірала Того у тому протистоянні — віце-адмірал Зиновій Рожественський (1848 -1909).

Для "балансу" і презентації позиції всіх сторін, так би мовити))

5ddfbed483b04.jpeg

От тільки реально цей жест лише погіршив ситуацію. Оскільки ним, мимоволі, було привернуто додаткову увагу до тієї сторінки історії російського флоту, про яку самі росіяни воліли б забути.

У Цусімській битві Рожественський втратив керування своєю ескадрою через 20 хвилин після початку бою. Врятуватись вдалось лише 10-ти кораблям з 38 (6 з яких, у тому – й знаменитий крейсер "Аврора", було інтерновано до кінця війни у портах нейтральних країн). 19 суден спалила японська артилерія, 2 – затопили власні екіпажі, 7 – здались чи були захоплені. Понад 5 тисяч загиблих, понад 7 тисяч полонених.

Втрати японців – підбито 2 міноносці (ще один отримав ушкодження від зіткнення з іншим японським кораблем), загинуло 116 матросів.

Цусіма стала чи не найбільшим розгромом російського флоту за всю його історію. А починалось все з впевненості російських еліт, що війна з Японією буде "маленькой и победоносной"...

Втім, можливо фіни просто занадто "перестрахувались", перебільшуючи поінформованість росіян не лише про історичні перемоги, але й про куди більш чисельні поразки свого флоту.

Наприклад, як повідомляють ЗМІ, на днях, Головнокомандувач флоту РФ Ніколай Євмєнов спокійно фотографувався зі своїм японським колегою на фоні портрета адмірала Тоґо Хейхатіро :-) Тепер, для балансу, треба ̶п̶о̶в̶т̶о̶р̶и̶т̶ь̶ зробити аналогічне фото у Москві, біля портрета Зиновія Рожественського :-)

5ddfbe1d9da12.jpg