site.ua
член клубу
  • 6 місяців тому
  • Події
  • 4 467
  • 61
  • 3
  • 20

«Знаки та символи правлять світом, а не слово та закон»

Конфуцій

9 грудня (26 листопада за юліанським календарем) відзначається «Юріїв день» («Юрій Осінній»). Згідно з традицією, на Русі його було встановлено Ярославом Мудрим, в пам'ять про освячення київського храму Св. Георгія (небесного покровителя князя). Храм та однойменний монастир знаходилися неподалік перетину вул. Рейтарської та Володимирської (поряд з Державною прикордонною службою України і майже навпроти головного офісу Служби безпеки України).

Традиції святкування і символічне значення «осіннього Юрія» в Україні, Білорусі та у Росії - суттєво відрізняються. Для українців та білорусів святий виступає в іпостасі захисника домашньої худоби від різних напастей. Насамперед – від змій та вовків (у білоруському фольклорі взагалі зафіксовано уявлення про те, що Святий Юрій «адмыкае раты ваўкам»).

З цього дня вівся відлік «справжньої зими».

Натомість у росіян, найвиразнішою асоціацією з цим днем є пам'ять про те, що це була єдино можлива дата, коли селяни могли змінити пана (перейти до іншого феодала). В Московському царстві в цей день визнавався моментом повного завершення сільськогосподарських робіт і розрахунку холопів по натуральним та грошовим повинностям з поміщиком та державою.

Скасування цього умовного «вікна можливостей» наприкінці XVI-го століття й породило загальновідому російську приказку «Вот тебе, бабушка, и Юрьев день» та слово «объегорить» (Юрій-Георгій, в простонародній вимові - Єгорій) як синонім «обманути, не виконати свої зобов’язання». Навіть ілюзорну можливість знайти "добрішого" експлуататора замінили жорстким кріпосницьким правом.

Згадані фразеологізми були суто російськими – на момент інкорпорації українських та білоруських земель до Московського царства/Російської імперії, всі ці «юрієвські» традиції вже були «преданьем старины глубокой». А те, що вони зараз сприймаються як "народні" та "древні" й у нас – наслідок специфічної системи освіти та домінуючий вплив російської літератури.

Отже, ні для кого, окрім росіян, проведення Нормадської зустрічі саме 9 грудня, не має ніяких символічних конотацій. Тоді як для Кремля - це така собі "потаємна" заявка на тріумф.

Виглядає так, що там вже впевнені в тому, що надійно «объегорили» та залякали всіх можливістю «спустити вовків». А обговорювати можна лише те, як Україна «сплатить борги» та повернеться до свого нового/старого «господина».

andriy.starodub
Andriy Starodub

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації