16 століття. Генерал-губернатор Нідерландів герцог Альба намагався зломити опір голландців, що прагнули позбутися іспанського панування. Гезами називали всіх, хто боровся проти іспанців. Були загони лісових гезів, які били іспанців на суші, і кораблі морських гезів, які шматували іспанські судна.
Одна з картин тої війни:
кривавий герцог Альба тримає в облозі Лейден, що розташований за п'ять миль від моря. На третій місяць захисники починають їсти траву і майже втрачають надію. Голландські штати, щоби допомогти Лейдену, вирішують відкрити дамби ("краще затопити улюблену країну, ніж дозволити, щоби Лейден потрапив до рук ворога"). Вода змиває кілька тисяч іспанців. Разом із водою по мілководдю приходять кораблі гезів, з розпущеними вітрилами, в гарматному диму, хіба що без "алих парусів", та знімають облогу. Фактично це як поява підводного човна в степах України, диво дивне.
У той же день частина захисної стіни Лейдена впала, залишивши місто беззахисним. Тобто якби гези запізнилися хоч на добу, Лейден був би захоплений ворогами. Подейкують, що після того по всій Європі кепкували з герцога Альби, називаючи його єдиним у світі полководцем, який примудрився програти битву з кораблями навіть на суші.
Також це найкласичніший приклад того, що
поки попіл Бучі Клааса стукає в наші серця – неможливе можливо.