І знов Оман. Наймасштабніший провал після кучмагейту з «Кольчугами» — чи російська підстава з прицілом на ослаблення позицій Зеленського в рамках нормандського формату?

5e46de3d14434.jpg

Команда президента від початку неправильно вибудувала систему комунікації з суспільством. Так, вони амбітно розраховували стати єдиним джерелом справжньої інформації для всіх – оминаючи ЗМІ і блогерів поза командою. Не вийшло.

Авторитетність і можливості ЗМІ виявились не до порівняння потужнішими (так, люди масово заперечують, що вірять ЗМІ – але, тим не менш, всі слухають, дивляться і вірять). А аудиторія блогерів – надто масовою і лояльною. Тому блоги представників владної команди просто вбудувались в уже наявну систему – як ще одне, при тому від початку не надто точне і не завжди інформоване джерело відомостей.

Тож коли провладні джерела видають одну версію подій, а котресь альтернативне джерело, навіть явно прокремлівське, — іншу версію, ще жодного разу, мабуть, не було, щоб прийняли саме версію команди Зеленського.

А що робити? Вони від початку позиціонували себе як джерело не об'єктивних фактів, а суб'єктивних маніпуляцій у власних інтересах та задля власної вигоди. Гірше: влада ще в рамках передвиборчої кампанії позиціонувала себе як ворога преси, за взірцем Трампа з його «фейкньюз». Але Трамп може собі це дозволити, при тому тільки щодо деяких ЗМІ (він їх так і поділив: ті, що він вважає «фейковими», і ті, що нормальні, справжні).

Команда Зеленського протиставила себе всьому політичному сегменту інформаційного поля – і закономірно програла. Вони принципово не захотіли працювати з блогерами і пресою – тому змушені самостійно протистояти суто інформаційним проблемам. Не маючи при тому ні відповідної підготовки, ні ресурсів.

І до речі про фахову підготовку. Вже з'явилась однозначна заява щодо «літака Патрушева і ймовірної зустрічі»: це брехня, за котру ОП переслідуватиме пресу в судовому порядку. От тільки «Схеми» анонсували другу частину розслідування. І якщо вона таки з'явиться – з точними цифрами і фактами – то навіть підписання офіційного указу «це брехня і її заборонено поширювати» не виправить ситуації.

Це стане дуже резонансним скандалом – мабуть, першим по величині після «Кольчуг» і кучмагейту. І закрити тему не вдасться: все ж «гебістський куратор Путіна» — це більш ніж серйозно.

Тим не менш, на цьому етапі «оманський скандал» лишається на рівні припущень, пліток і гасел.

Тому мусимо врахувати ще один варіант: все це цілком може бути запланованою російською підставою, детально розписаною, як по нотах. Від фото з Оману, злитого через Страна.уа, і до «б/в» чартеру з-під Патрушева.

Скажімо чесно, ресурси ФСБ дозволяють значно більше, ніж термінова незапланована відпустка Патрушева в Омані («термінова" — це на випадок, якщо раптом в ОП і дотичних структурах всі кришталево чесні і ніхто завчасно не злив планів Зеленського на відпочинок, щоб ФСБ мала можливість спокійно підготувати все). І для ФСБ не проблема акуратно влаштувати так, щоб "цілком випадково" доступним для термінового бронювання був саме той борт, котрим летів Патрушев.

Ні, ми не будемо підверстувати сюди відверту конспірологію: що і розстріл літака МАУ, через котрий Зеленський мусив терміново повертатись з відпочинку, теж був запланований саме під цей сценарій. Просто тому, що це без потреби і ніяк не впливає на реалізацію схеми з літаком Патрушева. Бо в будь-якому випадку попереду була зустріч Нормандської четвірки, прогнозовано безрезультатна, зате з прицілом на повторення в березні.

А тепер уявіть, з яким багажем Зеленський поїде за тижнів 3 на наступну зустріч Норманської четвірки? Зважаючи на те, що "всі знатимуть", що "він вже на все погодився з Патрушевим ще в січні". Будь-яка спроба зайняти жорстку позицію, будь-яка спроба обстояти власні інтереси всупереч Кремлю зустрінуть, м'яко кажучи, легке здивування: як, у вас же ніби все було вже погоджено, ми читали!

Макрон і Меркель вже очевидно пристали на бік Кремля (з цілком об'єктивних економічних, внутрішньо- та зовнішньополітичних причин – але, тим не менш, досі ці причини Україні вдавалось відсунути на периферію). Кремль – очевидно на своєму боці. Ну і після "розмови з Патрушевим в Омані, про котру всі знають" Зеленський теж ніби "на боці Кремля". Тобто, ніби всі свої, все домовлено і узгоджено вже давно. І тут раптом Зеленський почне висувати якісь вимоги, не погодиться з тими чи іншими формулюваннями, наполягатиме на відтермінуванні якогось рішення... В світлі "впевненості в попередніх домовленостях" це виглядатиме як свідома відмова від вже взятих на себе зобов'язань, зрив вже укладеної угоди. Ну і що, що ніхто тієї угоди не бачив і взагалі були хіба чутки? "Всі ж і так знають".

ФСБ явно пробує загнати Зеленського в глухий кут і змусити прийняти всі умови Кремля.

От такі неприємні наслідки цілком можуть бути з банального невміння і небажання команди президента України вибудувати нормальні взаємини зі ЗМІ і блогерами. Просте і загалом зрозуміле бажання "Нового року на пляжі" вилиється в жорстку внутрішньо- і зовнішньополітичну кризу.