- Ви ракетов запускаєте?
- Ні, лише показуємо.
- Красівоє...

 

Сьогодні, 17 вересня, на Урядовому комітеті розглядали проєкт Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки, який під тиском голови ОП Андрія Єрмака має всі шанси вже цього місяця потрапити до Верховної Ради.

Приймати цю програму в жодному разі не можна. По-перше, вона є абсолютно нездійсненою і нереалістичною, бо передбачає створення за 5 років більшої кількості ракет і супутників, ніж за попередні 30 років — і це при тому, що зараз з галузі через фінансові негаразди повтікали фахівці і робити їх тупо нема кому. Ця ж програма не лише не пропонує вирішення цієї кризової ситуації, а взагалі не бере її до уваги.

По-друге, вона не містить жодних обґрунтувань для чого це все потрібно, бо потрібно це виключно для того, щоби керівництво підприємств могло попиляти гроші. 

По-третє, вона дуже неякісна технічно, не узгоджена з міжнародним правом та іншими державними цільовими програмами, і взагалі складається враження, що її писали люди, не знайомі не лише з космосом, а й зі здоровим глуздом.

Замість того, щоби розпочинати розроблення нових ракет і супутників з сумнівними перспективами реалізації, варто було б провести комплексний незалежний аудит космічної галузі, її підприємств та установ, щоби з'ясувати реальний стан виробничої бази. За результатами аудиту передати підприємства до господарського управління Фонду держмайна України і провести їх корпоратизацію загальним порядком з проведенням прозорих конкурсів на керівні посади. Крім того, треба провести інвентаризацію об'єктів інтелектуальної власності, бо фахівці стверджують про випадки продажів таємних креслень китайцям, і тут вже є робота для СБУ. Це дозволить призупинити розвал галузі і виграти час для вироблення системніших рішень.

Тепер давайте розглянемо цей проєкт програми детальніше. У ньому Мінстратегпром хоче розпиляти 15,66 мільярдів гривень коштів платників податків. Або 15,76 мільярдів гривень. Вони самі точно не знають і в різних документах подають різні суми. Сто мільйонів туди, сто мільйонів сюди... Взагалі, арифметика — це прояв зовнішнього управління Греції, не треба її нам! Тому наші стратегічні уми при підрахунку вартості впровадження космічних технологій на ринку послуг сміливо додають 510+300+280 мільйонів гривень і отримують 1020 мільйонів. Так, на ринку саме так і рахують. На Привозі.

Загальна ж ціна питання (держбюджет та інші джерела) становить 37,5 млрд. грн. На що ж передбачається витратити ці кошти?

Який загальний висновок можна зробити? По-перше, у працівників Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості або дуже розвинена фантазія, або дуже гарний постачальник галюциногенів — розробити за 5 років 5 космічних ракетних комплексів, місячний модуль і 11 супутників на 6 різних платформах не під силу навіть США, що вже казати про Україну. На сьогоднішній день в космічній галузі України залишилося до 100 кваліфікованих інженерів, а виробниче обладнання застаріле, несправне, відсутнє або з неналежними характеристиками. Тому, хто і на чому буде все це робити — велика загадка.

По-друге, на жодний із цих заходів у проєкті програми немає належного обґрунтування. Фрази на рівні "ну, е, буде круто" у проєкті Програми аж ніяк не достатні для виправдання таких витрат. Розрахунки у ФЕО, виконані методом трьох "П", також не надають впевненості у потрібності цих витрат.

По-третє, в проєкті програми закладені чималі гроші — 1,2 млрд. — на 2021 рік, від якого залишився один квартал. Навіть якщо уявити, що до кінця вересня її проголосує Рада і одразу ж виділить гроші у бюджеті (три рази "ха"), на підготовку паспорту програми, проведення конкурсів, укладання договорів тощо піде щонайменше 2 місяці. Я, звісно, не сумніваюся у спроможності нашої космічної галузі освоїти 1,2 млрд. грн. за 2 тижні (бо ще ж звіт здавати через прийомку, та й казна приймає платежі до 20-х чисел грудня лише), от тільки чи буде з того якась користь?