У попередньому пості я заторкнула тему якості, її сприйняття й відчуття, а також трохи зачепила аспект прагматичного значення смаків і певних природних якостей – Пракріті. Тож тепер можна ближче підійти до якості трьох основних субстанцій в організмі людини, які впливають як на стан тіла, так і на психіку, тобто на почуття і розум. Ці три субстанції у властивому від народження індивідуальному сполученні складають феномен Пракріті. У трійці є своя назва – Тридоша.

Слово доша (दोष) означає елемент, що виводить з рівноваги, а також хворобливий стан. Поширене й таке визначення: елемент що деформує розум. Трохи шокує? Але варто в цих визначеннях звернути увагу на те, щó в нашому житті не є тою цінністю, якою мало б бути, а саме слід придивитися до рівноваги, балансу. Зазначу лише, що існує баланс Махагун, який дозволяє функціонувати природі (Пракріті) в цілому. Існує також індивідуальна рівновага дош від народження людини (Пракріті, у вузькому значенні), яка дозволяє людині нормально жити, дихати, діяти, відчувати, почуватись, думати, а її органам – добре функціонувати. Виводять із рівноваги як зовнішні порушення/зміни природних якостей і станів, так і порушення/зміни власних якостей організму й психіки, зокрема емоції.

Циклічне порушення/зміни природних якостей називають сезонами, відповідно, до останніх ми ставимося як до того, що від нас не залежить, хоча про погоду часто чуємо погані відгуки. І не випадково. Кожний сезон є сприятливий чи несприятливий для Пракріті людини з певним сполученням дош. Так само і спосіб життя, місце проживання, харчування, вік і домінантні переживання можуть бути сприятливими чи несприятливими для органічного сполучення дош індивіда. Тож причин, які призводять до хворобливого стану, доволі багато. І тут якості, які не завжди можна легко відчути у смаках, стають у нагоді, коли людина безпосередньо відчуває холод, коли починає хворіти у вологому кліматі. Згадаймо, приміром, що якості вологий, важкий, холодний стосуються солодкого смаку (див. попередній пост). Погода звичайно теж буває прохолодною і вологою, із затяжними дощами чи великими снігопадами, що важко переносити тим, у кого за подібністю в організмі домінують якості вологий, важкий, холодний.

Тепер власне я можу перейти до якостей трьох дош, тих субстанцій, що складають у певній пропорції природну конституцію людини і мають властивість постійно виходити з рівноваги.

Отже, три субстанції дош складаються з якостей махагун і першоелементів (5-ти махабхутів) у певній пропорції. Перша – Вата-доша. Як субстанція, вата-доша походить від сполучення першоелементів ефіру й повітря. Ефір проявляє якості саттва-гуни, повітря – раджо-гуни [тут і далі про якості махагун в першоелементах – за Сушрутою]. Третя махагуна – тамо-гуна – невизначальна. Таку субстанцію у зовнішній природі ми називаємо повітрям чи вітром; субстанцію всередині організму ми називаємо газом. Якості вата-доша: суха, холодна, легка, рухлива, тонка, тверда, шорстка, мінлива, ясна. Вата-доша керує всіма рухами і підштовхує по каналах тіла двоє інших дош.

Друга субстанція – Пітта-доша. Ця субстанція походить від сполучення першоелементів вогню й води. Вогонь проявляє якості саттва-гуни і раджо-гуни. Вода проявляє якості тамо-гуни і саттва-гуни. Виходить, що цей доша містить якості трьох махагун, але саттва-гуна найсильніша, бо виявляється в обох першоелементах. Субстанцію пітта-доша у зовнішній природі називають вогнем, а в тілі людини це жовч. Пітта-доша виявляє такі якості: гаряча, легка, плинна, тонка, гостра, смердюча, м'яка і ясна. Цей доша керує всіма хімічними реакціями та температурою тіла.

Третя субстанція – Капха-доша. Ця субстанція походить від сполучення першоелементів води і землі. Вода проявляє якості тамо-гуни і саттва-гуни, земля проявляє якості тамо-гуни. Бачимо, що тут переважає тамо-гуна і невизначальна махагуна пристрасті – раджо-гуна. Субстанцію капха-доша у зовнішній природі називають водою, у тілі людини це слиз. Капха-субстанція холодна, волога, важка, повільна, пасивна, гладенька, щільна й мутна. Вона підтримує всі субстанції, всі сполучення в тілі та його вагу.

Отже, кожний доша відповідає за свої особливі функції, також це стосується й психіки, що буде видно з наведеної нижче таблиці. Якщо ви вже визначили свій провідний доша (чи два найбільші) за гороскопом, то буде цікаво порівняти їх з цими табличними даними.

Спробуйте за таблицею аспектів конституції, пропоновану В. Ладом і Д. Фроулі, визначити свої природні схильності (саме схильності, тенденції). Майте на увазі, що треба вибирати ті, що притаманні вам протягом усього життя, або вони точно були провідними в дитинстві. Але не факт, що результат буде стовідсотковим влученням. У наступних постах я розкажу про деформації природної конституції. А поки за найбільшою кількістю поставлених плюсів у стовпчиках дош знайдіть провідний тип свого доша. Можливо, їх буде два, таке теж нормально. Трьох рівних дош майже не буває. А потім ще раз подивіться, з котрими якостями свого домінантного доша вам треба бути пильними й уважними, адаптуючись до різних сезонів і погодних умов; які смаки з ними співвідносні. І пам'ятайте, що подібні якості посилюють одна одну, а протилежні послаблюють.

605f81b34b21a.jpg

605f81c875d61.jpg

605f81d88618a.jpg