Пацієнт приходить до уролога й каже:

- Я пів року до вас приходжу, бо мене все-таки турбують нирки, а ви відправляєте мене до хірурга.

А той питає:

- А ви що, лікар?

- Ні, але нирки мої!

А дійсно, хіба ми не повинні відповідати за себе, щоб не залежати від банального людського фактору? Ми ж власноруч підписуємо згоду на вакцинацію, розуміючи, що жодна медична система не дає жодних гарантій.

Мабуть безпечніше знати себе, свій організм і його природні процеси, аби не потрапляти в кризові ситуації, коли вже треба рятувати життя. Саме це знання надає Аюрведа, саме вона пропонує ключову ідею балансування організму в цілому. Однак моя поточна статистика відвідування постів, присвячених аюрведичній тематиці, показує, що найменше зацікавлення у читачів викликає допис «Homo Sentiens у природній рівновазі„, у якому можна просто за таблицею перевірити, яку індивідуальну природу і які властивості основних доша треба балансувати. Так. У нас є сучасна медицина, яка поділила тіло людини на частини й органи і так само поділила спеціалізацію лікарів. Унаслідок цього наша увага прикута не до балансу, а до окремих органів. І з цієї ж причини ідея балансування всього організму так важко вписується у свідомість. Можу тільки зауважити, що нереально позбутися хвороб і стати здоровим, якщо є відхилення від природної конституції пракріті, якщо вікріті вказує на інший розподіл доша, на інші домінанти. Припустімо, ви за природою капха-пітта, а ваша вікріті то пітта-вата, то вата-пітта. У вас то тиск підскакує, то закрепи турбують. Уже начебто знайшлись хороші аюрведичні засоби для тонусу судин, від холестерину, вже серце й тиск не турбують, так раптом пішов пісок, запалення сечового міхура почалось. Дисбаланс завжди потребує корекції, знаємо ми щось про це, чи ні.

Рівновагу в організмі не можна встановити раз і назавжди. Один улюблений щоденний продукт харчування, постійна ранкова кава чи чай, вечірнє какао чи келих домашнього вина по буднях і щось міцніше по вихідних створюють ілюзію збалансованого життя, що так потужно просуває реклама. Однак у нашому випадку краще не користуватися дієприкметниками від дієслів доконаного виду, що виражають ознаку завершеної дії: що зробити?збалансувати і крапка. Корисніше послуговуватись уявленнями про відносний характер перебігу будь-якого ПРОЦЕСУ в природі й організмі, про циклічні зміни таких процесів, що в мові частіше передається недоконаним видом і відповідає на питання – що робити кожної наступної миті? Цей процес власне й можна називати усвідомленим життям. Для кожного такого процесу життєдіяльності чи перебігу хвороби відновлюватись, зцілюватись чи загартовуватись означає, що важливою умовою балансування є коректна взаємодія з факторами впливу. Так, спекотна погода у багатьох людей викликає неприємні відчуття, бо переважна більшість із них має природну або набуту конституцію пітта і при цьому недостатньо уваги приділяє внутрішньому балансуванню. Такий вплив (перегрів пітта-доша) цим людям не на користь у разі, якщо вони нічого не робитимуть для захисту й досягнення рівноваги за допомогою охолодження.

Захист від несприятливих факторів впливу не завжди означає боротьбу чи протистояння. Ота призабута діалектична єдність натякає нам на розумну взаємодію своїх якостей з якостями зовнішнього світу. Ми балансуємо себе зі світом. Для динамічного різноякісного еквілібруму нам потрібна така ж безперервна мобілізованість і вправність, як для серфінгу посеред хвиль. Дошка для серфінгу – це метафора практичних знань і навичок, з якими ми не тільки можемо втриматися на хвилях, а й отримати задоволення від процесу балансування. Коли таке балансування проходить успішно (свідомо, вчасно і грамотно), імунітет працює адекватно.

Імунітету можна й ефективно допомагати. А для цього не треба ставитись до факторів впливу як до ворогів чи патогенів, варто включити у своє життя такі, які здатні задовольнити хоча б основні потреби балансування. Метафорично – створити собі власну дошку для серфінгування. Знання про лікарські рослини з погляду Аюрведи цілковито відповідають цим потребам.

В Аюрведі прийнято розглядати якості рослин щонайменше в таких аспектах:

1.За розподілом першоелементів у частинах рослин.

2. За схожістю якостей з доша.

3. За якостями смаків.

4.За дією на тканини і системи організму.

60c7891c406c3.jpg

На малюнку видно, що корені відповідають елементу Земля, стовбур і гілки – елементу Вода, листя – елементу Повітря, квіти – елементу Вогонь, плоди – елементу Ефір. Переводячи це у площину доша, можемо сказати, що корені, стовбур і гілки споріднені своїми якостями з капха-доша, листя і плоди – з вата-доша, а квіти й гілки – з пітта-доша. Насіння, яке в Аюрведі розглядають як репродуктивну тканину, співвідносять з квінтесенцією усіх тканин тіла, оскільки вона відповідає як за репродукцію, так і за омолодження силою Оджасу (усіх гормональних секретів), і в такий спосіб підтримує імунну систему.

Буває, людина хворіє і довго не може вилікуватись. Тоді варто подумати про ті частини лікарських рослин, які відповідають природній конституції людини, не мають серйозних застережень до вживання та не є отруйними. Наприклад, якщо капха-доша не може позбутися кашлю трав'янистими зборами трав, то варто використати корені алтеї, оману великого, лепехи. Підтримуючи свою природну конституцію в балансі, ми зміцнюємо свій імунітет.

Якщо треба знати якості рослини, її можливий вплив, дуже просто визначити спочатку на око, які першоелементи її формують. Тонке, довге, не густе і не яскраве листя на тоненькому стеблі, пустоти чи губчасті частини стебла – це повітря; яскраве, пишне, зелене листя, яскраві пахучі квіти – вогонь; соковите, м'ясисте листя – вода. Тож так можна приблизно визначити якості рослин, які ростуть поряд з вами.

Якщо вам вже зрозуміло, які доша треба зменшувати заради балансу, то можна скористатися довідником Васанта Лада і Девіда Фроулі в книзі «Травы и специи». Я наведу з довідника лише найпоширеніші лікарські та харчові рослини і спеції, добре знайомі нам. Доша в таблиці позначені скорочено В, П, К.; знак "+" — збільшення; знак "-" — зменшення; "0" — нейтрально; "=" — дія зрівноважена за всіма доша. Скорочення ОР – обмін речовин. Знак сніжинки означає – охолоджує, знак сонця – зігріває. Є в цьому списку благословенні рослини з прабхавою. тобто з особливостями дії, які «суперечать» їхнім якостям. Знайдіть їх самостійно. Вивчайте і користуйтесь цими знаннями на здоров'я! Підтримуйте свій природний баланс. Воно того варте...

60c78aa561de9.jpg

60c78ab9e1bac.jpg

60c78ad8960a2.jpg

60c78af00b38d.jpg

60e06f3c4cd07.jpg