Заява губернатора Флориди Рона ДеСантіса про те, що у США є чимало вагомих проблем та першочергових національних інтересів, отож «подальше втягування Америки у територіальну суперечку між Україною та Росією не є одним із цих першочергових пріоритетів» зворохобила політиків у США і обурила політиків України. Українське МЗС активізувалось і запросило ДеСантіса приїхати в Україну з метою на місці глибше вивчити питання «територіальної суперечки». Не вміють у нашому МЗС читатити підтексти заяв американських політиків, зокрема сарказм Дональда Трампа сприймають за чисту монету.
А знаний політолог Володимир Цибулько в ефірі телеканалу «Прямий» висловив переконання, що заява ДеСантіса стосувалась американської аудиторії, тому що в міжнародних питаннях Рон ДеСантіс нічого не тямить. Такий собі флоридський невіглас. Звідкіля у політолога знання про коефіцієнт тямущості ДеСантіса відомо тільки Цибулькові.
Лише кілька людей у США звернули увагу, що у своїй заяві Рон ДеСантіс замаскував малопомітний люфт допомоги Україні, якщо стане президентом і вважатиме за потрібне. Така вона ця американська політика. ДеСантіс не такий вже й невіглас, як каже Цибулько, достатньо подивитись на економічні показники Флориди, куди почало переміщатись американське населення із демократичних штатів.
Переклад статті стосовно заяви губернатора Флориди, яка викликала таку вербальну активність по обидва боки Атлантики.
*******
Губернатор Флориди, який приєднався до Дональда Трампа у політичній позиції, що захист України від Росії не є життєво важливим інтересом для США, зумовив негайне його засудження з боку республіканців.
Автори: Джонатан Свон і Меггі Хаберман
14 березня 2023 року
Оголосивши цього тижня, що захист України від вторгнення Росії не є життєво важливим інтересом для Сполучених Штатів, губернатор Флориди Рон ДеСантіс закріпив відхід республіканців від войовничої зовнішньої політики, яка відбувалась упродовж останнього десятиліття та посилилась під час президентства Дональда Трампа.
Дональд Трамп і Рон ДеСантіс, яких підтримали понад 75% республіканців під час первинних виборів у майбутніх президентських виборах 2024 року, в даний час обоє значною мірою підтримують Україну, сигналізуючи про різкий відхід від інтервенціоністської політики, яка спонукала експрезидента Джорджа Буша молодшого вторгнутись в Ірак та Афганістан.
Республіканські зовнішньополітичні «яструби» відмежувались від заяви ДеСантіса, яку він висловив у понеділок в передачі «Такер Карлсон сьогодні ввечері» на каналі Fox News. Під час свого виступу ДеСантис відступив від позиції більшості республіканців на Капітолійському пагорбі, включаючи й сенатора Мітча МакКоннелла із Кентуккі, який у Сенаті є лідером меншості. Сенатор МакКоннелл та інші високопоставлені республіканці в Конгресі США назвали вторгнення президента Росії в Україну його боротьбою за збереження міжнародної системи безпеки після Другої світової війни (поділу Європи на сфери капіталістичного і комуністичного впливу).
«ДеСантіс помиляється і, схоже, він забув про уроки Рональда Рейгана„, – сказала Ліз Чейні, колишня членкиня Конгресу із Вайомінгу, яка очолювала спеціальний комітет Палати представників, який розслідував спроби Дональда Трампа скасувати результати виборів 2020 року.
«Це не „територіальна суперечка«, – наголосила Ліз Чейні, повторюючи фразу ДеСантіса. – Український народ бореться за свою свободу. Капітуляція перед Путіним і відмова захищати свободу в Україні робить Америку менш безпечною».
Ліз Чейні зазначила: «Слабкість є провокаційною, і американські чиновники, які відстоюють таку позицію слабкості, є найкращою зброєю Путіна. Відмова від України зумовить вірогідність розширення конфлікту, включно із Китаєм та іншими американськими супротивниками».
Сенатор Ліндсі Грем, республіканець від Південної Кароліни, в інтерв'ю наголосив, що він не може погодитись із позицією ДеСантіса «стосовно ставок, які стосуються оборони України».
Порівнюючи ДеСантіса з британським прем'єр-міністром, який задобрював Гітлера, Ліндсі Грем відзначив: «Ставлення до агресії в стилі Невіла Чемберлена ніколи не закінчується добре. Путін заповзявся силою зброї перекроїти карту Європи».
Сенатор Марк Рубіо із Флориди, член Комітету із закордонних справ Сенату, також не погодився з позицією ДеСантіса стосовно України, а це серйозний докір з боку високопоставленого республіканця в рідному штаті ДеСантіса. Під час інтерв'ю з консервативним радіоведучим Г'ю Г'юїтом колишній кандидат у президенти Марк Рубіо був лаконічним: «Я не знаю, що він (ДеСантіс) намагається зробити або яка його мета».
А сенатор Джон Корнін із Техасу сказав виданню Politico, що його «стурбували коментарі пана ДеСантіса».
Дональд Трамп уже давно чітко висловлював свої погляди на іноземну інтервенцію з боку США, критикуючи війну в Іраку під час своєї кампанії 2016 року. Проте ДеСантіс намагався уникнути прив'язки до одного з найважливіших питань зовнішньої політики, який виникне перед майбутнім президентом від Республіканської партії.
Його вислів, якими ДеСантіс класифікував війну в Україні як «територіальну суперечку», був показовим. Говорячи про неспровоковане вторгнення Росії, він відкинув аргумент, що агресія Путіна загрожує післявоєнному міжнародному порядку. Рон ДеСантіс і Дональд Трамп однозначно відкинули ідею, що це протистояння є війною за захист «свободи»; відкинули позицію, якої дотримуються двоє їхніх потенційних суперників за висунення в президенти від Республіканської партії, а саме – колишній віце-президент Майк Пенс і Ніккі Хейлі, колишня послиня в ООН.
Насправді ДеСантіс у своїй заяві, яку було зроблено у відповідь на опитувальник, який розіслав Такер Карлсон для всіх основних потенційних кандидатів у президенти від Республіканської партії, залишив собі місце для маневру. Губернатор не пообіцяв припинити всю американську допомогу Україні. Цей політичний маневр помітили безкомпромісні супротивники підтримки України, які критикували ДеСантіса за те, що він «залишив відкритою можливість зберегти для України потік американської допомоги».
Применшивши значення війни до рівня конфлікту, ДеСантіс розлютив багатьох республіканців у зовнішньополітичному істеблішменті, які сказали, що він загнав себе в кут. Навіть якщо він змінить свою думку стосовно України коли стане президентом, в який спосіб ДеСантіс згуртує громадськість і Конгрес, щоби надіслати мільярди доларів і високотехнологічну зброю лише для «територіальної суперечки», яка не становить життєво важливого інтересу для Америки?
Колишній губернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті, потенційний кандидат у президенти 2024 року, заявив, що висловлювання ДеСантіса були «наївним і повним нерозумінням історичного контексту того, що відбувається„, і що авторитарні влади заповнять порожнечу, якщо США відступлять від свого глобального лідерства.
Чарльз Купперман, який під керівництвом Джона Болтона працював заступником радника з питань національної безпеки в адміністрації Дональда Трампа, сказав, що ДеСантіс продемонстрував «дуже погане розуміння наших інтересів національної безпеки„, додавши: «Я здивований, що він зайшов так далеко і так швидко».
Залишається незрозумілим, хто впливав або допомагав ДеСантісу готувати таку заяву.
Нікі Хейлі, одна з трьох чільних республіканців, які оголосили про свою участь у президентській кампанії 2024 року, оприлюднила свою відповідь телеведучому Fox News Такерові Карлсону, пропонуючи однозначне «так» на питання про те, чи зупинка Росії є життєво важливою для США.
Нікі Хейлі зазначила: «Для Америки буде набагато кращою перемога України, аніж перемога Росії, включаючи уникнення ширшої війни. Якщо Росія переможе, немає підстав вважати, що вона зупиниться на Україні».
Консерватори, які хочуть, щоби Сполучені Штати переключили свою увагу з Європи на боротьбу з Китаєм, були у захваті від заяви ДеСантіса.
«Американцям украй необхідна зовнішня політика, яка б розуміла, що є насправді в їхніх інтересах, а відтак стратегічно й реалістично переслідувала ці інтереси в нашому небезпечному світі„, – сказав Елбрідж Колбі, колишній високопосадовець Міністерства оборони, який нещодавно інформував республіканців у Сенаті про політику стосовно Китаю.
Елбрідж Колбі наголосив: «Це явно той підхід, який губернатор ДеСантіс виклав у своїй відповіді Такеру Карлсону. Він віддав пріоритет головним загрозам для Америки, таким як Китай і наркотики, що перекидаються через кордон, справедливо вважаючи Україну відволікаючим фактором від цих головних викликів, водночас відкидаючи радикалізм Вільсона, який привів нас до катастрофи раніше, і був би катастрофічним, якби його застосовували сьогодні».
Існує суттєвий розрив між думкою еліти республіканців і поглядами партійних виборців. Хоча багато високопоставлених республіканців були обурені заявою ДеСантіса, проте він і Трамп стоять ближче до середнього електорату G.O.P., аніж республіканці, такі як МакКоннелл, які закликають президента Байдена зробити більше для підтримки України (G.O.P. – Grand Old Party, Велика Стара Партія).
Січневе опитування дослідницького центру Pew Research Center показало, що 40% незалежних виборців-республіканців та прихильників республіканців вважають, що США дуже підтримують Україну. Лише 17% вважають, що США роблять недостатньо.
Консервативні інтервенціоністи сподівались, що ДеСантіс буде в опозиції щодо Трампа у політиці стосовно України. Проте ДеСантіс розчарував їх наприкінці минулого місяця, коли в ефірі Fox News заявив, що не має наміру захищати Україну.
Але висловлювання губернатора ДеСантіса в інтерв'ю для Fox News були короткими і розмитими, а відтак ці консерватори не втратили надії, що він таки стане на їхньому боці. Вони шукали позитивних ознак, знайшовши розраду в роботі ДеСантіса у Конгресі. У 2014 і 2015 роках, після того як Путін анексував Крим, ДеСантіс критикував президента Барака Обаму за те, що він недостатньо робить для підтримки України. У Флориді ДеСантіс нещодавно мав зустріч із істориком Вільямом Інбоденом (автором нещодавно опублікованої книги про зусилля президента Рональда Рейгана під час холодної війни), щоб обмінятись думками про зовнішню політику США.
Декілька республіканських «яструбів» почали чинити тиск на ДеСантіса. Кімберлі Страссел, колумністка видання "Wall Street Journal", закликала його не приєднуватись до «трампівського завуальованого товариства з питань капітуляції G.O.P.».
Кімберлі Страссел написала: «У губернатора є можливість протиставити сміливу, добре продуману зовнішню політику непрозорому відступництву Трампа».
Проукраїнськи налаштовані республіканці, які уважно спостерігали за висловлюваннями ДеСантиса, мали достатньо причин для занепокоєння. Їх турбують зв'язки ДеСантиса із Клермонтським інститутом, впливовим консервативним аналітичним центром, який поширює зовнішньополітичні погляди, які загалом збігаються з поглядами Трампа. Під час ефіру «Такер Карлсон сьогодні ввечері» лише оптимістично налаштовані інтервенціоністи могли сподіватись, що губернатор ДеСантіс врешті перейде на їхній бік.
■■■